امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100354
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۶
تعداد بازدید: 164
مهدی هاشمی که قرار بود رسیدگی به اتهاماتش امروز برگزار شود، تقریبا دو ساعت قبل از شروع رسیدگی به اتهامات، در دادگاه انقلاب حاضر ...

مهدی هاشمی که قرار بود رسیدگی به اتهاماتش امروز برگزار شود، تقریبا دو ساعت قبل از شروع رسیدگی به اتهامات، در دادگاه انقلاب حاضر شد.

 

 

 

به گزارش پیروان موعود به نقل از مشرق، جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی که به دلیل درخواست استمهال وی به تأخیر افتاده بود، امروز در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار می‌شود.

به همین منظور مهدی هاشمی ساعت 8:40 تقریبا دو ساعت قبل از شروع رسیدگی به اتهاماتش، در  شعبه 28 دادگاه انقلاب حاضر شد. وی در مواجهه با خبرنگاران از پاسخ به سئوالات آنها امتناع کرد و از بیان جزئیات دادگاه و اتهاماتش خودداری کرد.

یاسر و فائزه هاشمی نیز امروز مهدی هاشمی را در دادگاه همراهی می‌کردند؛ فائزه هاشمی پیش از ورود به جلسه دادگاه در رابطه با این که اتهامات برادرش، سیاسی است یا اقتصادی؟ گفت: من از این موضوع اطلاعی ندارم    . 

یاسر هاشمی نیز از اتهامات برادرش اظهار بی اطلاعی کرد. 

علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی نیز که برای شرکت در جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی در دادگاه حاضر شده بود گفت: نمی‌دانیم در این جلسه دادگاه قرار است به اتهامات موکلم در اتفاقات مربوط به سال 88 رسیدگی شود یا اتهامات از نوع اقتصادی است .

حضور متهم به همراه خواهر و برادر/ عدم پاسخگویی مهدی به خبرنگاران + تصاویر

حضور متهم به همراه خواهر و برادر/ عدم پاسخگویی مهدی به خبرنگاران + تصاویر

 

حضور متهم به همراه خواهر و برادر/ عدم پاسخگویی مهدی به خبرنگاران + تصاویر

لازم به ذکر است یک منبع آگاه در دستگاه قضایی در گفت‌وگو با فارس، درباره اینکه یاسر هاشمی و فائزه هاشمی پیش از ورود به دادگاه در جمع خبرنگاران مدعی شده‌اند اتهامات برادرشان بیشتر مسائل سیاسی است، گفت: این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: براساس مواد مندرج در کیفرخواست اتهامی مهدی هاشمی اتهامات اقتصادی بیشتر از اتهامات سیاسی وی است.

بر اساس گفته‌های این منبع آگاه اتهاماتی که امروز در دادگاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد مربوط به قرارداد شرکت نفتی استات اویل و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت است.


حضور متهم به همراه خواهر و برادر/ عدم پاسخگویی مهدی به خبرنگاران + تصاویر
حضور متهم به همراه خواهر و برادر/ عدم پاسخگویی مهدی به خبرنگاران + تصاویر

روز گذشته نیز غلامحسین اسماعیلی در خصوص برگزاری دادگاه مهدی هاشمی اظهار داشت: در روند رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی قوه قضائیه با فشارهای زیادی از سوی برخی از صاحبان قدرت مواجه بود اما در مقابل همه این فشارها ایستادگی کرد.

تلاش برای سیاسی کردن دادگاه

حضور دو تن از اعضای خاندان هاشمی (یاسر و فائزه) در دادگاه مهدی هاشمی و در کنار وی، نشان از تلاش‌های این خانواده برای تاثیرگذاری بر پرونده اتهامات اقتصادی وی؛ زیرسوال بردن روند دادگاه و سیاسی جلوه دادن آن دارد.

به گزارش جهان استات اویل، شرکت نفتی توتال، گازپروم، پترونال مالزی، پرونده شرکت گازی کرسنت و... نام‌هایی است که در بسیاری از خبرهای مرتبط با فسادهای نفتی تکرار شده‌اند و با شنیدن آنها نام مهدی هاشمی نیز به اذهان متبادر می شود.

با این حال، صبح امروز یاسر هاشمی تلاش کرد تا تشکیل دادگاه برادرش را به دلایل سیاسی مرتبط کند و فائزه هاشمی نیز در میان خبرنگاران گفته است که نمی داند اتهامات برادرش سیاسی است یا اقتصادی!

در راستای همین پروژه سیاسی جلوه دادن دادگاه، پوربابایی یکی از وکلای مهدی هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاران، در مورد این که نظرتان در رابطه با برگزاری جلسه دادگاه چیست؟ گفت:‌ ان‌شاءالله قانونی عمل کنند!

سروری:پرونده مهدی هاشمی باید به دور از تنش‌های سیاسی مورد رسیدگی قرار گیرد

پرویز سروری قائم‌مقام جمعیت رهپویان در مورد دادگاه مهدی هاشمی گفت: دستگاه قضایی باید بداند پرونده مهدی هاشمی صرفاً یک محاکمه نیست بلکه قرار گرفتن دستگاه قضا در معرض افکار عمومی، جامعه جهانی و تاریخ است که می‌تواند در تاریخ ماندگار شود.

به گزارش فارس وی در ادامه به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تاریخ انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: او برای نظام زحمات زیادی را کشیده است، لذا مردم در حال حاضر به این موضوع توجه می‌کنند که برخورد ایشان و کسانی که به او تعلق خاطر دارند با این دادگاه چگونه است؛ آیا حاضرند تمایلات شخصی خود را فدای اعمال قانون کنند یا خیر، بنابراین هاشمی رفسنجانی نیز در آزمون بزرگی قرار دارد.

سروری در بخش پایانی صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه دادگاه مهدی هاشمی باید در فضای غیرسیاسی و صرفاً قضایی برگزار شود، یادآور شد: فشارهای بیرونی له یا علیه نباید مؤثر باشد و صرفاً باید بر اساس جرم صورت گرفته در صورت فرض، حکم اجرا شود.

قائم‌مقام جمعیت رهپویان در پایان خاطرنشان کرد: پرونده مهدی هاشمی باید به دور از تنش‌های سیاسی مورد رسیدگی قرار گیرد و این دادگاه فارغ از فشارهای بیرونی بتواند اعمال قانون کند.

یاسر و فائزه هاشمی دادگاه را ترک کردند

فائزه هاشمی پس از خروج از دادگاه با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:‌ دادگاه مهدی غیرعلنی برگزار شد و ما را داخل دادگاه راه نداند.

به گزارش فارس وی در خصوص اینکه نتیجه دادگاه چه می‌شود،‌ گفت: دلیلی ندارد در مورد چیزی صحبت کنم که به من ارتباطی ندارد.

گفتنی است دقایقی پیش فائزه هاشمی و یاسر هاشمی به دلیل غیرعلنی بودن دادگاه و عدم اجازه قاضی برای حضور در دادگاه از جلسه خارج شدند.

بیشترین اتهامات مهدی هاشمی مفاسد اقتصادی است

در همین زمینه احمد امیرآبادی عضو هیئت 5 نفره مجلس در بررسی پرونده‌ استات اویل در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به آغاز دادگاه مهدی هاشمی، گفت: قطعا دادگاه به همه موارد موجود در پرونده مهدی هاشمی رسیدگی می‌کند و از جمله مواردی که دادگاه باید توجه داشته باشد، مفاسد اقتصادی از جمله پرونده‌های استات اویل است.


وی فساد در استات اویل را از مسائل بسیار مهم و شاخص در پرونده مهدی هاشمی دانست و اظهار داشت: نمایندگان مجلس اطلاعات و اسنادی در زمینه استات اویل در اختیار دارند که در زمان رای اعتماد به وزرای دولت بحث و پرداخته شد.


نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه بر اساس اسناد و مدارک موجود در پرونده استات اویل فساد وجود دارد، خاطرنشان کرد: در پرونده استات اویل حتی این شرکت در دادگاه‌های خارجی محکوم شد، اما تاکنون در داخل کشور به این پرونده رسیدگی قضایی نشده است.


امیرآبادی تصریح کرد: به نظر می‌رسد بیشترین اتهامات مهدی هاشمی مفاسد اقتصادی است، اما یکسری افراد قصد دارند مسائل سیاسی را در این پرونده پررنگ کنند چراکه آنها نمی‌خواهند با فساد در کشور مبارزه شود.


وی ادامه داد: این افراد قصد دارند سروصدا راه بیاندازند و جوسازی کنند تا دادگاه مهدی هاشمی روال عادی خود را طی نکند و با فساد مبارزه نشود.

سلطانی: سیاسی جلوه دادن پرونده مهدی هاشمی برای سرپوش گذاشتن روی اتهامات اقتصادی است

امیر عباس سلطانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با  تسنیم با اشاره به برگزاری دادگاه مهدی هاشمی، گفت: بنده معتقدم که همه باید در برابر قانون یکسان باشند.

وی با بیان اینکه باید در رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی در دادگاه به اتهامات اقتصادی وی و فسادی که او ایجاد کرده، رسیدگی شود، افزود: پرونده اتهامات مهدی هاشمی صرفا یک پرونده اقتصادی است و کسانیکه قصد دارند این پرونده را سیاسی جلوه دهند، قصد فرار به جلو دارند و به نوعی می خواهند از این طریق فضای پرونده را در دام سیاسی‌بازی گرفتار کنند که قوه قضاییه باید در این زمینه هوشیار باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با بیان اینکه مهدی هاشمی یک سری اتهامات اقتصادی دارد که این اتهامات صرفا اقتصادی است و اصلا بحث سیاسی در آن‌ها مطرح نیست، تأکید کرد: مهدی هاشمی باید در برابر اتهاماتی که در مسائل اقتصادی و به خصوص نقش او در پرونده پرونده استات اویل مطرح است، پاسخگو باشد.

سلطانی تصریح کرد: افرادی که قصد دارند این پرونده مهدی هاشمی را در نزد افکار عمومی، سیاسی جلوه دهند از این طریق می‌خواهند اتهامات اقتصادی وی را توجیح کرده و مسائل سیاسی را بر روی مسائل اقتصادی پوشش دهند.

وی با تأکید بر اینکه در کشور همه باید در برابر قانون یکسان باشند، گفت: مهدی هاشمی باید در برابر اتهامات اقتصادی که داشته، مانند سایر متهمان پاسخگو باشد. بنده معتقدم که اگر این پرونده را سیاسی کنند و خودشان را تافته جدابافته‌ای بدانند، نه به نفع خودشان و نه به نفع نظام است.

نوبت صبح دادگاه غیرعلنی مهدی هاشمی پایان یافت

یک منبع آگاه در گفت و گو با  فارس با تاکید بر اینکه نوبت صبح دادگاه مهدی هاشمی پس از حضور وی آغاز شد، گفت: نماینده دادستان کیفرخواست صادر شده توسط دادسرای تهران را قرائت کرد، اما با توجه به حجم کیفرخواست قاضی در ساعت 12:30دقیقه اعلام تنفس نمود و مقرر شد مابقی جلسه در ساعت 2 برگزار شود.

وی تصریح کرد: در نوبت بعد از ظهر قرار است مابقی کیفرخواست قرائت شود.


دادگاه نوبت بعد از ظهر مهدی هاشمی آغاز شد

به گزارش فارس دادگاه نوبت بعد از ظهر مهدی هاشمی،  از لحظاتی قبل در  شعبه 28 دادگاه انقلاب با ریاست قاضی مقیسه آغاز شد. 

برچسب ها:
آخرین اخبار