امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100065
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 267
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه رادیو و تلویزیون: در دل شب‌های ماه مبارک رمضان، در فرهنگسرای شفق واقع در محله یوسف آباد تهران هر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه رادیو و تلویزیون: در دل شب‌های ماه مبارک رمضان، در فرهنگسرای شفق واقع در محله یوسف آباد تهران هر شب شب‌های تنهایی روانه آنتن می‌شد.

برنامه‌ای ترکیبی و گفت‌وگو محور با اجرای رسالت بوذری و تهیه‌کنندگی پیام ابراهیم‌پور که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تدارک دیده شده و هر شب پیرامون یک موضوع به گفت‌وگو می‌نشست.

بخشی از فرهنگسرای شفق با معماری سنتی میزبان برنامه‌سازان شب‌های تنهایی است. پله‌ها با چراغ‌های آبی ریسه‌ای ریزی روشن شده‌اند و فضا با تابلوهایی مزین به تصاویر شهدا آراسته شده است. بساط چای داغ و زولبیا و بامیه هم به راه است و نردبامی هم برای چیدن فانوس‌هایی که به درخت آویزان شده‌اند، مهیاست.

چند کودک در کناری مشغول کشیدن نقاشی و بازی هستند و تلاش می‌کنند به منظور برهم نخوردن فضای برنامه زیاد سرو  صدا نکنند.

وسط حیاط چند مرغابی لابه‌لای مبل‌های سفید سنتی ویژه مهمانان در رفت و آمدند و حجت‌الاسلام محمدرضا زائری نیز مشغول صحبت با مجری برنامه است. درباره فضایل اخلاقی حضرت علی(ع) سخن می‌گوید و در لابلای سخنانش بخش‌هایی از کتابش با نام «کتاب مقدس» را برای حاضران و بینندگان برنامه می‌خواند.

مهمان ویژه زائری در این شب «بالرام شکلا» شاعر هندویی بود که به عشق امیرالمؤمنین شعر سروده بود. البته این شاعر هندو چهره‌ای آشنا دارد. او چند شب پیش‌تر در دیدار شاعران با مقام معظم رهبری نیز حضور داشت و شعری در منقبت حضرت علی (ع) خوانده بود.

شکلا؛ امشب نیز همان شعری که برای رهبری خوانده بود را با همان لهجه هندو می‌خواند:

به من رساند نسیم سحر سلام علی / برهمنم که شدم چون عجم غلام علی(ع)

من ضعیف چگونه به شعر پردازم / کنار معجزه کامل کلام علی(ع)

چو کوکی که ز مادر آموزد / خوشم که نکته می آموزم از مرام علی(ع)

ز بندهای جهان آن زمان رها گشتم / که اوفتادم چو مرغکی به دام علی(ع)

مساز بطن خودت را چو گور جانداران / مرا غلام کند این صدا ز کام علی(ع)

علی علی و علی عالی و علی اعلا / پر است هفت ممالک ز عطر نام علی(ع)

سلام ما به علی(ع) آن وصی پیغمبر(ص) / سلام ما و رسولان به احترام علی(ع)

چو نزد حضرت حق سجده کرده است و قیام / بود قیام همه سجدهو قیام علی(ع)

علی(ع) امیر خرابات عشق و توحید است / تمام خلق به مستی کشند جام علی(ع)

خدا کند که بخوانم چو مردم آزاد / علی امام من است و منم غلام علی(ع)
....
«میرزا علی» هم امشب برای نقالی آمده، او هم شروع می‌کند به شعرخوانی در رثای علی(ع)... شعرخوانی که گاه کنایه به روضه می‌زند و حاضران در گوشه و کنار به آرامی می‌گریند و اشک‌های خود را پاک می‌کنند.

میان برنامه‌ای روی آنتن رفته و پیام ابراهیم‌پور تهیه‌کننده کار از فرصت استفاده می‌کند و از بچه‌هایی که در گوشه و کنار محل ضبط برنامه مشغول دویدن و شیطنت هستند می‌خواهد که سکوت را بیشتر رعایت کنند.
....
قسمت پایانی برنامه به قرائت از حفظ قرآن کریم اختصاص دارد. حجت الاسلام زائری به میان حاضران می‌رود و آنها هرآنچه از این کتاب آسمانی در دل دارند، می‌خوانند. مشکات دختری حدود 9 ساله یکی از طرفداران پرو پا قرص این بخش است که چندین بار تقاضای قرائت قرآن می‌کند اما به خاطر کمی وقت به او وعده فردا می‌دهند. برنامه به پایان می‌رسد و حجت الاسلام زائری که دلش نیامده مشکات دست خالی به خانه برود، در پشت صحنه گوش به قرائت قرآن این دخترک می‌کند و بعد هم به رسم دلشادی، قرآنی به او هدیه می‌کند.

ساعت حدود 3 بامداد است و با پایان برنامه گروه مشغول جمع کردن دکور هستند. دکوری که فردا شب دوباره باید چیده شود...
.....
ساعت سه بامداد فرصت مناسبی برای انجام گفت‌وگوی بلند نیست. اما انجام یک گفت‌وگوی مختصر هم غنیمت است.

«رسالت بوذری» در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: طرح این برنامه نخستین بار توسط پیام ابراهیم پور، تهیه کننده خلاق و صاحب ایده تلویزیون ارائه شد و سال 90 برای نخستین بار از تلویزیون پخش شد.

**بوذری: دیگر نمی‌توان به شیوه‌های سنتی مردم را پای تلویزیون نشاند 

وی افزود: امسال با توجه به تجربه سال 90 و البته تعامل و همفکری خوب گروه سازنده و تهیه کننده این برنامه ترکیبی مجدد با شیوه ای متفاوت به آنتن شبکه دو برگشت تا مخاطبان روزه دار را برای دقایقی پای تلویزیون بنشاند و بتواند اوقات خوشی را برای آنها فراهم کند.

وی افزود: این برنامه اتفاق متفاوتی در برنامه های ترکیبی تلویزیون است که در آن طرح و ایده های بسیاری وجود دارد، به واسطه تعامل سازنده گروه و حضور ابراهیم پور اتفاقاتی در این برنامه رقم می خورد که البته بخش مهمی از آنها در لحظه صورت می گیرد.

بوذری درباره حضور خود در این برنامه تلویزیونی نیز گفت: بر خلاف تصور برخی اجرای این برنامه بسیار دشوار است، تصور می کنم دوستانی که کار اجرا را به صورت حرفه ای هم دنبال می کنند، به سختی اجرای چنین برنامه هایی را می پذیرند؛ من با علم به این دشواری و البته اعتماد به تجربه همکاری با «شبهای روشن» سال 90 اجرای این برنامه را پذیرفتم.

وی گفت: اجرای این برنامه آسان نیست اما خوشبختانه مردم «شبهای روشن» را پذیرفته و باورش کرده اند، این برنامه به دلیل صداقت و فرم متفاوتی که دارد جای خود را در دل مردم باز کرده و توانسته با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند.

بوذری با اعلام اینکه در سری جدید «شبهای روشن» آرامش مرسوم برنامه های ترکیبی تلویزیون وجود ندارد، تصریح کرد: گاهی این برنامه را به میدان جنگ تعبیر می کنم، کار عوامل این برنامه بسیار دشوار است و وقتی اجرا شروع می شود به دلیل اینکه همه اتفاق ها در لحظه رخ می دهد، همگی وارد یک ماراتن نفس گیر می شویم.

این مجری تلویزیون گفت: برنامه های ترکیبی ماه مبارک رمضان به دلیل اینکه در یک فضای تاریخی –تقویمی و «حالی» خاصی شکل می گیرند، همیشه پر بیننده هستند به همین دلیل است که بر خلاف دیگر برنامه های تقویمی رسانه ملی روی این گونه برنامه ها بیشتر کار می  شود، برنامه سازها از مدت ها قبل  برای آن برنامه ریزی می کنند و مردم نیز به آنها توجه ویژه نشان می دهند.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من در شرایط کنونی به نام ها و عنوان ها نباید تکیه کرد، ما شاهد هستیم که برخی از برنامه های ترکیبی ماه مبارک با عقبه چندین ساله آرام آرام به ورطه تکرار افتاده ا ند و این موضوعی است که مخاطب ما آن را زود می فهمد.

بوذری گفت: رسانه  که ما در آن فعالیت می کنیم، رسانه بسیار بی رحمی است، ما را از چشم هایمان لو می دهد و مخاطب متوجه می شود که چقدر با او صادق هستیم. به همین دلیل است که تصور می کنم باید بیشتر به برنامه های ترکیبی ماه مبارک رمضان توجه کرد.

وی گفت: به اعتقاد من علی رغم برنامه های خوبی که در این ایام تولید می شود، زمان آن رسیده که در برنامه سازی برای این ایام تحولی رخ بدهد، باید در نظر گرفت که دیگر نمی شود با شیوه های سنتی مردم را پای تلویزیون نشاند و این موضوعی است که در تلاش می کنیم در شبهای روشن رعایتش کنیم.
 ...
این ها هم صحبت‌های پیام ابراهیم‌پور تهیه کننده برنامه است که پس از پایان برنامه و در حین گفت‌وگو همچنان حواسش به خداجافظی با مهمانانش و جمع کردن دکور و مدیریت عوامل برنامه است:

**«شب‌های روشن» مخاطب را جدی می‌گیرد/کوتاهی‌های برنامه تقصیر من است

«پیام ابراهیم‌پور» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره ویژگی‌های سری دوم برنامه «شب‌های روشن» گفت: امسال دومین سال است که این برنامه را روی آنتن داشتیم. در سری اول برنامه روی پشت بام اجرا شد ولی امسال با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای شفق به محله آمدیم و در کنار مردم برنامه را اجرا کردیم.

وی ادامه داد: امسال محل برگزاری برنامه بزرگ‌تر بود و جمعیت بیشتری حضور داشتند که همین موضوع کنترل برنامه را برای ما سخت‌تر کرد. البته خوشبختانه توانستیم برنامه را به خوبی کنترل کنیم.

ابراهیم‌پور همچنین درباره محوریت برنامه «شب‌های روشن» نیز توضیح داد: ما در هر دو سری بحث خانواده را مد نظر قرار داده بودیم. در سری قبل روی بحث سبک زندگی متمرکز بودیم ولی امسال یکسری واژه انتخاب کرده‌ایم و آنها را در برنامه مطرح کردیم. در حقیقت هر قسمت به یک موضوع نظیر انصاف،‌اخلاق نیکو، عدالت و ... پرداختیم. در حقیقت به این سمت رفتیم که جای این واژه‌ها را در خانواده‌های امروزی بیابیم و کاربردشان را گوشزد کنیم.

احساس کردیم این واژه‌ها در نهایت به یک خانواده مهربان منجر می‌شود و در آخر هم تبدیل به شهر مهربانی می‌شویم.

تهیه‌کننده برنامه شب‌های روشن درباره حضور حامی مالی در برنامه نیز گفت: خوشبختانه این موضوع لطمه‌ای به برنامه ما نزد. چون سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این باره دغدغه دارد و شعارها و حرف‌هایشان هم در راستای ارتقاء سطح کیفی زندگی شهری و افزایش ادب و احترام متقابل در خانواده‌هاست. دغدغه‌های حامی مالی با ما یکسان بود و ما از این ظرفیت بهره‌برداری کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به این مشکلات برنامه را در یک استودیو یا محیط بسته اجرا نکردید؟، توضیح داد: برای اینکه پشت بام دیگر برای محله مهربانی‌ها جواب نمی‌داد و البته من هم برای حامی مالی برنامه احترام قائل بودم چون دوستان بدون آرم و پرچم و شعار به ما کمک کردند ولی اعتراف می‌کنم که خیلی کار سختی بود و اگر امسال برنامه دیده نشده باشد مقصر من هستم که دوباره آمدم تجربه دور اول را به هم زدم و اگر این تجربه به تجربه قبلی نچسبد باید بگویم تولدی دوباره و تاتی تاتی می کردم. بعد از داشتن برندهای خوب معارفی و نان خوری اهل بیت بی انصافی است بگویم من نتوانستم و دفعه بعد!

وی همچنین درباره علاقه‌اش به تولید برنامه‌های معارفی تصریح کرد: من این ژانر برنامه‌سازی را دوست دارم و معتقدم دین به همه ربط دارد. از بچه به دنیا آمده که در گوشش اذان می‌گوییم تا آخر که می‌میریم به دین نیاز داریم و فضای دینی باید برای همه باشد و همه طیف‌ها هم حضور داشته باشند. من دین را مقوله اجتماعی می‌دانم.

وی درباره تغییر ساعت پخش برنامه نیز به فارس گفت: پیش از این ما در ساعت 21 برنامه را داشتیم و مدت آن نیز حدود یک ساعت بود که به شدت با زمان پخش سریال‌ها تلاقی می‌کرد ولی پس از تغییر ما حدود 90 دقیقه زمان داشتیم و فکر می‌کنم کسی که به دنبال برنامه معارفی باشد هر ساعتی ژخش بشود می بیند. من خیلی خوشحال هستم که این ساعت پخش شد.

وی درباره انتخاب سوژه‌های برنامه نیز گفت: این سوژه‌ها در یک اتاق فکر به سرپرستی آقای دکتر حبیبی مدیر گروه معارف شبکه دو سیما این سوژه‌ها را انتخاب می‌کردیم و در طول 30 شب کاملا موضوعی پیش رفتیم.

ابراهیم‌پور در پایان عنوان داشت: خیلی ناراحتم که چرا برخی دوستان نسبت به برنامه کم لطفی کردند و گفتند برنامه خیلی شلوغ بود و مردم زیادی در آن حضور داشتند. در حالی که به نظر من ما برنامه‌های مجری محور و استودیویی معارفی هم داریم  بگذاریم که جنسمان جور بشود و این نوع برنامه هم باشد. در این برنامه مردم به شدت جدی گرفته شدند و ژانر مستند ترکیبی است و کم است.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها