امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100010
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رابرت آینهورن»، مذاکره‌کننده سابق آمریکا در واکنش به اظهارات وندی شرمن که در حال حاضر سرپرست ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رابرت آینهورن»، مذاکره‌کننده سابق آمریکا در واکنش به اظهارات وندی شرمن که در حال حاضر سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای است گفته برنامه موشکی ایران را نباید در قالب مذاکرات هسته‌ای طرح و حل کرد.

خانم شرمن، روز گذشته در جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود مسئله برنامه موشکی ایران باید در توافق جامع هسته‌ای حل شود. 

آینهورن، علی‌رغم این، به خبرگزاری روسی ریانووستی گفته معتقد است مساله برنامه موشکی ایران باید در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای در حاشیه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 حل و فصل شود.

وی که در زمان بیل کلینتون در وزارت خارجه معاون منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای بود، گفت: «موضع ایران در مذاکرات این است که این مذاکرات درباره برنامه‌ای هسته‌ای است، نه برنامه موشکی.»

وی افزود: «به نظر من متقاعد کردن ایرانی‌ها برای گنجاندن ماده‌ای درباره توانمندی‌های موشکی‌شان در توافق جامع بسیار دشوار است.»

مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که تنها موضوع دستورکار مذاکرات بین ایران و کشورهای 1+5 مسئله هسته‌ای است و تهران در مورد توانمندی‌های دفاعی خود به مذاکره نخواهد پرداخت.

ایران و گروه موسوم به 1+5 یعنی آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان با این دیدگاه که بتوانند به توافقی دائم برای پایان دادن به مناقشه 10 ساله بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند، موافقت کرده‌اند مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای تهران را تا 24 نوامبر(سوم آذرماه) تمدید کنند.

دو طرف در تاریخ 23 نوامبر سال 2013 به یک توافق موقت شش ماهه در ژنو دست یافتند. این توافق از 20 ژانویه به اجرا درآمد و روز یکشنبه 20 ژوئیه به پایان رسید. تمدید مهلت مذاکرات بر اساس یکی از مفاد همین توافقنامه انجام شد.
انتهای پیام/م.
برچسب ها:
آخرین اخبار