امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100033
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، قزاقستان بتازگی رژیم لغو روادید را برای اتباع برخی کشورها اعمال کرده است که این امر موجب رضایت ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، قزاقستان بتازگی رژیم لغو روادید را برای اتباع برخی کشورها اعمال کرده است که این امر موجب رضایت بازرگانان خارجی و ارائه‌ کمک به حوزه‌ جهانگردی در این کشور خواهد شد.

با این وجود، کارشناسان مسائل گردشگری بر این باورند که حتی با برقراری رژیم بدون ویزا نیز جذب گردشگران خارجی به قزاقستان با دشواری‌هایی مواجه است.
رژیم لغو روادید از تاریخ 15 ژولای سال جاری برای مدت 12 ماه در مورد اتباع 10 کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، مالزی، هلند، کره‌ جنوبی، امارات متحده عربی، انگلستان و آمریکا به عنوان تجربه‌ آزمایشی اعمال شد.

این برنامه‌ با هدف کم کردن موانع برای تجار و سرمایه‌گذاران دنبال می‌شود که می‌تواند بر روی حوزه‌ گردشگری در قزاقستان تأثیر مهمی داشته باشد.
این اقدام موجی از خوشحالی را در انجمن‌های اینترنتی به راه انداخت اما این نکته که بدون ویزا تنها می‌توان برای مدت 15 روز به قزاقستان سفر کرد، کمی ناخوشایند به نظر رسید چراکه برای بازدید همه مکان‌های دیدنی کشور پهناوری همچون قزاقستان که از لحاظ وسعت جایگاه نهم را در جهان دارد، این فرصت کافی نیست.

در این رابطه «استیون گرمانس» سردبیر نشریه توریستی آسیای مرکزی معتقد است که این جمهوری برای ارائه خدمات به توریست‌ها مکان‌های زیادی را از قبیل آشنایی با زیبایی‌های طبیعی کوهستان‌ها، دریاچه‌ها و دشت‌ها تا بازدید از پایگاه فضایی «بایکانور» و زندان‌های زمان شوروی که در چارچوب سیستم «گولاگ» فعالیت داشتند، دارد اما با وجود تنوع اماکن دیدنی، حوزه‌ گردشگری در قزاقستان توسعه‌ چندانی نیافته است.
این مسئله در حالی است که دولت قزاقستان در ماه می سال جاری با توجه به پتانسیل بالقوه این حوزه، برنامه‌ای را به تصویب رساند که افزایش سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی این کشور از 0.3 درصد به 3 درصد برای سال 2020 را دنبال می‌کند.

با این وجود، پایتخت تجاری قزاقستان یعنی «آلماتی» برای داشتن امکان میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی در سال 2022 و توسعه‌ زیرساخت‌های توریستی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

در ضمن، برای تحقق این برنامه هزینه‌‌ای 10 میلیارد دلاری اختصاص داده شده است که چهار میلیارد دلار آن از دولت و بقیه از سرمایه‌گذاران خصوصی دریافت خواهد شد.
این در حالی است که در ماه ژوئن سال جاری نمایندگان پارلمان قزاقستان از مباحث پیرامون حوزه‌ توریستی ناراضی بوده و عنوان می‌کردند که رسیدن به اهداف مطرح شده‌ برنامه امر دشواری خواهد بود ضمن اینکه قیمت‌های بالا، کارکرد نامناسب زیرساخت‌ها و سطح پایین خدمات، مشکلات اصلی را تشکیل می‌دهند.

علاوه براین، جاهای دیدنی در نقاط مختلف کشور در سطح گسترده‌ای پراکنده شده‌اند و حتی برای خود قزاقستانی‌ها نیز استفاده از این مراکز پرهزینه‌تر از خارج از کشور برآورد می‌شود.

در این رابطه «ماریا زینلاوا» معاون رئیس منطقه‌ حفاظت شده‌ «ناورزومی» که در شمال قزاقستان قرار دارد در نمایشگاه توریستی که اخیرا برگزار شد، اظهار داشت: معمولا قیمت‌ها و عدم سرویس‌دهی مناسب در مراکز گردشگری باعث ایجاد نارضایتی برای خارجی‌ها می‌شود.
به گفته وی، همان‌طور که شرکت‌کنندگان در نمایشگاه اعلام کردند آستانه که برای ایجاد تصویری مثبت از کشور در محافل سیاسی غرب هزینه‌های زیادی را صرف می‌کند، باید برای نشان دادن چهره‌ای مناسب از این کشور به عنوان مکانی بکر و دیدنی برای گردشگران یک کمپانی تبلیغاتی گسترده سازماندهی کند.

وی در ادامه عنوان کرد که بارها در انجمن‌های اینترنتی با نارضایتی و دلخوری از قیمت‌های بسیار بالا و خدمات پایین در قزاقستان سخن به میان آمده اما ظاهرا حل این مشکلات برای دولت از اولویت برخوردار نیست.
با این حال، برنامه‌های توسعه زیرساخت‌های توریستی، ساخت زمین‌های مخصوص گلف در اطراف دریاچه «بورابای» در شمال قزاقستان و ساخت هتل‌های شیک با تکنولوژی‌های بالا در منطقه‌ دریای خزر را شامل می‌شود.

علاوه براین، منتقدان سؤالات زیادی را در خصوص نحوه پذیرش گردشگران در قزاقستان مطرح می‌کنند.

از سوی دیگر، قزاقستان انگیزه خوبی برای توسعه توریسم زمستانی دارد.
کارشناسان تجارت توریستی این حوزه را خیلی امیدوارکننده ارزیابی می‌کنند زیرا می‌توان از این طریق مهمانانی را از هند، چین و آسیای جنوبی شرقی جذب کرد و برای آنها آب و هوای سرد که یک پدیده عجیب و هیجان‌انگیز می‎باشد را به ارمغان آورد و به دنبال آن شهرت انواع ورزش‌های زمستانی در میان نمایندگان طبقه متوسط را افزایش داد.

در ضمن، توسعه‌ برخی مراکز برای انواع بازی‌های ورزشی زمستانی همراه با نارضایتی‌هایی بوده و گروه‌هایی که در حوزه‌ حفاظت از محیط زیست فعالیت دارند، مخالفت خود را نسبت به ساختن پیست‌های اسکی در دره‌ «کاک – جایلای» در جنوب شرقی قزاقستان اعلام کردند.
آنان معتقدند که  اجرای این پروژه بر روی اکوسیستم حساس این منطقه تأثیر بدی خواهد گذاشت و این ناحیه بیشتر برای توسعه‌ اکوتوریسم مناسب‌ است.

با این وجود، کارشناسان حوزه‌ گردشگری می‌گویند که قزاقستان با نادیده گرفتن گردشگرانی که بدون خرید بلیط به استراحت‌گاه‌های این کشور سفر می‌کنند، فرصت خوبی را در این زمینه از دست می‌دهد زیرا آنها معمولا سفر با هزینه‌های کم را ترجیح می‌دهند اما این مسئله برای مردم محلی در مناطق دورافتاده‌ کشور سود خوبی را به دنبال دارد.
علاوه براین، گردشگران معتقدند که زیبایی طبیعت قزاقستان آنها را جذب می‌کند اما قیمت‌های بالا و ضرورت کسب مجوزهای زیاد برای ماندن در این کشور آنها را آزار می‌دهد حتی کسانی که شامل تمهیدات بدون ویزا هستند نیز از حیطه‌ این مقررات خارج نیستند.

به عنوان مثال، اگر گردشگران پس از آمدن به قزاقستان در پلیس مهاجرت محلی ثبت‌نام نشوند، با مشکلاتی روبرو خواهند شد و برای گردشگرانی که باید به دفعات زیاد در شهرهای مختلف ثبت‌نام کنند،این امر آسانی نیست ضمن اینکه انجام چنین اقداماتی برای آنها گران تمام خواهد شد.
به نظر «استیون گرمانس»، قزاقستان نه تنها باید اقامت گردشگران مستقل را تسهیل کند بلکه باید به گردشگرانی که اکوتوریسم و فرصت زندگی کردن در بین مردم محلی را ترجیح می‌دهند، توجه خاصی داشته باشد.

وی معتقد است که ساخت تفرجگاه‌ها و محیط‌های لوکس و شیک ایده‌ بدی نیست، اما قزاقستان با پیشبرد یک‌جانبه این استراتژی فرصت خوبی را در بازار اکوتوریستم از دست خواهد داد.انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار