امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10016
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۲
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شکست کمیته همگرایی پارلمان در لبنان با وجود تلاش‌های نبیه بری برای احیای این کمیته و تصویب ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شکست کمیته همگرایی پارلمان در لبنان با وجود تلاش‌های نبیه بری برای احیای این کمیته و تصویب قانون انتخابات در این کشور، تحولات سیاسی لبنان را در آستانه مرحله‌ای جدید و البته نگران کننده و حساس قرار داده است. به همین علت است که نبیه بری با ابراز نگرانی نسبت به این مرحله معتقد است که همه گروه های لبنانی در این زمینه مسئول هستند.

افق رایزنی‌های سیاسی در لبنان همچنان مسدود است، حتی تلاش‌های دلسوزانه برخی مقامات این کشور از جمله نبیه بری نیز در سایه کارشکنی‌های گروهی که به دنبال تحقق منافع حداکثری و سلطه طلبانه برای خود هستند، به بن بست رسیده است، البته بری از پای ننشسته و در فاصله کمتر از یک ماه مانده به موعد انتخابات پارلمانی باز هم اعلام کرده که احتمالا کمیته هماهنگی را بار دیگر به نشستی دعوت کند تا شاید خروجی این نشست، دور کردن خطرات خلأ سیاسی در لبنان آنهم در شرایط حساس کنونی منطقه باشد.

 همین افق بسته شده و ناتوانی جریان غرب‌گرای لبنانی در تحمیل شرایط حداکثری خود بر دیگر گروه‌های لبنان است که پای هیئت‌های سیاسی آمریکا را به لبنان باز کرده است، بعد از اینکه اخیرا خبر تماس تلفنی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با میشل سلیمان و فشار وی برای اعمال قانون انتخاباتی 60 در عرصه سیاسی و رسانه‌ای این کشور جنجال آفرید،  رسانه‌های لبنانی از سفر قریب‌الوقوع هیئت پارلمانی آمریکا به لبنان و دیدار با مقامات این کشور خبر دادند.

 به هر روی بررسی مولفه‌های اوضاع لبنان نشانه‌های نگران‌کننده‌ ای از سه سناریوی احتمالی برای آینده این کشور را مطرح می‌کند که البته هر سه این سناریوها به نسبت‌های متفاوت مشکلاتی را برای کشور به بار خواهند آورد، یعنی گروه‌های لبنانی باید در صورت استقلال در تصمیم‌گیری و ترجیح منافع ملی به منافع حزبی و گروهی بین بد و بدتر، کم هزینه‌ترین گزینه را انتخاب کنند.

 سناریوهای عرصه سیاسی لبنان

 کارشناسان و رسانه‌های لبنانی برای مرحله جدید لبنان سه سناریو مطرح کرده‌اند، این سناریوها شامل برگزاری انتخابات در زمان مقرر بر اساس قانون 60،‌ تمدید فعالیت پارلمان و ایجاد خلأ سیاسی در کشور در صورت عدم توافق بر سر یکی از دو سناریوی نخستین است.

 سناریوی اول: برخی گروه‌های لبنانی اعلام کرده‌اند که انتخابات پارلمان لبنان تحت هر شرایطی باید در زمان مقرر خود یعنی 16 ژوئن آینده برگزار شود، معتقدان به این دیدگاه گرچه در ظاهر مانند سایر گروه‌های لبنانی قانون 60 را قانونی ناعادلانه و تاریخ مصرف گذشته می‌دانند، اما می‌گویند که برگزاری انتخابات در زمان مقرر حتی با قانون 60 بهتر از تمدید فعالیت پارلمان یا قرار دادن کشور در بحران خلأ سیاسی است.

البته برخی جریان‌ها و کشورهای مداخله جوی خارجی نیز به علت امتیازات زیادی که قانون شصت دارد، آن را تایید می‌کنند و اساسا مانع تراشی ها و وقت کشی‌های آنها نیز در راستای مجبور شدن گروه‌های سیاسی به اعمال قانون 60 در انتخابات آتی بوده است. تماس تلفنی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان نیز در همین راستا صورت گرفت.

مشکلی که بر سر راه این قانون وجود دارد، علاوه بر اینکه بسیاری از گروه های سیاسی لبنان آن را تایید نمی‌کنند و این قانون نشانگر حجم واقعی گروه‌های سیاسی در پارلمان نیست، ‌این است که حتی با ابقای آن نیز دیگر زمانی برای تهیه مقدمات انتخابات پارلمانی در لبنان از جمله بررسی موضوع رأی دادن لبنانی‌های خارج از کشور و آمادگی‌های لوجستیک و اداری و مالی باقی نمانده است. از سوی دیگر برای اتحاذ برخی تصمیمات مهم حکومتی از جمله تشکیل هیئت نظارت بر انتخابات نیاز به نشست کابینه است که شرایط کنونی کشور اجازه آن را نیز نمی‌دهد.

بنابراین حامیان این سناریو تعویق یک یا دو ماهه انتخابات را برای تهیه مقدمات پیشنهاد کرده‌اند، آنها مدت تعویق انتخابات را به اندازه‌ای گرفته‌اند که عملا امکان بررسی قانون انتخابات جدید و از دست رفتن شانس قانون 60 برای آنها متصور نباشد.

 طبق پیش‌بینی ها جریان المستقبل از هواداران اصلی این سناریو است و اعلام کرده که با هر گونه تمدید فعالیت پارلمان مخالف است و تنها با تعویق کوتاه مدت و فنی انتخابات برای تهیه مقدمات آن موافق است.

میشل عون رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح از دیگر حامیان این سناریو است، وی با وجود اینکه به دنبال تصویب قانون ارتدوکس بود و قانون شصت را قانون درستی نمی‌داند، اما معتقد است در صورت عدم توافق بر سر قانون انتخاباتی جدید، تحت هر قانونی که شده باید انتخابات لبنان در تاریخ مقرر آن برگزار شود و تمدید فعالیت پارلمان گزینه‌ای غیر قابل قبول است.

این در حالی است که کارشناسان مسایل لبنان معتقدند برگزاری انتخابات بر اساس قانون ناعادلانه 60 این کشور را 4 سال دیگر در دور باطل بحران‌های متمادی قرار خواهد داد. در همین راستا نبیه بری که از مهم‌ترین مخالفان اعمال قانون 60 در انتخابات است، عقیده دارد حتی در صورت تصویب این قانون برای انتخابات نیز باید اصلاحاتی روی آن انجام شود.

 سناریوی دوم: دومین سناریوی محتمل در لبنان بحث تمدید فعالیت‌های پارلمان است، آنچه از گفته‌های مقامات لبنان برداشت می‌شود، دو گزینه تعویق شش ماهه و تعویق دو ساله پارلمان است. این جریانها هدف از تمدید فعالیت پارلمان را جلوگیری از خلأ سیاسی در کشور و بررسی قانون جدید انتخابات در آرامش سیاسی و امنیتی کشور می‌دانند و از آنجا که قانون 60 را غیر قابل اجرا و ضامن ادامه نابسامانی های امنیتی و اجتماعی در کشور می‌دانند، معتقدند برای جلوگیری از خلأ در لبنان تنها گزینه قابل توجه تمدید فعالیت پارلمان است.

حزب سوسیالیست ترقی خواه به ریاست ولید جنبلاط ، جنبش امل به ریاست نبیه بری و حزب الله لبنان از مهم‌ترین گروه‌های سیاسی لبنان هستند که این گزینه را دنبال می کنند، ‌البته عمده این گروه‌ها تمدید دو ساله را بهتر از حالت شش ماهه آن می‌دانند. البته گزینه تعویق یک ساله نیز مطرح بود.

حزب نیروهای لبنانی نیز اعلام کرده است که با گزینه تمدید موافق است، البته به شرطی که در مرحله تمدید شده حتما قانون جدید به تصویب برسد. جورج عدوان نماینده این حزب در پارلمان لبنان معتقد است که قانون انتخاباتی شصت به هیچ وجه قابل اجرا نیست و حتی در صورت عدم تمدید پارلمان نیز باید به دنبال راهکاری برای تصویب فوری قانون انتخابات جدید در لبنان بود.

 سناریوی سوم: سومین سناریویی که در بررسی‌های کارشناسانه مسایل لبنان می‌توان به آن اشاره کرد، احتمال بروز خلأ سیاسی در کشور است. با وجود اینکه تمامی گروه‌های سیاسی در حال حاضر نسبت به این گزینه هشدار داده و آن را نگران کننده می‌دانند، ما ادامه روند کنونی در کشور و اصرار برخی گروه‌ها بر مطالبات خود و عدم توافق گروه‌ها برای تصویب قانون انتخاباتی و همچنین عدم موافقت با گزینه تمدید پارلمان می‌تواند کشور را از روز 20 ژوئن آینده یعنی پایان مدت قانونی فعالیت پارلمان در خلأ سیاسی قرار دهد.

کارشکنی‌ها و مانع تراشی‌های جریان 14 مارس در روند بررسی دو پرونده تشکیل دولت و تصویب قانون انتخابات در حالی ادامه دارد که هیچ گزینه‌ای مانند خلأ سیاسی در کشور نمی‌تواند زمینه را برای هرج و مرج و نابسامانی امنیتی فراهم کند. البته این همان فضایی است که 14 مارس و بویژه المستقبل از مدت‌ها قبل بر اساس مطالبات آمریکایی و برخی کشورهای اروپایی به دنبال آن است تا بتواند زمینه را برای تبدیل شمال لبنان به پایگاه لوجستیک تروریست‌های سوری فراهم کند، نمود این تلاش‌ها را می‌توان در تحولات نگران‌کننده امنیتی روزهای اخیر در طرابلس دید. احساس نیاز به این پایگاه لوجستیک هنگامی بیشتر احساس می‌شود که می‌بینیم در روزهای اخیر عرصه میدانی سوریه شاهد تحولات بغرنجی برای تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها است و اگر این کشورها دیر بجنبند، جشن پیروزی بشار اسد بر تروریست‌های داخلی و خارجی، کوس رسوایی حامیان مالی و تسلیحاتی آنها را سر خواهد داد.
انتهای پیام/ر
 
نویسنده: علی عباسی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها