امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100299
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 52
حجت الاسلام سعید بهشتی مدیر گروه فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فار س به مناسبت روز ...

حجت الاسلام سعید بهشتی مدیر گروه فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فار س به مناسبت روز بزرگداشت شیخ شها‌‌ب‌الدین سهرودی عنوان کرد: درباره حکمت اشراق و آغازگر آن باید گفت که در ادبیات فلسفه ما رسم بر این است که شیخ اشراق را به عنوان نماینده بارز این مشرب فلسفی می دانند اما خود سهروردی هم در حکمت الاشراق، متأثر از بوعلی سینا بود.

وی با تأکید بر اینکه سهروردی در  تحقیقاتش روش عقلی را لازم ولی کافی نمی‌داند و معتقد است که روش عقلی لازم است، اظهار داشت: حکمت اشراق ـ به تعبیر بزرگانی همچون مرحوم استاد مطهری ـ علاوه بر روش فلسفیِ عقلی از روش فلسفی مبتنی بر شهود و کشف و سیر و سلوک و تهذیب نفس هم  استفاده می‌کند.

حجت‌الاسلام بهشتی در ادامه افزود: اما سابقه حکمت‌الاشراق در اندیشه ابن سینا است، این پورسیناست که پیش‌قراول ترکیب دو روش فلسفی مشایی و اشراقی است و وی در کتاب «الاشارات والتنبیهات» جلد سوم صفحه 399 بابی را درباره تجرد نفوس فلکیه می‌گشاید. مشهور و مقبول حکمای مشایی، عدم تجرد نفوس فلکیه بوده است، اما ابن سینا در اینجا برخلاف مشاییون از تجرد نفوس فلکیه سخن به میان می‌آورد. در این مرحله است که او واژه «حکمت متعالیه» را به کار می‌برد، یعنی چهار ـ پنج قرن قبل از ملاصدرا!

این استاد فلسفه دانشگاه با اشاره به اینکه بنابراین اینجا تأکید باید کرد که پیشگام تلفیق دو روش فلسفی عقلی و شهودی، شیخ الرئیس ابن سینا است، یادآور شد: سپس خواجه نصیرالدین طوسی در شرح عبارات ابن سینا می‌گوید: ابن سینا این مسئله «تجرد نفوس فلکیه» را در زمره حکمت متعالیه آورده است چون حکمت مشایی حکمت بحثی محض است و این مسئله و امثال آن وقتی تمام می‌شود که بحث و نظر  با کشف و ذوق به هم بیامیزد.

وی در پایان درباره حکمت اشراق که سهروردی نیز در بسط و شرح آن همت بسیار گمارد، توضیح داد: حکمت اشراق هم تلفیقی از حکمت بحثی و ذوقی است که نسبت به حکمت مشایی جامعیت بیشتری دارد.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار