امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100475
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
«سیدجمال فکوری بهشتی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، با تأکید بر اینکه بازشماری ...

«سیدجمال فکوری بهشتی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، با تأکید بر اینکه بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید به صورت دقیقی صورت گیرد، گفت: این روند می‎تواند بزرگترین و بهترین حامی مردم‎سالاری در این کشور باشد.

فکوری بهشتی افزود: انتخابات راه مردم سالاری در افغانستان و جهان برشمرده می‎شود و بازشماری آرای در این روند گویای پیروزی انتخابات و دموکراسی در افغانستان است.

به باور وی، دور اول و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با مشارکت گسترده و حماسه‎آفرین ملت این کشور برگزار شد و مردم این کشور معتقد بودند تا با شرکت در این روند انتخابات و نظام مردم‎سالاری را پیروز و نهادینه کنند.

این عضو پارلمان افغانستان گفت: دقت در بازشماری آرا و تفاهم بین کاندیداها بدون شک تأثیرات خود را روی انتخابات‎های بعدی و همچنین دیگر روندهای مردم‎سالاری در این کشور برجا خواهد گذاشت.

به باور وی، مهمترین تأثیرات این روند، اعتماد مردم و اعتبار نهادهای انتخاباتی افغانستان است که در انتخابات‎های دیگر نیز نقش تعیین‎کننده دارند.

بهشتی مشارکت مردم را گام اصلی در پیروزی روند انتخابات در افغانستان دانست و از مسئولان کمیسیون‎های انتخاباتی افغانستان خواست تا روند بازشماری آرا را با دقت کامل انجام دهند تا سبب افزایش اعتماد مردم نسبت به دیگر روندهای دموکراتیک شود.

این عضو پارلمان افغانستان همچنین از کمیسیون‎های انتخاباتی افغانستان خواست تا با بی‎طرفی کامل به وظایف خود رسیدگی کنند تا اعتبار این کمیسیون در نزد مردم و نهادهای ملی و بین‌المللی خدشه‎دار نشود.

وی در ادامه بازشماری دقیق و به زمان از پیش تعیین شده آن را سبب افزایش اعتماد تیم‎های انتخاباتی به کمیسیون‎های انتخابات افغانستان دانست و گفت که بازشماری دقیق آرا سبب تفاهم و توافق بیشتر کاندیداها نیز خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی افغان در ادامه با اشاره به تأخیر چند باره در روند بازشماری آرا تأکید کرد، مسئولان کمیسیون‎های انتخاباتی با میانجیگری و نظارت سازمان ملل متحد هر چه زودتر این روند را از سرگیرند.

به گفته وی، تأخیر در بازشماری آرا سبب افزایش فقر، تزلزل ثبات سیاسی، فرار سرمایه‌‎های داخلی و خارجی و همچنین بی‎اعتمادی مردم نسبت به این روند خواهد شد.

سیدجمال فکوری بهشتی در ادامه گفت: بنیه‎ها و زیربناهای اقتصادی و سیاسی افغانستان، نیازمند استحکام بیشتر بوده و مسئولان انتخابات و مقامات دولتی با مداخله در انتخابات و بازشماری آرا نباید آن را تضعیف کنند.

این عضو پارلمان افغانستان در پایان سخنان خود از مسئولان کمیسیون‎های انتخاباتی این کشور خواست تا جلو هر نوع مداخله مقامات افغان و کشورهای خارجی در این روند را گرفته و نگذارند تا روند بازشماری آرا برای پنجمین بار متوقف شود.

بازشماری آرای انتخابات افغانستان صبح امروز (شنبه) به دلیل عدم حضور ناظران تیم انتخاباتی «عبدالله عبدالله» کاندیدای ریاست جمهوری این کشور برای 24 ساعت متوقف شد.

این در حالی است که این روند 3 بار دیگر به دلایل فنی مانند نبود شیوه درست و دقیق برای ابطال آرا متوقف شده بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها