امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10034
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۲
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، این سند از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، این سند از سوی «مصطفی جاسم الشمالی» و «مطلوب‌خان دولت‌اف» معاونین نخست‌وزیران کویت و تاجیکستان به امضا رسید.

به گفته این منبع، ایجاد زمینه توسعه روابط‌، سفر هیئت‌های رسمی و اقتصادی به کشورهای یکدیگر و همچنین انجام مذاکرات در مورد مسائل و طرح‌های سودمند متقابل، از مفاد این سند است.

مصطفی جاسم الشمالی معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی دولت کویت که با یک برنامه رسمی و همچنین به منظور شرکت در اجلاس مدیران «بانک توسعه اسلامی» به تاجیکستان سفر کرده است با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور نیز دیدار و مسائل مربوط به توسعه روابط اقتصادی، تجارتی و سرمایه‌گذاری را مورد بحث و بررسی قرار داد.

بنا به گفته منابع رسمی، در این دیدار برخی از مسائل مربوط به سفر آتی رحمان به کویت نیز بررسی و نهایی شده‌ است.

«زبید زبین‌اف» سفیر تاجیکستان در کویت که در ترکیب هیئت تاجیکی در این کمسیون شرکت کرده بود به رسانه‌ها گفت: تفاهم‌نامه امضاشده برای آغاز فصل جدیدی در روابط 2 کشور مؤثر بوده و راه را برای همکاری بیشتر باز خواهد کرد.

وی افزود: با وجود آنکه تاکنون میان تاجیکستان و کویت تقریبا مبادلات مالی وجود نداشته، اما این کشور عربی در پی ایجاد زمینه قانونی برای حفظ سرمایه‌، می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذار خوب در اجرای طرح‌های مهم تاجیکستان مساعدت کند.

به گفته وی، اجرای طرح‌های مشترک اقتصادی در بخش گردشگری نیز از محورهای برنامه مذاکرات آینده مقامات 2 کشور خواهد بود.

وی تدوین مسائل مربوط به سفر امامعلی رحمان به کویت را از دیگر بخش‌های مذاکرات در جلسه کمیسیون مشترک عنوان کرد.

زبین‌اف گفت: سفر رحمان به این کشور عربی قرار است در اواسط ماه ژوئن (تقریبا 25-26 خرداد) انجام شود.

وی گفت: مذاکرات در سطح عالی و امضای اسنادی در جهت توسعه همکاری‌های دوجانبه بویژه توافق‌نامه درباره جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف و موافقت‌نامه‌های همکاری در بخش سرمایه‌گذاری، فرهنگ و گردشگری، در دستور کار این سفر خواهد بود

تاجیکستان و کویت در سال 1993 روابط سیاسی خود را آغاز کردند اما در ابتدای سال جاری میلادی تاجیکستان به منظور توسعه مناسبات دوجانبه سفارت خود را در این کشور عربی افتتاح کرد.

این مسئله در حالی است که تاکنون مناسبات کویت و تاجیکستان تنها در چارچوب سازمان همکاری اسلامی، بانک توسعه اسلامی و صندوق توسعه بین‌المللی کویت بوده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار