امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100445
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام و المسلمین موسی قربانی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه اظهار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام و المسلمین موسی قربانی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه اظهار داشت: رسیدگی به شکایات مردمی نسبت به مأموران و ادارات و آئین‌نامه‌های دولتی، در صورتی که تصمیمات، اقدامات یا مقررات با قانون یا شرع مخالفت داشته باشند و همچنین مبارزه با تمامی مظاهر فساد و تباهی از وظایف و اهداف دیوان عدالت اداری است. بر اساس قانون اساسی هر کسی می‌تواند دستور ابطال مصوبات را داشته باشد.

معاون قضایی دیوان عدالت اداری با بیان اینکه شعب دیوان عدالت اداری تنها در تهران وجود دارد، گفت: در قانون جدید به منظور تسهیل در رسیدگی به پرونده‌ها و ارتقاء کیفیت رسیدگی به پرونده‌ها، قوه قضائیه مکلف شده است نسبت به ایجاد دفاتر نمایندگی استانی دیوان عدالت اداری در محل دادگستری استان‌ها اقدام کند.

قربانی ارشاد و معاضدت، تحویل گرفتن دادخواست و ملاحظه دادخواست را از جمله وظایف محوله دفاتر دیوان عدالت اداری در استان‌ها برشمرد و افزود: همچنین در آینده نزدیک، ابلاغ دستور و ابلاغ رای نیز به وظایف این دفاتر افزوده می‌‍شود.

وی با بیان این‌که دفتر دیوان عدالت اداری خراسان جنوبی در مرداد ماه سال 91 راه‌اندازی و آغاز به کار کرده است، یادآور شد: دفاتر دیوان عدالت اداری در استان‌ها در راستای رفاه و تسهیل حال مردم و شهروندان تاسیس شده است.

قربانی به ورود 275 پرونده از خراسان جنوبی به دیوان عدالت اداری کشور اشاره کرد و تصریح کرد: از این میزان بیشترین فراوانی با 46 پرونده مربوط به آموزش و پرورش استان، 43 پرونده مربوط به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و 37 پرونده مربوط به اداره تامین اجتماعی بوده است.

ورود 176 پرونده از خراسان جنوبی به دیوان عدالت اداری کشور

وی به آمار پرونده‌های وارده استان به دیوان عدالت اداری در سال 92 اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 346 پرونده به تفکیک اولویت شامل 74 پرونده مربوط به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 67 پرونده مربوط به اداره تامین اجتماعی و 47 پرونده مربوط به آموزش و پرورش بوده است.

معاون قضایی دیوان عدالت اداری  یادآور شد: در چهار ماهه نخست سال جاری تعداد 176 پرونده از خراسان جنوبی به دیوان عدالت اداری کشور ارسال شده است.

قربانی ادامه داد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با 39 پرونده در جایگاه نخست، اداره تامین اجتماعی با 31 پرونده در جایگاه دوم  و وزارت کشور و وزارت مسکن و راه و شهرسازی هر کدام با 19 پرونده جایگاه سوم پرونده‌های وارده را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از پرونده‌های دیوان عدالت اداری مربوط به غیرکارشناسی بودن قوانین و مصوبات دولت و اجرای قوانین از جانب مدیران اجرایی است.

معاون قضایی دیوان عدالت اداری اضافه کرد: با کمال تاسف در کشور برخی از اقدامات با انگیزه‌های انتخاباتی صورت گرفته می‌شود که این عامل خود سبب می‌شود بسیاری از امور و برنامه‌ها بدون برنامه‌ریزی و به صورت غیرکارشناسانه پیش برود.

ماهانه 3 هزار پرونده وارد دیوان عدالت اداری می‌شود

قربانی به وجود بیش از 92 هزار پرونده در دیوان عدالت اداری کشور اشاره کرد و افزود: هر ماه حدود 3 هزار پرونده وارد دیوان عدالت اداری کشور می‌شود.

وی با بیان این‌که تعداد پرونده‌های وارده به دیوان عدالت اداری از تعداد پرونده‌های مختومه بیشتر است، یادآور شد: برای نخستین بار در تیرماه امسال توانستیم تعداد پرونده‌های مختومه را از تعداد پرونده‌های وارده آن بیشتر کنیم.

معاون قضایی دیوان عدالت اداری یادآور شد: اگر دستگاه‌ها ملزم به رعایت قوانین بوده و هر شخصی وظایف قانونی خود را به درستی انجام دهد بیش از 60 درصد از ورود پرونده‌ به دیوان عدالت اداری کشور کاسته می‌شود.

قربانی خاطرنشان کرد: دیوان عدالت اداری در سه حوزه پرونده‌های ناشی از زیاده‌خواهی خواهان پرونده، پرونده‌های ناشی از استنکاف قانون و پرونده‌های ناشی از اختلاف برداشت از قانون پرونده‌های مدنظر را مورد پیگیری قرار می‌دهد.

انتهای پیام/69017/خ40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها