امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۵:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100151
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عنوان نقطه عطف رسانه های جبهه انقلاب ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عنوان نقطه عطف رسانه های جبهه انقلاب اسلامی تلاش کرد تا در سلسله مصاحبه هایی با مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل این خبرگزاری، بخشی از تجربیات و اندوخته های این رسانه را در اختیار  دست اندرکاران عرصه خبر و اطلاع رسانی قرار دهد.

تجربیات و اصول مدیریت رسانه ای که حتی بخشی از آنها در کتاب ها هم یافت نمی شود و برای فعالان رسانه ای گرانبها خواهد بود.

در شماره‌های نخست از این مصاحبه‌ها به موضوعاتی چون شرایط سیاسی زمان تأسیس فارس در سال 81، امکانات خبرگزاری، شیوه تربیت خبرنگاران چند منظوره، کسب تجربه سایر خبرگزاری ها، نحوه طراحی لوگو و گرافیک خبرگزاری، شرایط آغاز به کار رسمی خبرگزاری، نحوه گزینش و به کارگیری خبرنگاران از طیف های مختلف سیاسی، نحوه کار با خبرنگارانی از سلایق سیاسی متنوع و روابط صمیمانه در کنار سخت گیری هایی تا حد اخراج اشاره شد.

تشریح دلایل موفقیت این خبرگزاری، وضعیت حقوق دریافتی خبرنگاران، اسپانسر مالی، وجود اتاق فکر در خبرگزاری، پیامدهای موفقیت فارس، ماجرای رفتن بعضی از خبرنگاران و عکاسان این رسانه به خارج از کشور، نحوه اطلاع رسانی در انتخابات سال 84 ، طرح موضوع فقه رسانه توسط خبرگزاری و مرور اتفاقاتی که تجربه موقعیت های خاص خبری را برای خبرگزاری ایجاد می کرد نیز از موضوعاتی است که فضائلی به آنها پرداخت.

پس از انتشار شانزده شماره از این مصاحبه ها، در آخرین بخش، ماجرای تودیع فضائلی از خبرگزاری و حال و هوای نیروهایی که در طی 6 سال مدیریت وی، جزئی از یک خانواده بزرگ به نام «فارس» بودند، را مرور می کنیم.

آخرین قسمت از این گفت وگو پیش روی شماست:

فارس: چطور شد که با این همه علاقه‌ و تلاشی که برای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس داشتید پس از گذشت 6 سال از خانواده فارس خداحافظی کردید؟

فضائلی: به هرحال هر شروعی پایانی دارد و قرار نبود بنده مادام العمر مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس باشم، ضمن اینکه از ابتدایی که قرار شد مسئولیت و مدیریت خبرگزاری بر عهده بنده باشد اعلام کردم که یک سال کار را انجام می دهم و بعد واگذار شود. به یک سال که رسید بنده اعلام آمادگی کردم ولی هیئت مدیره اعتنایی نکردند و می خواستند که مدیریت بنده ادامه پیدا کند.

در مقطع 3 سال که رسید یک بار دیگر این بحث را هم با سرمایه گذار و هم با هیئت مدیره مطرح کردم که باز هم با تغییر موافق نبودند.

تا اینکه رسیدیم به مقطعی که یک سری تغییرات در تیم سرمایه گذاری به وجود آمد که اگر بخواهم تشبیه کنم فرض کنید یک شرکت سهامی خاص که سهامداران آن تغییر کنند. طبیعی است تغییراتی در سلایق، سیاست‌ها ، نظرات و دیدگاه‌ها پیش بیاید این تغییر که در تیم سرمایه گذاری فارس پیش آمد حدس می زدم که این مجموعه جدید خیلی تمایلی برای ادامه همکاری با بنده نداشته باشد.

پس از این تغییرات، در هیئت مدیره بحث شد که من گزارشی را از مجموعه فعالیت های خبرگزاری برای سرمایه گذار تهیه کنم که من اصلا" رغبتی به این کار نداشتم، چرا که به نظر من چنین گزارشی اگر قبل از درخواست سرمایه گذار ارائه می شد می توانست اینگونه تلقی شود که من علاقمندم اینجا بمانم و بنده به شدت اکراه داشتم از اینکه چنین برداشتی شود،اینکه برای ماندن تلاش می کنم.

هیئت مدیره با این نظر من مخالفت کردند و گفتند این کار کاملاً طبیعی است لذا علی رغم میل شخصی خودم و به خاطر نظر هیئت مدیره گزارشی را از مجموعه فعالیت ها در خبرگزاری تهیه و ارائه کردم.در فاصله نسبتاً کوتاهی سرمایه گذار تصمیم گرفت که مدیریت خبرگزاری را تغییر دهد و این تغییر هم خیلی سریع صورت بگیرد.

لذا یک شبی از هیئت مدیره دعوت کردند و از من هم خواسته شد که کمی زودتر بروم و آنجا اعلام کردند که تصمیم به این تغییر گرفته اند.سوالات مختصر و پاسخ ها روشن بود.اصلا" در باره اینکه چرا چنین تصمیمی گرفته اند سوال نکردم، اولین سوال من در مورد فرد جدید بود که پاسخ دادند آقای مقدم! ابتدا یک لحظه فکر کردم آقای مقدم خود خبرگزاری لذا هم خوشحال شدم و هم تعجب کردم.خوشحال از اینکه کسی جایگزین می شود که از ابتدا در تاسیس خبرگزاری حضور داشته و به اقتضائات کار آشناست و تعجب چرا که اولا" ایشان آن موقع مدیر مسئول جام جم بود و ثانیا" با توجه به رابطه ای که داشتیم چرا چیزی نگفته بود؟ بعد گفته شد  آقای مقدم فر که ایشان را هم از قبل تا حدودی می شناختم.

سوال دوم و آخر من هم این بود که این تصمیم چه زمانی باید اجرا شود؟ که گفتند همین فردا صبح! بنده هم به لطف خدا هیچ مقاومتی نکردم هر چند این شیوه را نمی پسندیدم و شیوه صحیحی نبود اما این حق را به آنها می دادم که تغییرات مورد نظرشان را اعمال کنند. این صحبت کوتاه ما که فکر می کنم کلا" بیست دقیقه طول کشید تمام شد و به جلسه هیات مدیره که در اتاق بغلی تشکیل شده بود آمدیم. اعضای هیئت مدیره همگی از این تصمیم و شیوه برخورد ناراحت و عصبانی شدند و بعضا" جملات تندی بکار بردند؛ در آن جلسه کسی که از همه آرام تر بود من بودم و دوستان هیئت مدیره را بر حذر می داشتم که عصبانی شوند.

آن جلسه هم زیاد طول نکشید و  بعد از جلسه که تعدادی از دوستان هیئت مدیره رفتند مدیر جدید هم که آقای مقدم فر بودند در آن جلسه حضور داشتند و همان جا به ایشان اعلام کردم که من کاملا و تمام قد در خدمت هستم برای اینکه هم تجربیات را منتقل کنم و هم هر کمکی که از دستم برمی‌آید انجام دهم تا این انتقال به بهترین نحو انجام شود.

فارس: بعد از جلسه چه اتفاقی افتاد؟ واکنش های بیرونی چطور بود؟

فضائلی: همان شب با آقای میرزایی معاون اجرایی خبرگزاری تماس گرفتم و گفتم صبح اول وقت فردا یک جلسه‌ای را با مدیران مجموعه ترتیب دهند. من خودم تغییر را به کسی نگفتم اما اعضای هیئت مدیره به نوعی به دیگران منتقل کرده بودند و از همان شب تماس ها با من آغاز شد؛ هم از دوستان خبرگزاری که به شدت ناراحت بودند و می‌گفتند قلم‌ها را زمین می گذاریم و چه.. و هم تماس‌هایی از سوی برخی شخصیت‌ها که اظهار تعجب می‌کردند درباره تغییر و تصمیمی که گرفته شده بود. شاید علت اینکه دوستان می‌خواستند جابجایی سریع انجام شود همین بود که حدس می‌زدند اگر با سرعت عمل نکنند من تکاپویی بکنم و عده‌ای بیایند مقاومتی کنند لذا می خواستند قبل از اینکه کسی وارد عمل شود این تغییر صورت بگیرد که به لطف خدا نه تنها مقاومتی از طرف بنده نبود بلکه دیگرانی هم که می‌خواستند حرکتی کنند خودم مانع می شدم.مقطع و آزمون مهم و پر ارزشی برای من بود و به فضل الهی گمان می کنم از آن امتحان موفق خارج شدم.

مقاومت و تلاش برای ماندن را اصلا" قبول نداشتم چون به نظر من اگر مجموعه بالادستی با مدیرش همراه نباشد در ضمن کار این قدر مشکل به وجود می آید که همه آسیب می بینند لذا بهترین کار همین بود.

فردا صبح جلسه ای با مدیران خبرگزاری گذاشتم و هم توضیح مختصری درباره تصمیمی که گرفته شده بود دادم و هم آقای مقدم فر را معرفی کردم و از همه خواستم با ایشان مثل من و حتی بیشتر همکاری کنند، بعد هم در کل خبرگزاری پخش شد.

مجددا به آقای مقدم فر نکته ای را که شب قبل در حاشیه جلسه  گفته بودم تاکید و اعلام کردم برای همکاری با مدیریت جدید کاملا" آماده ام.فقط حرف هم نزدم و 3 یا 4 جلسه نسبتا" مفصل با ایشان داشتم و کل ماوقع خبرگزاری را توضیح دادم و بعضی از برنامه ها و ایده هایی که برای ادامه کار هم بود را توضیح دادم.البته ایشان هم محبت داشت و پیشنهاد کردند که بنده به عنوان قائم مقام یا مشاور عالی در مجموعه بمانم که بعد از تأمل و مشورتی پاسخ منفی دادم اما اعلام کردم که هر گاه کمکی بتوانم، انجام می دهم.

فارس: و اما مراسم تودیع که نیروهای خبرگزاری، حال و هوای خاصی داشتند.

فضائلی: قرار شد که مراسم تودیع و معارفه ای برگزار شود. دی ماه آن سال خیلی سرد و بارندگی‌ها هم زیاد بود یکی دو بار زمان مراسم تغییر کرد تا اینکه زمان قطعی اعلام شد. درست همزمان با زمان مراسم، برف سنگینی آمد و تهران دو سه روزتعطیل شد؛ دوستان تماس گرفتند که مجددا مراسم را به تاخیر بیندازیم و گفتم که دیگر بیشتر از این به تأخیر نیفتد و مراسم برگزار شود.

مراسم برگزار شد و چون تهران تعطیل بود به هر حال روی مراسم تاثیر گذاشت اما بخش مهم قضیه خود دوستان و همکارانمان در خبرگزاری بودند که حضور چشمگیری در مراسم داشتند و میهمانانی هم از بیرون از مجموعه خبرگزاری آمده بودند.

تصور می کنم اتفاقی که در مراسم تودیع بنده افتاد اگر بی سابقه نبود کم سابقه بود! همه کسانی که از بیرون آمده بودند و تیمی هم که قرار بود مدیریت جدید خبرگزاری را بر عهده بگیرند اصلا" فکر نمی کردند با چنین صحنه هایی مواجه شوند و خیلی برایشان عجیب بود و در برخی رسانه ها هم منعکس شد که وداع فضائلی در میان اشک و آه!

آنچه در آن مراسم اتفاق افتاد در واقع عصاره و چکیده ای از نوع رابطه و ارتباط صمیمی و نزدیکی بود که بین مجموعه خانواده فارس و بین بنده و همکاران بود که آنجا به آن شکل  بروز کرد.

به نظرم جلسه خیلی فوق العاده ای بود و خدا را شاکر بودم که در شرایطی خبرگزاری را ترک می کنم که با مجموعه همکاران چنین نگاه و رابطه ای را ایجاد کرده بودیم. سرمایه گرانبها و ارزشمندی بود و هر مدیری از این جهت به خودش مباهات می کند که وقتی مجموعه ای را ترک می کند نه تنها هیچ کسی از رفتن او خوشحال نباشد بلکه همه اشک بریزند و ....

بنده هم چنین مباهاتی را داشتم و لطف خداوند می دانستم که این صمیمیت ایجاد شده بود. در آن مراسم مادرم هم حضور داشتند که من جلوی همه و روی سن دست ایشان را بوسیدم؛ برای ایشان هم خیلی عجیب بود؛ تعبیری که ایشان دارند این است که کسی به خواب هم نمی تواند ببیند که این طور از کسی تقدیر شود!نه تقدیر مادی که از این جهت خبری نبود بلکه منظورشان همان صمیمیت و حرارتی بود که دوستان ابراز کردند.

خلاصه این خاتمه کار بنده در خبرگزاری بود و مجددا" خدا را شکر می کنم هم از فرصتی که فراهم شد تا این خبرگزاری را راه اندازی کنیم و هم بتوانم حدود 6 سال در مجموعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس خدمت کنم و به لطف خداوند و تلاش همکاران یک مجموعه بالنده و رو به رشد را تحویل بدهم.

 

 

در مراسم تودیع خاطرم هست در گزارشی که ارائه کردم و کاملا" آماری و مستند بود گفتم خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس را در اوج تحویل می دهم و زمانی که خبرگزاری تحویل تیم مدیریتی جدید شد یک مجموعه بسیار سر حال، با نشاط و دارای زیرساخت‌های خوب بود و مجموعه شاخص‌هایی که برای ارزیابی یک خبرگزاری در کشور ما می تواند باشد در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همه شاخصها ممتاز و برجسته بود. به لحاظ میزان مراجعه،میزان توقف در سایت،تعداد صفحات بازدید شده، میزان تاثیرگذاری، به لحاظ فنی، از نظر توانمندی‌هایی که در خبرنگاران وجود داشت و رتبه هایی که در جشنواره های مختلف احراز کرده بودند، بخش عکس و همه و همه از شرایط عالی این خبرگزاری حکایت می کرد.

قطعا آن زمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری اول کشور به شهادت کارشناسان بود. مقام‌هایی که خبرنگاران ما در جشنواره های مختلف می‌آوردند بازتاب اخبار ما در رسانه‌های خارج از کشور، میزان استفاده رسانه‌های داخلی از اخبار فارس همه شاخص هایی بود که نشان می داد خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  در بهترین موقعیت است.

ما اهدافی را از ابتدا برای خبرگزاری تعیین کرده بودیم اول خبرگزاری مطرح در کشور، دوم خبرگزاری برتر در کشور، گام سوم خبرگزاری اول در منطقه، چهارم خبرگزاری برتر در منطقه و در نهایت هم خبرگزاری بین المللی.

ما در دوگام اول و دوم  حتما" موفق بودیم البته این معنی اش این نیست که الان نیست یا جای بهتر بودن نداشت؛ اما من درباره دوران مدیریت خودمان توضیح می دهم. در عرصه منطقه ای هم خبرگزاری نسبتا شناخته شده ای بودیم اما قطعا کارهایی باید انجام می شد تا بحثهای برون مرزی و منطقه ای ما تقویت شود که در آن دوره فرصتی در این بخش نداشتیم تا به بقیه اهدافمان برسیم.

یک جمله مهم را که قبلا" گفته ام و دلایل آن را هم توضیح داده ام می خواهم تکرار کنم و آن اینکه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نقطه عطف رسانه های جبهه انقلاب اسلامی است و این نقطه عطف را باید درست شناخت و از آن مراقبت کرد.

فارس: مقصد بعدی شما بعد از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کجا بود؟

فضائلی: همزمان با رفتن از فارس کارهای مختلفی به بنده پیشنهاد شد، از جمله معاونت شرکت ایران خودرو ولی بدلیل علاقه و اعتقادی که به رسانه داشتم پیشنهاد مدیریت پروژه مطالعه،طراحی و راه اندازی نخستین خبرگزاری تصویری و بین المللی جهان اسلام را که اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی به بنده دادند پذیرفتم که خودش شرح مفصلی می طلبد.

فارس: بعد از اینکه با فارس خداحافظی کردید از نیروهای فارس هم با خودتان بردید؟

فضائلی: نه، از مجموعه که رفتم تعداد محدودی از نیروها هم رفتند. من نه تنها درصدد تضعیف خبرگزاری برنیامدم بلکه مانع بعضی مسائل تضعیف کننده هم بودم.معمولا مدیرانی که تودیع می شوند دیگر پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند ولی بنده کماکان تا زمان استقرار مدیریت جدید در کنار مجموعه بودم. من خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس را متعلق به شخص خودم نمی دانستم و روشن بود که باید یک زمانی از خبرگزاری بروم به نظرم کسانی که مجموعه ها را به نوعی ملک خودشان تلقی می کنند و بودن و نبودن خودشان در آنجا موضوعیت دارد و سرنوشت آنجا برایشان اهمیت ندارد آدم‌های کوچکی هستند.

به فضل الهی من چنین نگاهی را نداشتم و فکر نمی کنم که هیچ کسی، شائبه ای داشته باشد که بنده بعد از رفتن از خبرگزاری کوچکترین قدمی در جهت تضعیف خبرگزاری یا عدم همراهی با مجموعه برداشته باشم. ادامه رفاقت ما با مدیریت های بعدی خبرگزاری (آقای مقدم فر و آقای موسوی) هم خودش موید این موضوع است.

مجموعه گفت‌وگوها از الهه رفیعی نژاد

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار