امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۱۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100293
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 107
حجت‌الاسلام علیرضا اعرافی رئیس جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس با اشاره به افزایش روزافزون ظلم علیه مظلوم فلسطین ...

حجت‌الاسلام علیرضا اعرافی رئیس جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس با اشاره به افزایش روزافزون ظلم علیه مظلوم فلسطین گفت: اصل دفاع از مظلوم، یک اصل عقلایی، شرعی و اسلامی است و در اسلام نیز بر این اصل مهم و راهبرد بزرگ بشری و الهی و انسانی تأکید شده است.

وی اظهار داشت: گاهی شبهاتی در این زمینه القا می‌شود که باید به صراحت این شبهه‌ها را دفع کرد؛ یک شبهه این است که گاهی ما این اصل دفاع از مظلوم را فقط نسبت به گروه‌های خاص بشری یا هم‌‌کیش و آیین خود جایز می‌دانیم که باید به کار گرفته شود! در حالی که این سخن قطعا اشتباه است چرا که دفاع از مظلوم، گاهی اوقات شامل غیرمسلمان هم می‌شود چه برسد به اینکه مسلمان هم باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: هیچ کس نباید تردید کند که دفاع از مسلمان با هر نام و نشان مذهبی‌ای که باشد و از مظلومی که در شرایط سخت قرار می‌گیرد یک وظیفه شرعی است، گاهی نسبت به دفاع از مردم فلسطین شبهاتی ایجاد می‌شود که این شبهه‌ها واهی بوده و ملت ما و تمام مسلمانان جهان باید بدانند که نظر و گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع از مظلوم به طور عام و دفاع از مسلمانان به طور خاص است و دفاع از فلسطین به عنوان یک راهبرد قاطع تعریف شده است و این یک اصل مهم است که در روز قدس نیز پایبندی خویش را به این منطق بلند انقلاب اسلامی نشان می‌دهیم.

وی گفت: نکته دیگری که باید درباره موضوع فلسطین مدنظر قرار گیرد این است که گفتمان انقلاب اسلامی در قضیه فلسطین یک منطق بسیار روشن و تعریف‌شده‌ای دارد از این رو مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند منطق مراجعه به آراء مردم، دکترین انقلاب اسلامی و ایران این است که همه فلسطینی‌های آواره و فلسطینی‌هایی که در چنگال اسارت رژیم جعلی هستند همگی با هم متحد شده و یک انتخابات آزاد را برگزار کنند و هر دولتی که فلسطینیان و صاحبان حق اصلی در این سرزمین روی کار آوردند آن دولت مورد قبول ما است و این دکترین انقلاب اسلامی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: بنده معتقدم اگر غربی ها بخواهند از معیارهای دوگانه غلط‌شان دست بردارند باید به این دکترین بازگردند و جهان و راه خودشان را از این دشواری و بلاهای خانمان‌سوز رهایی بخشند.

وی با بیان اینکه گفتمان انقلاب اسلامی یک گفتمان منطقی است، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه اگر کسانی به منطق بشری، عقلانی و عقلایی که همان مراجعه به آراء مردم و سپردن حق انتخاب به دولت و صاحبان اصلی در هر کشوری است، توجه کنند در می‌یابند که منطق ما منطق مبارزه و جهاد در راه خداست و پیشگام این جهاد، فلسطینی‌ها هستند و همه باید به آنها کمک کنیم.

رئیس جامعةالمصطفی(ص) العالمیه با انتقاد از عملکرد نادرست  دولت‌های منطقه عنوان کرد: اگر دولت‌های منطقه، دولت‌های اسلامی و عاقلی باشند حتماً بایستی در کنار مردم فلسطین قرار بگیرند. مع‌الاسف امروزه اوضاع به گونه‌ای است که قارون‌های منطقه، مزدوران وابسته به قدرت‌های استکباری هیچگاه در کنار ملت فلسطین نبوده‌اند.

وی ابراز داشت: اگر دولت‌های به اصطلاح اسلامی که حدوداً 7-8 کشور بزرگ اسلامی را تشکیل می‌دهند روابط اقتصادی و سیاسی خویش را با اسرائیل قطع کنند، زد و بند‌های پشت پرده‌ای در دفاع از اسرائیل نداشته باشند و به همین اندازه اگر اقدام کنند قطعاً اسرائیل از پا در خواهد آمد و اگر یک گام جلوتر آمده و کمک‌های مالی و تسلیحاتی به ملت فلسطین داشته باشند با همین تدابیر آسان، بدون جنگ و خونریزی اسرائیل قدرت خویش را از دست خواهد داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امروز ما شاهدیم که یک عده نادان و تند‌روهای تکفیری که در واقع مزدور قدرت‌های بیگانه هستند میدان مبارزه را در دنیای اسلام تغییر می‌دهند در حالی که دنیای اسلام باید در میدان مبارزه با دشمنان و استعمارگران چند‌صد‌ساله و در مبارزه با غاصبان سرزمین‌های اشغالی و اشغالگران کشورهای مسلمان باشد.

وی گفت: یک عده اقلیت نادان این مبارزه فقر و غنا، استضعاف و استکبار، اسلام و کفر را به یک مبارزه مسلمان با مسلمان بر سر چیزهایی که هیچ ارزش جنگ و نزاع را ندارند تغییر می‌دهند و امت مسلمان باید به این مسائل توجه ویژه‌ای داشته باشد.

اعرافی تصریح کرد: بازگشت به منطق مبارزه و مجاهده در راه خدا، تأکید بر گفتمان و دکترین مراجعه به آراء ملت فلسطین، دعوت کشورهای اسلامی به قطع روابط با اسرائیل و حمایت از مقاومت و همچنین کنار زدن و به حاشیه راندن گروه‌های تندرو و ناآگاه و احیانا مزدور باید بیش از همه چیز به صورت محوری مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: البته نهادهای بین‌المللی نیز نکته مهم دیگری است که در این خصوص باید گفت ما در مواقع مهم و حساس از جمله در دوران هشت سال دفاع مقدس، جریان مقاومت در لبنان و فلسطین و سوریه بارها شاهد این بوده‌ایم که نه تنها نهادهای بین‌المللی اقدامی در دفاع از ملت‌های مظلوم انجام نمی‌دهند بلکه گاهی اوقات نیز در کنار ظالمان قرار گرفته‌اند بنابراین امیدواریم ملت‌های بشری و نهادهای عمومی و بین‌المللی به آگاهی و بیداری برسند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار