امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100634
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌ها در سال 93 با محوریت سرشماری ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌ها در سال 93 با محوریت سرشماری عمومی کشاورزی 93 برای چهارمین دوره صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد و در این همایش چگونگی لزوم سرشماری عمومی کشاورزی، چگونگی اجرای این طرح، شاخص‌های کشاورزی و اقلام مورد نیاز برای انجام این طرح بررسی شد.

نظام آماری کشور یکپارچه می‌شود

در این همایش محمد حسن فروزان‌مهر معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور گفت: سرشماری عمومی کشاورزی در سال 93 برای چهارمین بار در کشور از پنجم مهرماه تا 18 آبان ماه سال جاری به مدت 40 روز کاری و به صورت سراسری اجرا خواهد شد.

فروزان‌مهر با بیان اینکه این سرشماری هر 10 سال یکبار و امسال با یک سال تاخیر از سال 82 برگزار می‌شود، افزود: مسئولیت اجرای سرشماری بر عهده وزارت کشور و مرکز آمار کشور است و همکاری همه دستگاه‌ها در اجرای این طرح الزامی است.

وی افزود: استانداری‌ها به عنوان روسای ستادهای استانی سرشماری عمومی کشاورزی و فرمانداری‌ها، روسای ستادهای شهرستانی در اجرای این امر خواهند بود و امیدواریم به این وسیله زمینه هم‌افزایی و تعامل همه دستگاه‌ها فراهم شود.

فروزان‌مهر ادامه داد: بر اساس اطلاعات حاصل از این سرشماری که به صورت الکترونیک و آنلاین دریافت می‌شود می‌توانیم از آن به صورت سامان یافته در برنامه ششم توسعه استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: در بخش صنعت و معدن و کشاورزی نیاز به نگاه همه جانبه داریم و اطلاعات سرشماری عمومی کشاورزی می‌تواند اطلاعات همه جانبه و مستندی را فراهم کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور در رابطه با جامعه آماری این سرشماری اظهارداشت: تعداد بهره‌بردارانی که در حوزه کشاورزی فعال هستند، در تمام آبادی‌های کشور و بر اساس فهرست برداری از خانوارهایی که ساکن هر نقطه از کشور هستند دریافت می‌شود و بر اساس آن معین می‌شود که هر منطقه نیازمند چه الگویی است.

فروزان‌مهر با بیان اینکه سهم کشاورزی 12 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است، گفت: 15 تا 16 درصد از افراد ایرانی از شاغلین حوزه کشاورزی هستند.

وی در ادامه گفت: وزارت کشور مسئولیت خود می‌داند که در کنار مرکز آمار در اجرای سرشماری نقش خود را ایفا کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور همچنین از برگزاری دومین گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌ها مشترک با جهاد کشاورزی و مرکز آمار خبر داد و افزود: این همایش در چندین محور به تبیین سیاست‌های اجرایی کشور می‌پردازد.

وی افزود: امیدواریم در این گردهمایی بتوانیم سهم شاغلان را تعیین کنیم تا بدانیم برای سالهای آینده برای اشتغال چه کاری می‌توانیم انجام دهیم و شاهد کاهش دو درصدی نرخ بیکاری باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این گردهمایی که به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نیز انجام خواهد شد.

مردم در سرشماری کشاورزی نگران حذف یارانه نباشند

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران نیز در حاشیه دومین گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌ها در رابطه با سرشماری عمومی کشاورزی در سال 93، گفت: آخرین سرشماری انجام شده برای کشاورزی در سال 82 بوده و در این دوره نیز باید سال گذشته انجام می‌شده است ولی به دلیل تغییر دولت و موضوعات مدیریتی با یک سال تاخیر این طرح اجرا خواهد شد.

وی از اجرای طرح سرشماری عمومی کشاورزی در نظام الکترونیک خبر داد و گفت: برای اولین بار است که در ایران یک سرشماری عمومی با وسعت 30 هزار نفری در کل شبکه کشور به صورت الکترونیک انجام می‌شود. 7000 مامور و کارشناس به صورت کاملا آنلاین اطلاعات مربوط به بهره وری و کشاورزی را وارد شبکه اطلاعاتی می‌کنند.

رئیس مرکز آمار ادامه داد: معمولا نتایج سرشماری کشاورزی یک تا دو سال بعد از اتمام اجرای طرح اعلام می‌شد و می‌توان گفت زمان اعلام آن اطلاعات غیر استفاده بود اما در این دوره تا نهایتا شش ماه بعد اعلام می‌شود.

عادل‌آذر با بیان اینکه هرچه در حوزه شمول کشاورزی قرار بگیرد مورد سوال قرار می‌گیرد افزود: اطلاعات باغ، زمین کشاورزی، گاومیش و سایر حیوانات طی 70 مورد سوال و جواب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی در رابطه با اهمیت اجرای سرشماری عمومی کشاورزی گفت: 12 درصد از تولید ناخالص ملی از بخش کشاورزی تامین می‌شود همچنین 20 درصد اشتغال افراد ایرانی را به خود اختصاص داده است، ما بر اساس این اطلاعات می‌توانیم به این جمع بندی برسیم که نقاط ضعف در حوزه کشاورزی چیست و برنامه ریزی منطقه‌ای چگونه باید باشد.

عادل‌آذر در رابطه با اینکه اطلاعات این سرشماری در جریان هدفمندی یارانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر؟ گفت: این اطلاعات در سطح جزء و هر واحد بهره برداری کاملا محرمانه است و تنها به صورت کلان بررسی می‌شود. در رابطه با سرشماری نفوس و مسکن نیز بسیاری از افراد نگران حذف یارانه‌شان بودند اما به آنان اثبات شد که ارتباطی میان سرشماری و یارانه نبود.

وی تاکید کرد: تنها ممکن است از بابت خدمات رسانی و یارانه‌های کشاورزی، یارانه‌های نهاده‌ها یا تسهیلات معیشتی به صورت کلان بررسی شود.

فروزان‌‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: در این جلسه درباره نحوه اجرایی مطلوب سرشماری امور کشاورزی کشور بحث و تبادل نظر خواهد شد و برنامه‌های اجرایی در این مورد مورد بررسی قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، با اشاره به اهمیت سرشماری بخش کشاورزی تصریح کرد: با توجه به اهمیتی که سرشماری بخش کشاورزی دارد به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور از کلیه بخش‌های اجرایی می‌خواهیم با متولیان اجرایی سرشماری همکاری لازم را به عمل آورند.

فروزان‌مهر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغیه از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: با امعان نظریه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و تأکید معظم‌له مبنی بر اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت‌بنیان، درون‌زا، برون‌گرا، پویا، پیش‌رو و الگوی الهام‌بخش از نظام اقتصاد اسلامی فرصتی درخشان برای استفاده حداکثری منافع ملی در دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز، برنامه پنجم توسعه کشور و نیز تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسی را از طریق توانمندسازی اقتصاد کشور فراهم نموده است که برای تحقق این موضوع وزارت کشور با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام به فراهم نمودن زمینه برگزاری همایش‌های استانی برای تبیین اقتصاد مقاومتی نموده است که تا پایان سال جاری در کلیه استان‌ها برگزار خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تأکیدات رئیس‌جمهور برای ایجاد اشتغال پایدار و حفظ اشتغال موجود سیاست‌ها و برنامه‌های ایجاد اشتغال در سال 93 توسط حسن طائی معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تبیین خواهد شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار