امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10033
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۲
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، هر روز بر تعداد پناهندگان سوری به لبنان افزوده شده و این امر علاوه بر اینکه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، هر روز بر تعداد پناهندگان سوری به لبنان افزوده شده و این امر علاوه بر اینکه کمک رسانی به آنان را با مشکل رو به کرده است اعتراض هایی را نیز به دنبال داشته که ناشی از شرایط بد اقتصادی است.

در این شرایط بیم آن می‌رود که تنش امنیتی سوریه به داخل لبنان انتقال یابد.

این در حالی است که شرایط اقتصادی و اجتماعی و سیاسی نابسامان لبنان بر مهاجران سوری تاثیر منفی برجا گذاشته است.

در ابتدا بسیاری از موسسات دولتی و غیر دولتی لبنانی به امید اینکه مهاجران سوری موقتی خواهند بود، درهای خود را به روی آنان گشودند اما اقامت آنان به دلیل طولانی شدن بحران سوریه به درازا کشیده شده است تا جایی که از این افراد خواسته شد محل اسکان خود را تخلیه کنند.

به این ترتیب فقط تعداد اندکی از مدارس لبنانی در شهرهای مختلف با نظارت سازمان های بین المللی به مهاجران سوری پناه داده اند.

با وجود اینکه میزان کمک های ارسالی به پناهندگان سوری در سطح خوبی بود اما با آغاز سال تحصیلی، بسیاری از آنان ناچار شدند مدارسی را که در آن اسکان داده شده بودند، تخلیه کنند در حالی که توان پرداخت اجاره بها را که بین 300 تا 500 دلار است ندارند.

در این میان یکی از صاحبان املاک با بیان افزایش اجاره بها در لبنان تاکید کرد که اجاره ها پس از ورود تعداد زیادی از پناهندگان از 200 تا 400 و حتی 500 دلار افزایش داشته است.

از سوی دیگر،افزایش بهای اجاره موجب شد بسیاری از خانوده های سوری به منظور تقسیم آن، با یکدیگر یک خانه اجاره کنند که این وضعیت، نارضایتی مالک و در نتیجه اجبار آنان به تخلیه منزل را به دنبال داشته است.

علاوه بر این این روزها در بسیاری از میدان های لبنان تعداد زیادی از کارگران سوری مشاهده می شوند که در انتظار توقف یک خودرو هستند تا خدمات خود را ارائه دهند در حالی که گفته می شود با افزایش تعداد کارگران، بسیاری از مالکان کارگاهها به آنان ظلم کرده و دستمزد کمی را برایشان در نظر گرفته اند.

همچنین تعداد زیادی از پناهندگان سوری از کمبود کمک های خیریه به ویژه از سوی کمیساریای بین المللی پناهندگان شکایت دارند.

در این میان یک مسئول لبنانی با غیر موجه دانستن اعتراضات پناهندگان سوری اظهار داشت: "ما فقط بر اساس اصول انسانی رفتار کرده و برای ارائه کمک به پناهندگان درمورد پیشینه مذهبی و یا سیاسی آنان هیچ گونه حساسیتی نداشته اما اخیرا ناچار شدیم برگه هویت آنان را برای دریافت کمک ها بررسی کنیم".

وی افزود: این کمک ها شامل لباس و مواد غذایی و مواد بهداشتی است.

برخی از جمعیت های خیریه نیز ترجیح داده اند کمک های خود را به طور مستقیم در اختیار پناهندگان سوری قرار دهند به این ترتیب که با بررسی وضعیت هر خانوار، نیازهای آنان را تامین می کنند اما با افزایش تعداد پناهندگان حجم این کمک ها در حال کاهش است تا به این ترتیب امکان تامین آن برای تمام پناهندگان وجود داشته باشد.

در روزهای نخست بحران سوریه کمک رسانی به پناهندگان سوریه در لبنان فقط چند روز طول می کشید اما اکنون به دلیل تعداد فراوان آنان گاه این اقدام به چند ماه زمان نیاز دارد.

این کمیساریای عالی پناهندگان در کنار وسایل بهداشتی و سوخت که به پناهندگان عرضه می کند، هر ماه کارت های خرید به ارزش 27 دلار را برای هر یک از آنان در نظر گرفته و در اختیار آنان قرار می دهد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها