امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100138
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۰
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دولت در هفته‌های گذشته دو بسته منتشر کرد که در آن راهکارهای مدنظر قوه مجریه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دولت در هفته‌های گذشته دو بسته منتشر کرد که در آن راهکارهای مدنظر قوه مجریه به منظور خروج غیرتورمی از رکود تشریح شده است.

در بسته‌های دولت سیاست‌ها و راهکارهایی پیش‌بینی و معرفی شده که انتظار می‌رود بدون اینکه به تورم دامن بزند کشور را از رکود خارج کند. این بسته هم شامل سیاست‌هایی است که در اختیار هیئت دولت بوده و نیازی به اخذ مجوز از مجلس را ندارد و هم شامل سیاست‌هایی که نیازمند اخذ مجوز از مجلس است. دولت انتظار دارد با اجرای این بسته بدون اینکه به تورم دامن بزند، از رکود خارج شود و اعلام کرده که به فعالیت‌های خود در این زمینه تا جایی ادامه می‌دهد که نرخ تورم تک رقمی شده و اقتصاد نیز از شرایط رکود خارج شود.

به گزارش فارس، در سال گذشته اقتصاد ایران از بیماری رکود تورمی رنج می‌برد که به اعتقاد کارشناسان در بدترین شرایط خود قرار داشته و ریشه در سال‌های قبل از آن داشت. به این ترتیب دولت یازدهم زمام امور را در حالی در دست گرفت که اقتصاد کشور هم از لحاظ تورم و هم از لحاظ رکود در بدترین شرایط قرار داشت و طبیعتا باید یکی از اولویت‌های خود را مقابله با این مشکل قرار می‌داد.

به این ترتیب دولت در اولین گام مهار تورم و تثبیت قیمت ها را در دستور کار قرار داد و موفق شد تا پایان سال 92 در بسیاری از بازارها به خصوص بازار ارز، ثبات مناسبی را برقرار کند.

این گونه که رئیس جمهور تأکید کرده دولت تلاش زیادی به منظور مهار تورم از طریق جلوگیری از برداشت از منابع بانک مرکزی به منظور تخصیص به مسکن مهر داشته و در این مسئله به توفیقات خوبی دست یافته است.

با شروع سال 93 به دلیل قرار گرفتن تورم در مسیر نزولی و نیز مبهم بودن نتایج مذاکرات هسته‌ای اقتصاد کشور در رکودی سنگین قرار گرفته است. به همین دلیل در حال حاضر دولت و مجلس تأکید ویژه‌ای بر خروج از رکود بدون دامن زدن به تورم دارند.

از زمان انتشار بسته دولت، منتقدان و صاحبنظران متعددی راجع به این بسته به اظهار نظر پرداختند که البته این نکته مدنظر دولت نیز قرار داشت. اکنون این سوالات مطرح است که آیا تیم اقتصادی دولت مشکل اقتصاد ایران را به درستی تشخیص داده و آیا اجرای این بسته می‌تواند اقتصاد ایران را بدون اینکه شاهد افزایش نرخ تورم باشد از رکود خارج سازد؟

در برنامه این هفته مناظره موافقان و مخالفان این بسته حاضر شده‌اند تا به تکمیل این بسته کمک کنند.

سوال این هفته برنامه مناظره به این شکل طراحی شده است: به نظر شما تحمل کدامیک مشکل‌تر است: 1- بیکاری ، 2- تورم

 

* راغفر: در بسته دولت هیچ راهکاری برای اصلاح ساختار ارائه نشده است

به گزارش فارس، حسین راغفر اولین کارشناسی بود که در برنامه مناظره امروز به بیان نظرات خود پرداخت. وی با بیان اینکه بسته ارائه شده دولت کاستی‌های زیادی دارد اظهار داشت: در این بسته دوره زمانی تحویل کوتاه است که به نظر می‌رسد باید بررسی‌های خود را از سال 1338 تا به امروز انجام می‌داد.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که مشکلات ساختاری اقتصاد ایران که موجب کارکرد ضدتولیدی دارد، موجب شده فعالیت‌ها به سمت واردات و تجارت سوق داده شود و این مسئله فارغ از اینکه در کدام دولت رخ داده است، نشان دهنده مشکلات ساختاری و بیماری اقتصاد ایران است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در این بسته هیچ راهکاری برای اصلاح ساختار ارائه نشده است، تصریح کرد: اجرای این بسته می‌تواند منجر به اقدامات تکراری شود که امکان وخیم‌تر کردن وضع موجود را دارد.

راغفر گفت: راهکارهای ارائه شده جنبه نظری دارد و با وضعیت موجود اقتصادی ایران تفاوت عمده‌ای دارد.

این اقتصاددان با اشاره به تأکید بسته بر اصلاح قیمت‌های نسبی بر عدم تخصیص بهینه منابع به دلیل قیمت‌های نامناسب گفت: در قبال بیان این مسائل راهکار مناسبی برای اصلاح وضع موجود ارائه نشده و حتی به مسائلی مانند تکیه به درآمدهای نفتی و مشکلات کسب و کار اشاره شده اما به موانع شکل‌گیری فضای کسب و کار مناسب و افزایش بهره‌وری و نقش آن در بهبود وضعیت اقتصادی توجه نشده است؛ همچنین آسیب‌شناسی از سیاست‌های 25 ساله پس از جنگ تحمیلی نشده است.

 

* رزاقی: دولت در 25 سال گذشته از خودش مسئولیت زدایی کرده است

به گزارش فارس، ابراهیم رزاقی در ادامه برنامه مناظره با موضوع بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود بدون تورم با خواندن شعری از حافظ اظهار داشت:‌ در 25 سال گذشته تقریبا 2 تا 3 میلیارد تن مواد معدنی، نفت و محصولات پتروشیمی از کشور صادر شده و 500 تا 600 میلیون تن کالای مصرفی وارد کرده‌ایم که نسبت ارزش آنها یک به چهار بوده است.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان ملل به ازای هر ده هزار دلار باید یک شغل ایجاد می‌شد اما ما فقط 10 تا 12 میلیون شغل ایجاد کرده‌ایم در حالیکه با این اعداد و ارقام صد میلیون شغل باید ایجاد می‌کردیم.

استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران با طرح این پرسش که ما مگر چیزی تحت عنوان مبانی اداره اقتصاد کشور نداشتیم، گفت: قانون اساسی ما معنی ندارد؟ قانون اساسی ما مبانی اقتصادی مشخصی ارائه نکرده است؟ وصیت‌نامه امام علاوه بر قانون اساسی در دستان ما نیست؟

وی با تأکید بر اینکه بر اساس قانون اساسی اقتصاد ما نه سوسیالیستی و نه لیبرالی باید باشد، گفت: ما در 25 سال گذشته سیاست‌های آمریکایی تعدیل اقتصادی صندوق بین‌المللی پول را اجرا کرده‌ایم.

وی افزود: در عین حال دولت در این میان از خودش مسئولیت‌زدایی کرده و می‌گوید بازار باید حاکم باشد.

رزاقی تصریح کرد: در بازار سنتی تولید بیشترین سود را داشت، اما در شرایط فعلی و در بازار فعلی دلالی، احتکار، سوداگری، فساد و دزدی بیشترین سود را دارد.

وی تأکید کرد: به خاطر انقلاب دشمنان 300 هزار شهید و چند میلیون جانباز را به مردم ما تحمیل کردند، اما ما سیاست‌های لیبرالی را در اقتصاد پیاده کردیم و بر اساس این سیاست‌ها فضا برای پولدار شدن از هر راهی فراهم شده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در سرمایه‌‌داری بر خلاف اسلام پول هدف است نه وسیله، گفت: در حال حاضر از جمعیت آماده کار کشور 40 میلیون نفر شغل ندارند و آنهایی که شغل دارند نیز با توجه به میزان تورم در کشور عملا از حقوق آنها کاسته می‌شود.

 

* سهل‌آبادی: نگران فراموش شدن قسمت‌های اصلی بسته هستیم/ باید تکلیف دولت، مجلس و بخش خصوصی مشخص باشد

به گزارش فارس سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت و معدن ایران در در ادامه برنامه مناظره در مورد بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود غیرتورمی گفت: من نماینده جامعه صنعتی و معدنی کشور نماینده جامعه کار و تولید هستم.

وی افزود: مطالبی را که امروز در این مناظره بیان می‌کنم مطالب خودم نیست بلکه مطالبی است که از سوی موکلینم ارائه می‌کنم و امیدوارم با این مطالب موجب رنجش کسی نشوم در ضمن ما حمایت و تایید خودمان را از دولت اعلام می‌کنیم که هر نوع همراهی را با این دولت خواهیم داشت.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران اظهار داشت: خوشحالیم که دولت برای اولین بار چنین بسته‌ای را ارائه کرده و نظر اندیشمندان را جویا شده اما این کار در مدت زمان کمی صورت گرفته و زمان 10 روزه برای ارائه مسائل و مشکلات حاکم بر اقتصاد کشور زمان کمی است و این موضوع نیاز به وقت بیشتری دارد.

سهل‌آبادی تصریح کرد: مسائل آنچنان که باید در بسته دیده نشده است و آن انتظار که از دولت در این مورد می‌رفت در این بسته نیست و ترس ما این است که خدای نکرده این بسته مانند دیگر بسته‌ها مثل هدفمند کردن یارانه‌ها و طرح تحول اقتصادی قسمتی اجرایی شود و مابقی اجرا نشده باقی بماند و قسمت‌های کلی آن رها شود.

وی افزود: این بسته باید دارای خط کشی مشخص باشد و واقعا تکلیف هر کس و هر گروهی در این بسته  مثل دولت، مجلس، بخش خصوصی  مشخص باشد و معلوم باشد هر گروهی چگونه باید این بسته را همراهی کند و وظایف خود را انجام دهند.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران اظهار داشت: ما جامعه کار و تولید به این نتیجه رسیده‌ایم که از این بسته‌ها زیاد آمده و متاسفانه گره‌ای را باز نکرده‌ بلکه بعضی مواقع مسئولین دولت بعضی از مشکلات را به بخش خصوصی ارتباط می‌دهند.

 

* عبده تبریزی: دولت تورم را کنترل کرد/ بسته به دنبال حل مشکل رشد اقتصادی و اشتغال

به گزارش فارس، در ادامه برنامه مناظره امروز حسین عبده تبریزی با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد ایران که بسیار دشوار است و دولت برنامه کوتاه‌مدت برای برون‌رفت از رکود ارائه داده است، اظهار داشت: این برنامه برنامه اصلاح ساختار اقتصادی نیست و اصلاحات ساختاری در قالب برنامه ششم دنبال خواهد شد.

وی افزود: این برنامه کوتاه مدت به دنبال حل مسئله رشد اقتصاد و اشتغال است و همان طور که دولت توانست تورم را کنترل کند، می‌خواهد با ارائه این برنامه دو متغیر اصلی دیگر را ساماندهی کند.

وی با بیان اینکه نقدها باید متناسب با هدف برنامه ارائه شده باشد، گفت: یکی از چالش‌های پیش‌روی دولت بدهی‌ عظیمی است که در گذشته به وجود آمد و کاهش این بدهی‌ها از جمله هدفگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ دولت است.

این کارشناس اقتصادی به مسئله نظام بانکی اشاره کرد و گفت: در همین برنامه برخی افراد به مشکل نقدینگی اشاره کرد و به طور قطع تنگنای نقدینگی یک واقعیت است و باید راه‌هایی برای باز شدن آن اندیشید.

وی ادامه داد: وقتی نرخ تورم کاهش می‌یابد، نرخ سود هم متناسب با آن کاهش خواهد یافت، اما ممکن است سود بانکی متناسب با سرعت کاهش تورم کاهش نیابد و کسانی که تسهیلات دریافت کنند، آسیب ببینند.

عبده تبریزی گفت: به هر حال در این زمینه راهکارهای عبور از تنگنای اعتباری و کاهش معوقات برنامه‌هایی ارائه شده تا زمینه برای خروج از رکود بدون تورم فراهم شود.

 

* محمدی: بسته خروج از رکود دولت 48 مصوبه متناظر دارد و کاملا عملیاتی است

به گزارش فارس، شاپور محمدی معاون وزیر اقتصاد در ادامه برنامه این هفته مناظره با موضوع بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود با برشمردن پاره‌ای از اقدامات دولت برای حمایت از تولید گفت: صدور مصوبه 35 ماده‌ای حمایت از تولید تصویب مصوبه بهبود فضای کسب و کار، تصویب مصوبه پایش فضای کسب و کار، پرداخت مطالبات پیمانکاران در سال 92، پرداخت بودجه طرح‌های عمرانی حدود دو برابر نسبت به سال 91 که به 23 هزار میلیارد تومان رسید و ثبات نرخ ارز و تورم به عنوان کاهنده ریسک سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی از جمله این اقدامات دولت بود.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد ادامه داد: بر اساس آنچه در رسانه‌های جمعی منتشر شده، این تصور ایجاد شده که این بسته شامل کل محورهای پیشنهادی دولت است، اما متناظر با این بسته 48 مورد در دولت در حال بررسی و تصویب است و به همین دلیل باید تأکید کنم که این بسته کاملا عملیاتی است و اصلا کلی نیست.

وی افزود: وزارت اقتصاد 10 جلسه با 50 شرکت کننده از بخش خصوصی مشکلات را بررسی کرده و همچنین در جلساتی با اقتصاددانان نظرات آنها را اخذ کرده‌ایم.

محمدی ادامه داد: افزایش سرمایه بانک‌ها و الزام بانک‌ها به خروج از شرکت‌داری با ساز و کارهای قانونی، تسهیل در مورد اشخاصی که از دولت طلب و به دولت بدهی دارند، استفاده از ابزارهای بازار سرمایه در بازار پول، حمایت از شرکت‌های فناوری، مشارکت عمومی و خصوصی و امثال آنها از محورهای اصلی بسته پیشنهادی دولت است.به گزارش فارس، در ادامه برنامه مناظره کارشناسان به بیان دیدگاه‌های خود در بخش مناظره گروهی پرداختند.

* راغفر: سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌ها غیر اقتصادی بوده است
در ابتدای این بخش حسین راعفر کارشناس اقتصادی گفت: اگر ما به کاستی‌های ساختاری در اقتصاد کشور توجه نکنیم همان بلایی سرمان می‌آید که در 60 گذشته ساله بر سرمان آمده است.

وی افزود: مسئله بحران اقتصادی کنونی فقط ریشه‌اش از سال 85 شروع نمی‌شود، بلکه از این تاریخ به بعد تشدید می‌شود و طبیعتا اگر این دوره هم نبود، ما با رکود تورمی روبرو می‌شدیم و علت آن ساختار‌های اقتصادی کشور است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: از سال 1338 به بعد می‌بینیم که سهم تشکیل سرمایه ثابت در گروه‌های مختلف به این شکل بوده است که توجه سیاستگذاران به بخش تولید و به ویژه تولید صنعتی بسیار اندک بوده است، در حالی که این بخش می‌تواند بزرگترین سهم در خلق ارزش افزوده و اشتغال را در کشور داشته باشد.

راغفر گفت: بعد از دوره مشکلات کنونی یک بخشی از مشکلات بر می‌گردد، به سیاست‌های اقتصادی بعد از جنگ در ایران که تزریق منابع بزرگی در ایران صورت گرفت و صنایعی را با اسم و هدف توسعه مبتنی بر صادرات شکل دادیم که ده‌ها میلیارد دلار در این صنایع سرمایه‌گذاری کردیم و امروز اگر این صنایع را تعطیل کنیم، به لحاظ اقتصادی در کشور مقرون به صرفه است.

وی افزود: بنابراین فقط تزریق ارز در کشور و بالا بردن تعداد زیادی کارخانه به نام صنعتی شدن نتوانسته هدف ما را تامین کند و اشتغال هم تولید نکرده است و تمام شواهد مشهود است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: نکته اصلی این است که معمای اقتصاد ایران که یک بیماری مزمن و ساختاری است که از آن رنج می‌برد با تزریق بیشتر درآمدهای ارزی این وضعیت بدتر شده و در دوره نهم و دهم شاهد آن بودیم و 56 درصد از درآمدهای ارزی کشور بعد از سال 1338 تا پایان 1391 در این دوره حاصل شده است و اما فساد بزرگی را هم شکل داده است. 

راغفر در پاسخ به سؤال حیدری مجری برنامه که پرسید آیا اقدامات دولت این سیکل‌های بسته را باز نکرده است: اصلا و این اقدامات به سؤالات  پاسخگو نبوده است، مسئله ما تصویب مصوبه نیست، بلکه اصلاح فضای کسب و کار کشور است.

وی افزود: در چنین فضایی در ایران 101 کارخانه پتروشیمی داریم و از سال 1370 به بعد صدها میلیارد دلار در این صنعت خرج شده که محصول نهایی آن بسیار زیان ده بوده و  آسیب‌های محیط زیستی بسیاری داشته اگر تعطیل کنیم این صنعت را بسیار مقرون به صرفه است، در حالی که راه‌حل در این چارچوب تزریق مجدد ارز به این بخش است.

راغفر بیان داشت:  صرف‌نظر از اینکه مشکلات جدی سیاستی از در جهت حمایت این صنعت صورت گرفته و خوراک و سوخت رایگان به این صنعت داده شده، در حالی که که اگر خوراکی را که به این صنعت دادیم، را صادر می‌کردیم، ارزش افزوده بیشتری را برای ما به دنبال داشت.


* محمدی: راه حل اقتصاد کار یک شبه نیست
در ادامه این برنامه شاپور محمدی بیان داشت: به نظرم آقای راغفر محتوای بسته‌ها را نمی‌دانند، به ازای بسته ابلاغی تمام دستگاه‌ها مکلف شده‌اند برای بهبود کسب و کار به روز هدفگذاری کنند و آن را در مقاطع سه ماهه‌ به دولت ابلاغ کنند و قطعا برای این کار مصوبه لازم است.

وی افزود: دولت در مورد ساختار کلی گفته زیرا ما نمی‌توانیم ماده‌ای ببریم و بگویم ساختار اصلاح شود. ساختار بلند مدت است، تولید کننده مشکل نقدینگی دارد و مطالبات آن برای آن مشکل ایجاد کرده است. دولت طبیعتا در برنامه ششم در اصلاح ساختار برنامه دارد، مضاف بر اینکه وقتی صحبت از ساختار می‌شود ساختار باید درست تعریف شود.

معاون وزیر اقتصادی افزود: بازار اقتصادی جزء ساختار است و نرخ هم جزء ساختار است، سهم صادرات، نوع صادرات و نوع واردات همه جزء ساختار است و هیچ جا دولت نگفته که باید ارز تزریق شود به بخش‌ها و هیچ جا چنین چیزی گفته نشده است.

وی افزود: دولت هیچ وقت با تزریق ارز و افزایش نقدینگی موافقت نداشته است و اگر این گونه بود، تمام مشکلات حل می‌شود، راه‌حل اقتصاد کار یک شبه نیست و بعضی از این سیاست‌ها ساختاری است و ما سیاست درست را دفاع کنیم و در نقد منصف باشیم.

* رزاقی: مشکل ما تفکر لیبرالی دولت است
رزاقی کارشناس اقتصادی خطاب به شاپور محمدی گفت:  آقای دکتر این قدمی که شما بر می‌دارید، آیا با آن مجموعه‌ای (استراتژی) که در ذهن شما است، یکسان است.

وی افزود: الان به ما حمله شده و فقط در یک مورد دولت در یک مورد اقدام کرده است و آن هم بنزین بوده و هیچ گام دیگری برداشته نشده است و این یعنی اینکه ما لیبرالی فکر می‌کنیم.

رزاقی بیان داشت: فکر خوب است ولی راه غلط است و راه مبین راه لیبرالی است. این خط اقتصادی که ما در پیش گرفته‌ایم، متلاشی کردن ایران عزیزمان است.


* محمدی: غلام حلقه به گوش سیاست‌های اقتصادی نیستیم
محمدی در پاسخ رزاقی گفت: ما غلام حلقه بگوش سیاست‌های اقتصادی نیستیم و هر مکتب اقتصادی نکات خوب و بد دارد، دولت یک اسناد بالا دستی مثل قانون اساسی  و سیاست‌های کلی دارد.

وی افزود: چه کسی می‌گوید دولت لیبرالی حرکت می‌کند دولت قانون اساسی را و سیاست‌های کلی و اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار داده است و در هیچ کجای دنیا نه متکب اتریش و نه نهاد گرایی و نه لیبرالیسم حاکم مطلق است و در هیچ کجای دنیا حتی آمریکا لیبرالیسم حاکم مطلق نیست و چنین کشوری وجود ندارد.

رزاقی در ادامه اظهار داشت: ما 100 درصد لیبرالیسم عمل نکردیم، ولی دولت از منافع ملی که تولید باشد، دفاع نکرده، ولی دولت از وارد کننده‌ها و احتکار کننده‌ها خانه و بانک‌هایی که سرمایه‌های مردم را غارت کرده‌اند، دفاع کرده است.

وی افزود: دولت و مجلس درباره غارت سرمایه‌های مردم در بخش دلالی سکوت کرده است و دولت ما از منافع ملی و تولید آنها دفاع نمی‌کند و دلار ارزان به دلالان می‌دهند.


* سهل‌آبادی: دولت به تولیدکنندگان بدهکار است
در ادامه عبدالوهاب سهل‌آبادی با اشاره به تمرکز دولت به بحث بدهی‌های بخش خصوصی در بسته ارائه شده اظهار داشت: مگر بدهی‌های تولید‌کنندگان چقدر از مطالبات معوق را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: 15 درصد از کل بدهی‌ها مربوط به تولید‌کنندگان و باقی به بخش‌های غیرتولیدی ارتباط دارد و اگر دولت کل بدهی‌های تولید‌کنندگان را ببخشد تازه باز هم به این بخش بدهکار است.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران تصریح کرد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها باید بخشی از درآمد دولت به تولید‌کنندگان اختصاص می‌یافت، اما این سهم پرداخت نشد و در واقع تولید‌کنندگان از دولت طلبکارند.

وی تاکید کرد: دولت هر راهکاری دارد، در این زمینه اجرا کند، زیرا اگر در این زمینه تاخیر شود تولید متوقف شده و خسارت بزرگی برای جامعه به وجود خواهد آمد.


* محمدی: هدف ما در بسته کمک به تولیدکنندگان است
در ادامه شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در پاسخ به صحبت‌های سهل‌آبادی گفت: اتفاقا در بسته ارائه شده ما به دنبال تسهیل پرداختی‌ها بودیم و هدف ما کمک به تولید‌کنندگان بود و به عنوان مثال ممنوع‌الخروجی‌ها را از 10 میلیون تومان بدهی مالیاتی به 500 میلیون تومان افزایش دادیم.

سهل‌آبادی در واکنش به این صحبت گفت: امسال جرایم مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از سال گذشته برای ما تعیین شده و انتظار ما این است که حداقل‌هایی برای تولید‌کنندگان اندیشیده شود، اما متاسفانه هر روز موانع بیشتر می‌شود.


* عبده: گویا دوستان بسته را نخوانده‌اند
عبده تبریزی مشاور اقتصادی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به صحبت‌های مردم و کسبه که در این برنامه پخش شد، گفت: مردم و کسبه می‌گویند بازار راکد است و ما در این برنامه باید راهکارهای دولت برای رفع رکود را بررسی کنیم اما صحبت‌هایی که آقای راغفر مطرح کردند مربوط به ساختار اقتصادی می‌شود، اما در همین جا باید بگویم آیا دفاع از پول ملی و کنترل تورم یک اقدام ساختاری نیست؟

وی ادامه داد: صحبت‌هایی که دوستان می‌کنند من را نگران می‌کند که انگار متن بسته را نخوانده‌اند.

راغفر در پاسخ گفت: مسئله‌ای که بنده مطرح کردم در بسته ارائه شده وجود دارد یکی از آنها خروج از رکود را فعال شدن نفت و پتروشیمی عنوان می‌کند، در حالی که ارزش افزوده این بخش پایین است.

عبده تبریزی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که باید تقاضا را تقویت کنیم که این اقدام با پرداخت تسهیلات بیشتر به مردم منطقی نیست؛ برخلاف صحبت شما همین بخش پتروشیمی در سال گذشته 30 تا 40 میلیارد دلار ارز تامین کرد و اگر این بخش نبود نرخ دلار در سطح 3 هزار تومان نمی‌ماند.


* وقتی موضوع نرخ خوراک پتروشیمی جای بحث راجع به بسته را می‌گیرد
راغفر پاسخ داد: بله اما همین ارز پتروشیمی‌ها اگر بررسی کنید متوجه می‌شوید که چه اختلال‌هایی را در بازار به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: ما کاری به نیت و صحبت‌های دولت در این زمینه نداریم و آنچه که این طرح می‌گوید این است که برای خروج از رکود باید بخش نفت، پتروشیمی و صنعت فعال شوند، اما مطالعات داده _ ستانده نشان می‌دهد که کمترین ارتباط پیشینی و پسینی را دارد.

محمدی گفت: مطالعات انجام شده که شما به آن استناد می‌کنید، مربوط به 13 سال پیش می‌شود که سهم پتروشیمی در آن زمان بسیار پایین بود، اما هم‌اکنون در اقتصاد ایران و اقتصاد جهان این بخش فعال و تاثیر‌گذار است.

راغفر گفت: مجموع صادرات پتروشیمی در سال گذشته 14.7 میلیارد دلار بوده که 6.25 میلیارد دلار آن مربوط به محصولات میعانات گازی بوده است که در واقع پتروشیمی محسوب نمی‌شود؛ 18.2 میلیون تن تولید پتروشیمی داشتیم که 11.6 میلیون تن به ارزش 8.6 میلیارد دلار صادر شده است، در حالی که در قبال هزینه سوخت تنها 3 سنت پرداخت می‌کردند.

محمدی معاون وزیر اقتصاد در واکنش به راغفر گفت: در گذشته هزینه خوراک پتروشیمی‌ها 3 سنت بود اما امروز به 13 سنت افزایش پیدا کرده و در 3 ماهه اول سال جاری 3.7 میلیارد دلار میعانات گازی و 3 میلیارد دلار پتروشیمی صادر شده است.

راغفر در ادامه گفت: بنده به آمار سال 90 استناد می‌کنم که بر اساس آن معادل 203 میلیون بشکه نفت خام سوخت به پتروشیمی‌ها داده شده و اگر نفت خام را بشکه‌ای 107 دلار محاسبه کنیم با احتساب درآمد 26.5 میلیارد دلاری حاصل از فروش محصولات پتروشیمی در داخل و خارج معادل 202 میلیون بشکه صادرت نفت خام درآمد حاصل شده است بنابراین با توجه به سرمایه‌گذاری صورت گرفته و درآمد حاصله به این تحلیل می‌رسیم که این صنعت صرفه اقتصادی ندارد.

وی تصریح کرد: صادرات هر تن محصول پتروشیمی در سال 90 معادل 740 دلار بوده که صادرات نفت خام در آن سال 780 دلار درآمد در هر تن داشته است، بنابراین این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که صنعت پتروشیمی صرفه اقتصادی ندارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار