امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۱۳:۴۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1001
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 449
 به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، سال جدید برای سینمای ایران با شایعه‌ای شروع شد که خیلی زود هم توسط دبیر ستاد حمایت از محصولات فرهنگی و هنری تکذیب شد. ...

 به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، سال جدید برای سینمای ایران با شایعه‌ای شروع شد که خیلی زود هم توسط دبیر ستاد حمایت از محصولات فرهنگی و هنری تکذیب شد. خبر در ادامه اخبار نگران کننده‌ای بود که چندین سال است در ایام نوروز،بهترین فصل اکران را به کام سینماگران تلخ می‌کند، کپی‌ غیر مجاز فیلم‌های روی پرده که ظاهرا امسال سود جویان دو فیلم «رسوایی» و «حوض نقاشی» را هدف گرفته بودند اما اکران دیجیتال این دو فیلم باعث شد تا عملا چنین موضوعی غیرممکن شود.

اما سودجویان شبکه زیر زمینی کپی غیرمجاز ظاهرا در ایام نوروز چندان هم بی کار نبودند و حاصل آن عرضه 22 فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی در «سینما پیاده رو» بوده است.

آثاری که برخی از آنها نظیر کلاه قرمزی 92 قربانی قانون ناقص و پر ایراد کپی رایت در کشورمان است که به راحتی اجازه دانلود مجموعه‌های کامل آنرا از طریق شبکه اینترنت می‌دهد و سودجویان با استفاده از تب جامعه با فاصله اندکی این مجموعه را در تیراژ بالا راهی شبکه غیرمجاز نمایش خانگی می‌کنند.

طبق پیگیری خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از ستاد حمایت از محصولات فرهنگی و هنری این ستاد در ایام نوروز در عملیاتی که تنها در دو استان تهران و مازندران انجام گرفته بیش از 70 هزار کپی غیر مجاز محصولات فرهنگی و هنری را کشف و ضبط کرده‌اند که در این میان نام فیلم‌هایی و مجموعه‌هایی نظیر پایتخت 2، کلاه قرمزی 2، همه چی آرومه، ویلای من، خوایم میاد، زندگی با چشمان بسته، من همسرش هستم، مشت زن، اینجا ایرانه، یکی می‌خواد باهات حرف بزنه، چک، پیچ عاشقی، روزهای زندگی،قبرستان غیرانتفاعی، گواهی نامه، بی‌خداحافظی، پرسه در مه، ساعت شلوغی،جعبه موسیقی، می‌زاک و کلاه قرمزی و بچه ننه دیده می‌شود.

البته لزوم کپی غیر مجاز محصولات فرهنگی و هنری دلایل بسیار متعددی دارد که یکسان نبودن قدرت مالی همه مردم جامعه در پرداخت هزینه‌های بلیط سینما و همچنین قیمت بالای برخی از فیلم‌های عرضه شده در شبکه نمایش خانگی به نسبت در آمد مردمی که در شهرهای کم درآمد زندگی می‌کنند باعث شده تا سودجویان با سوء استفاده از چنین موضوعی و با استفاده از قیمت پائین سی‌دی و دی‌وی اقدام به تکثیر این آثار در تیراژ بالا و عرضه آن با قیمت‌هایی بسیار پائین‌تر از فروشگاه‌های مجاز عرضه محصولات فرهنگی و هنری کنند که به نظر می‌رسد همچون سال 88 که سینماگران در موزه سینما تجمع کردند و یکصدا خواستار پایان عرضه کپی غیرمجاز محصولات فرهنگی و هنری شدند،یکبار دیگر آستین همت را بالا بزنند و با عزمی جدی، ریشه کپی غیر مجاز را از عرصه فرهنگ و هنر کشورمان بخشکانند.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها