امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100329
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 22
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جمعی از دانشجویان بورسیه سال 91 طی نامه‌ای تأکید کردند که متاسفانه شاهد هستیم هر ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جمعی از دانشجویان بورسیه سال 91 طی نامه‌ای تأکید کردند که متاسفانه شاهد هستیم هر از گاهی به بهانه پیگیری تخلفات وزارت علوم در دولت گذشته، با آبرو و حیثیت علمی دانشجویان بورس دکتری بازی شده و نسبت‌های خلاف واقع به این گروه از دانشجویان وارد می‌شود.

آنها در بخشی از این نامه آوردند: به فرض وجود و اثبات تخلف، برخورد با این تخلفات نباید محدود به دولت قبلی باشد و تخلفات در تمامی ادوار و دولت‌ها مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد و ثانیا این اقدام باید محدود به افراد متخلف بوده و به گونه‌ای صورت نگیرد که حیثیت علمی و آبروی تمامی دانشجویان مقطع دکترا زیر سوال رود.

این دانشجویان در نامه خود تأکید کردند: مشخص نیست چه اصراری وجود دارد که گفته شود تمامی افرادی که در سال‌های اخیر بورس دکترا شده‌اند متخلف بوده و از رانت برخوردار شده‌اند. ما دانشجویان بورسیه دکتری سال 91 از مسئولان قضایی و تمامی نهادهای دست اندرکار می‌خواهیم یک بار برای همیشه و به سرعت موارد تخلف در زمینه اعطای بورس دکتری را در صورت وجود مشخص و اعلام کنند تا این تخلفات به دیگر دانشجویان دکتری تعمیم داده نشود و جامعه علمی کشور حرکت پرشتاب خود را به دور از فضاسازی‌های بدخواهان ادامه دهد.
متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

« پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید انتظار می‌رفت رسیدگی به امور مختلف و به خصوص موضوعات حساس مرتبط با آموزش عالی کشور و قشرفرهیخته دانشجو با خرد و عقلانیت بیشتری نسبت به گذشته پیگیری شود‌، اما متاسفانه شاهد هستیم هر از گاهی به بهانه پیگیری تخلفات وزارت علوم در دولت گذشته، با آبرو و حیثیت علمی دانشجویان بورس دکتری بازی شده و نسبت‌های خلاف واقع به این گروه از دانشجویان وارد می‌شود.

در ماه‌های اخیر اتهام زنی به دانشجویان بورسیه دکتری به یک رویه مستمر و سیستماتیک مبدل شده که چنانچه به طور مختصر بررسی خواهیم کرد، بیشتر جنبه تبلیغی داشته و با هدف جو سازی و مسموم نمودن فضای رسانه‌ای کشور صورت می‌گیرد.
در این زمینه نکات زیر قابل ذکر است:

1- تردیدی وجود ندارد که اگر در جریان اعطای بورس دکترا در دولت قبلی تخلف یا تخلفاتی صورت گرفته، باید با تمامی متخلفان بدون اغماض برخورد گردد. اما اولا به فرض وجود و اثبات تخلف، برخورد با این تخلفات نباید محدود به دولت قبلی باشد و تخلفات در تمامی ادوار و دولت‌ها مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد و ثانیا این اقدام باید محدود به افراد متخلف بوده و به گونه‌ای صورت نگیرد که حیثیت علمی و آبروی تمامی دانشجویان مقطع دکترا زیر سوال رود. مشخص نیست چه اصراری وجود دارد که گفته شود تمامی افرادی که در سال‌های اخیر بورس دکترا شده‌اند متخلف بوده و از رانت برخوردار شده‌اند. ما دانشجویان بورسیه دکتری سال 91 از مسئولان قضایی و تمامی نهادهای دست اندرکار می‌خواهیم یک بار برای همیشه و به سرعت موارد تخلف در زمینه اعطای بورس دکتری را در صورت وجود مشخص و اعلام کنند تا این تخلفات به دیگر دانشجویان دکتری تعمیم داده نشود و جامعه علمی کشور حرکت پرشتاب خود را به دور از فضاسازی‌های بدخواهان ادامه  دهد.

باید توجه داشت که تداوم این وضعیت تاثیری منفی بر فضای دانشگاه‌ها و روند تحصیل دانشجویان دکتری گذاشته و دانشگاهیان را درگیر یک روند فرسایشی و غیرضروری نموده که تنها انرژی و وقت آنان را تلف می‌کند.

2- در دولت قبلی روال پذیرش دانشجویان بورس دکترا نسبت به گذشته تغییر خاصی نداشته و دانشجویان متقاضی پس از ثبت رزومه در سایت وزارت علوم و معرفی محلی برای جایابی هیات علمی برای مصاحبه دعوت می‌شدند. این مصاحبه در مورد دانشجویان متقاضی بورس دکترای خارج از کشور در سال 91 نه یک بار بلکه دو بار از سوی وزارت علوم تکرار شد و هر بار سوالات متعددی هم با موضوعات علمی و هم به منظور بررسی صلاحیت‌های اخلاقی دانشجویان مطرح گردید. در سال 91 پس از اعلام نتیجه نهایی قبول شدگان بورس خارج، وزارت علوم به علت تشدید مشکلات اقتصادی  کشور و به هم ریختگی بازار ارز، قبولی دانشجویان بورس خارج از کشور را به بورس داخل مبدل کرد و خود دانشجویان در این زمینه هیچ نقشی نداشته اند. برهمین اساس اظهاراتی دال بر اینکه "این افراد بدون آزمون وارد شده‌اند و از هیچ مجرای علمی و قانونی عبور نکرده‌اند و مصاحبه‌ای نداشته‌اند" به کلی عاری از حقیقت است. سخنانی از این دست این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که گویا برخی جریان‌های سیاسی نگرانند فضای دانشگاه در دست نیروهای متخصص و متعهد باقی بماند. زیرا به شهادت اسناد و مدارک و کارنامه دانشجویان بورسیه سال‌های اخیر، اکثریت قریب به اتفاق آنان علاوه بر برخورداری از صلاحیت‌های ممتازعلمی دارای صلاحیت‌های اعتقادی مطلوب نیز هستند و ظاهرا این شاخص برای برخی جریانات سیاسی نگران کننده است.

3- ورود ما دانشجویان به بورس دکتری بر اساس ضوابط قانونی صورت گرفته و اگر در مواردی تخلفی صورت گرفته برخورد باید محدود به متخلفان باشد. نکته تاسف آور این است که در ماه‌های اخیر برخوردهای زننده‌ای در محیط‌های علمی و حتی در سطح جامعه با همه دانشجویان بورسیه دکتری به عمل آمده و این افراد به رابطه بازی، بی سوادی، گرایشات خاص باندی و جناحی و ... متهم شده‌اند. این در حالی است که به شهادت رزومه علمی، نمرات مکتسبه در حین تحصیل و ارزیابی‌های اساتید، اکثر دانشجویان بورسیه سال‌های اخیر از کیفیت علمی و اخلاقی مناسبی برخوردار هستند.

به عنوان مثال می توان به اظهارات آقای دکتر سلیمی رئیس جدید دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد که در تاریخ 17 خرداد ماه در مصاحبه‌ای تصریح کرده است: "نباید همه را با یک چوب برانیم و بسیاری از این افراد (بورسیه) نیز جزو دانشجویان با صلاحیت و خوب هستند."

علیرغم اظهاراتی از این دست و حتی اظهارات وزیر علوم دال بر اینکه "همه این سه هزار نفر که تخلف نکرده‌اند، بلکه در این تعداد تخلفاتی صورت گرفته که ما با هر تخلفی قاطعانه برخورد می‌کنیم." برخی افراد اصرار دارند که با اظهارات تند و جنجالی فضای علمی کشور را متشنج کنند.

به طور قطع این اظهارات هیچ کمکی به پیشرفت علمی کشور و تحقق جنبش نرم افزاری مقام معظم رهبری که در شرایط حساس سیاسی و اقتصادی فعلی کشور باید مد نظر همه مسئولان باشدٰ، نخواهد کرد.

باید توجه داشت آنچه که برای همگی دانشجویان بورسیه دکتری دارای بیشترین اهمیت است، حفظ نشاط و تعالی کیفیت علمی در راستای ارتقای همه جانبه نظام است. به نظرمی رسد برخی افراد تلاش دارند دانشجویان بورسیه دکتری را قربانی منازعات سیاسی خود نموده و از این طریق به اهداف و اغراض باندی و جناحی خود دست یابند. چنین امری اگر به یک رویه تبدیل شده و با واکنش قاطع مسئولان عالی نظام مواجه نشودٰ، پیشرفت علمی کشور را کند و چه بسا متوقف کرده و موجب سرخوردگی و بی انگیزگی دانشجویان دکتری خواهد شد.

4- در پایان بد نیست به بخشی از تضییقاتی که دانشجویان دکتری سال‌های قبل در ماه‌های اخیر با آن مواجه شده‌اند‌، اشاره شود.

وزارت علوم از اواخر بهار امسال با ارسال نامه‌هایی تند برای دانشجویان بورسیه مقطع دکتری به آنان هشدار داده که باید حداکثر تا شهریور ماه از شغل خود استعفا داده و برای جایابی هیات علمی اقدام کنند. در غیر این صورت پرونده آنان مجددا در شورای بورس بررسی شده و تصمیمات مقتضی اتخاذ می‌شود.

گفتنی است تا زمانی که دانشجویان بورس دکتری موفق به استعفا و جایابی نشوند از پرداخت بورسیه 500 هزارتومانی آنها هم خودداری می‌شود و البته بدیهی است که حتی در صورت استعفا از کار، جایابی و پرداخت شهریه، این رقم ناچیز پاسخگوی نیازهای دانشجویان دکتری که عموما متاهل هستندٰ، نمی‌باشد. در ضمن، علیرغم فشاری که برای جایابی به دانشجویان بورس دکتری وارد می‌شود،‌ عملا شرایطی ایجاد شده که این دانشجویان نتوانند جایابی هیات علمی خود را انجام دهند. زیرا اولا نامه هشدارآمیز وزارت علوم در آستانه تابستان و فصل تعطیلی دانشگاه‌ها برای دانشجویان دکترا ارسال شده که بدترین زمان برای جایابی هیات علمی است. ثانیا اکثر دانشگاه‌ها از دانشجویان بورس دکتری می‌خواهند برای این کار صرفا از طریق سامانه جذب هیات علمی وزارت علوم اقدام کنند که این سامانه در فراخوان اردیبهشت خود که کماکان از آدرس www.msrt.ir/sites/jazbsite/SiteAssets/Lists/Announcements/NewForm/ordibehesht93.zip قابل دسترس است برای نزدیک به 4000 هزار دانشجوی بورس تنها 195 مورد جایابی را در نظر گرفته بود که حتی یکی از آنها مربوط به رشته‌های علوم انسانی نبود و بعید به نظر می‌رسد که در فراخوان احتمالی شهریور ماه نیز وضعیت بهتر از قبل باشد.

نکته سوم این است که در مراجعه با دانشگاه‌های دیگر به کرات مشاهده شده که به علت جوسازی‌های به عمل آمده و انتشار اخبار مسموم‌، دانشجویان بورس دکتری افرادی فاقد صلاحیت علمی تلقی شده، برخوردهای سرد و بعضا غیرمحترمانه‌ای با آنان به عمل آمده و در مواردی جایابی‌های گذشته توسط روسای جدید دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی لغو گردیده است.

5- مشخص نیست که تعدادی از نمایندگان مجلس بر چه مبنایی به جای تمامی نمایندگان مجلس در این زمینه موضع گیری کرده‌اند. بدیهی است که تمامی نمایندگان مجلس در این زمینه مانند آنها فکر نمی‌کنند که اگر این طور بود بحث استیضاح وزیر علوم مطرح نمی‌شد و ده‌ها نفر از نمایندگان محترم در نقد عملکرد وزارت علوم در دوره جدید مصاحبه و اظهارنظر نمی‌کردند. ثانیا دانشجویان بورس دکتری،‌ علیرغم همه توهین‌ها و رفتارهای زشت و زننده به عمل آمده تاکنون سکوت کرده و با توجه به پیگیری موضوع در مراجع قانونی ترجیح داده‌اند به امور مهم‌تری مانند گذراندن امتحان جامع و نگارش تز دکتری بپردازند.

اما با عنایت به نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و تهمت‌های بی سابقه‌ای که به دانشجویان بورسیه دکتری زده شده و همگی آنان به تحصیل غیرقانونی با معدل‌هایی نازل و بدون گذراندن آزمون و مصاحبه متهم شده‌اند و هیات علمی شدن آنان برای کشور فاجعه و خطرآفرین دانسته شده، دانشجویان بورس دکتری این بار سکوت را جایز ندانسته و ضمن اینکه می‌خواهند در اسرع وقت تمامی موارد تخلف همگی 3700 دانشجوی بورس دکتری سال‌های اخیر به تفصیل و به دقت بیان شود، در صورت خودداری از این امر، حق خود را برای پیگیری موضوع در مراجع قانونی و اعاده حیثیت محفوظ می‌دانند.»
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها