امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10029
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۲
تعداد بازدید: 266
به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «آمنه افضلی» وزیر امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان در دیدار با اعضای ...

به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «آمنه افضلی» وزیر امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان در دیدار با اعضای جمعیت دوستی تاجیکستان و افغانستان در شهر «دوشنبه» دیدگاه‌های خود را درباره مسائل افغانستان، وضع زنان و آینده این کشور، بیان کرد.

وی با اشاره به ‌بیش از 3 دهه جنگ در کشورش، گفت: جنگ‌های طولانی تمام زیربنا‌های افغانستان را هم از نظر مادی و هم معنوی تخریب کرد و یک کشور ویرانه و آسیب‌دیده باقی گذاشت. منابع بشری‌ که وجود داشت از لحاظ روحی و روانی صدمه دیده بودند که بر این اساس تعداد زیادی از دانشمندان ما از کشور خارج شدند. برای نسل جوان ما شرایط مساعد نبود تا بتواند تحصیلات مناسب بویژه تحصیلات عالی داشته باشد. در مجموع اینها همه مشکلاتی است که کشور بعد از مراحل طولانی جنگ سپری می‌کند.

افضلی در ادامه تصریح کرد: جای خوشحالی است که در 10 سال اخیر برخلاف اینکه ناآرامی و مشکلاتی نیز همواره دامن‌گیر کشور بوده است اما باز هم زمینه برای رشد و شکوفایی در بخش‌های گوناگون فراهم شده است. خوشبختانه در این مدت با تلاش‌هایی که صورت گرفته و همکاری‌هایی که از طرف کشورهای دوست وجود داشته، پیشرفت‌های زیادی به‌ دست آمده است.

وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان خاطرنشان کرد: در یک دهه گذشته تعداد زیادی از زنان افغان که در کشورهای مختلف دنیا مهاجر بودند به‌ وطن بازگشتند و با فعالیت‌های خود به‌ بازسازی فکری و ذهنی جامعه در جهت پذیرش زنان در عرصه‌های مختلف پرداختند. امروزه زنان ما در زمینه‌ خدمات اجتماعی نظیر: تعلیم و تربیت، فرهنگ و معارف حضور فعالی دارند. باید یادآور شوم که یک سوم پارلمان کشور را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در افغانستان بیش از 10 میلیون شاگرد مکتب (دانش‌آموز) وجود دارد که 47 درصد آنان دختران می‌باشند. این در حالی است که در یک دهه پیش حتی یک درصد آنان به ‌مکتب نمی‌رفتند. در دانشگاه‌های افغانستان بیش از 250 هزار دانشجو وجود دارد که 30 درصد از آنها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و این یک دستاورد بزرگ است.

افضلی حضور زنان افغان در صحنه اجتماعی را پدیده جدیدی ندانسته و یاد‌آور شد: اگر به ‌تاریخ افغانستان نگاه کنیم، خواهیم دید که زنان کشور همیشه جایگاه بسیار خوبی داشته‌اند که ما هنوز این جایگاه را نتوانسته‌ایم تداعی کنیم. در 50 سال پیش نیز ما زنان وکیل و وزیر داشتیم و حتی قبل از آن نیز نقش زنان افغان پررنگ بوده است. این بستر در گذشته‌های دورتر نیز فراهم بوده که بر مبنای این بستر هم‌اکنون زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، آموزشی و غیره فعال می‌باشند.

وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان دوران طالبان را برهه تاریک تاریخ کشورش خواند و گفت: با آمدن طالبان بزگترین صدمه را زنان افغانستان دیدند، چرا که هیچ مجالی برای زندگی و نفس کشیدن آنان باقی نگذاشتند چه برسد به‌ مسائل تعلیم و تربیت، رشد، کار و حضور در عرصه‌های خدمات اجتماعی و سیاسی. این برهه تاریک را هیچ وقت مردم افغانستان بخصوص زنان افغان فراموش نمی‌کنند.

این مقام رسمی دولت افغانستان خاطرنشان کرد: جامعه پیکری است که در آن زن و مرد همگام پیش می‌روند و اگر قسمتی از جامعه با ‌رکود مواجه شود طبیعی است که قسمت دیگر نیز صدمه خواهد دید.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ‌اهمیت حفظ هویت ملی برای افغان‌ها، گفت: مردم افغانستان تحت هیچ شرایطی هویت و فرهنگ خود را فراموش نمی‌کنند، همانگونه که برخلاف 3 دهه جنگ و مهاجرت‌های طولانی فراموش نکردند. ما بر این باوریم که یک ملت زمانی زنده می‌ماند که فرهنگ آن زنده باشد. از این نظر، ارتباط ما با کشورهای هم‌زبان و هم‌کیش بسیار مهم است بخصوص با تاجیکستان که کشور دوست، برادر، هم‌زبان و هم‌جوار بوده و حتی فکر می‌کنم که ما جزء یک خانواده هستیم.

مردم افغانستان تحت هیچ شرایطی تسلیم نمی‌شوند. ما اگر مهاجر هم بودیم بر روی فرهنگ خود کار کردیم و بیرون از افغانستان هم مکتب و مدرسه داشتیم. ما شعر مقاومت و شعر دفاع سرودیم.

افضلی با اظهار خوش‌بینی نسبت به ‌آینده افغانستان سخنان خود را به ‌پایان رساند.

وی در ادامه در پاسخ به ‌این پرسش خبرنگار فارس در دوشنبه که «برخی قدرت‌ها به ‌موضوع خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان و احتمال به ‌قدرت رسیدن طالبان به ‌عنوان فرصت تقویت حضور نظامی و امنیتی خود در منطقه نگاه می‌کنند. در حالی که کشورهای آسیای مرکزی از بازگشت جریان افراط به ‌کشور شما واقعا نگرانند. پس از نظر شما، چه آینده‌ای در انتظار افغانستان است؟»، گفت: من می‌خواهم این اطمینان را بدهم که آن تاریخ سیاه برای همیشه بسته شده است. افغانستان امروز آن افغانستان 10 سال پیش نیست. جامعه ما دیگر یک جامعه آگاه است و دارای آمادگی‌های لازم است.

ما در یک دهه پیش نیروی نظامی منظمی نداشتیم. امروزه هم پلیس و هم وزارت دفاع ما نیروهای مستعدی دارند. زمانی که منافع ملی ما در خطر قرار گیرد، همگی پشتیبان هم خواهیم بود و مسائل به‌ اصطلاح «من و تو» از بین می‌رود.

وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان ادامه داد: جامعه جهانی نیز تعهداتی را عهده‌دار شده است و چنانچه افغانستان به سمت و سوی درگیری برود، این فقط ما نیستیم که ضربه خواهیم دید. جامعه جهانی نیز که در این 10 سال ما را کمک کرده است، ناکام خواهد ماند. آنها نیز به ‌این مسئله فکر می‌کنند و هیچگاه افغانستان را تنها نخواهند گذاشت.

افضلی افزود: حتی اگر هم افغانستان تنها بماند هرگز به ‌آن افغانستان قبلی برنمی‌گردد. مردم ما دیگر از جنگ خسته شدند و انشاءالله که صلح و امنیت در کشور ما پایدار خواهد ماند.

وی گفت: جنگجویان وجود نیروهای خارجی در خاک افغانستان را توجیهی برای اقدامات خود می‌دانستند و با بیرون رفتن این نیروها بهانه‌ای برای آنها باقی نمی‌ماند و آن زمان مردم افغانستان می‌دانند که با دشمنان خود چگونه مبارزه کند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار