امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100636
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ناطق‌نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش سالانه اساتید و ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ناطق‌نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج کشور در پاسخ به این سوال که آیا قصد ندارید در انتخابات آتی مجلس شرکت کنید؟ گفت: من بنا ندارم شرکت کنم، شرکت هم نمی‌کنم، تشخیص هم می‌دهم که تکلیفی در این زمینه ندارم و مکلف نیستم.

وی با اشاره به این که در چندین دوره مجلس حضور داشته و چندین سال رئیس مجلس بوده است، تصریح کرد: در نقاط مختلف دنیا اتاق‌های فکری وجود دارد که این اتاق‌های فکر افرادی که سا‌ل‌ها کار سیاسی کرده‌اند تجربه‌ خود را در اختیار جوان‌هایی که تازه وارد عرصه‌ سیاست می‌شوند، می‌گذارند و من وقتی ریاستم در مجلس تمام شد بر این موضوع تاکید کردم.

ناطق نوری تصریح کرد: 20 سال نماینده بودم و پوسترهای من در شهرها زده می‌شد، برای من بس است؛ برای این کار نیز دلیل دارم، من از سال 70 رئیس مجلس بودم و 5 دوره ریاست مجلس را برعهده داشتم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص این سوال که اتهاماتی از سوی احمدی نژاد به شما وارد شده است، چرا آن اتهامات را پیگیری نکردید؟ گفت: ایشان تشخیص دادند و مطالبی را مطرح کردند، ولی اشکال این است که چرا این مطالب پیگیری نشد.

وی ادامه داد: خواسته‌ من اکنون نیز از قوه قضاییه این است که این نسبت‌هایی که داده شد را پیگیری کند تا مشخص شود راست است یا دروغ، اگر امثال من بردند و خوردند من صلاحیت ندارم که رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری باشم. در مجمع حضور داشته باشم و برای شما حرف بزنم.

ناطق نوری در ادامه سخنان خود گفت: ایشان یک نسبت‌هایی را دادند و گفتند خوردند و بردند، من چند بار تاکنون گفته‌ام که چرا به این مسائلی که مطرح شد رسیدگی نمی‌کنید، من این اشکال را دارم. نسبت‌هایی به افراد داده می‌شود که باید این مسائل بررسی شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پسر من همان زمان شکایت کرد، چون اسم ایشان هم ذکر شده بود. متاسفانه نقص قانونی و حقوقی مانع از این شد.

ناطق نوری افزود: در همین خصوص گفته یک وکیل بسیار مسلط و واردی این بود که این اندازه که ایشان گفته است راه به جایی نمی‌برد و بی‌خودی خودت را خسته نکن، که البته پسرم هم آن شکایت را ادامه نداد و آن را تبدیل به یک رنج‌نامه کرد که منتشر شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: متاسفانه این پرونده و این مسائل ابتر می‌ماند و در ذهن مردم شبهات ایجاد می‌شود. من دلم برای خودم نمی‌سوزد ، وقتی کسی وارد می‌شود باید پی این مسائل را نیز به تنش بمالد.

«اگر بخواهد زیر بلیط کسی نرود این موضوع خرج دارد. البته این به ضرر ما نشد و جامعه فهمید که اوضاع از چه قرار است، ولی من تاکید می‌کنم که باید به این قضایا رسیدگی شود.»

رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری اضافه کرد: از همه بدتر این است که فرهنگ ما خراب شود، ناطق نوری از بین برود و یا آبرویش برود چیزی نیست. اگر کسی که برای اسلام بچه‌اش را می‌دهد، ما هم آبروی‌مان را بدهیم.

وی افزود: متاسفانه بی‌اخلاقی، دروغ و تملق در فرهنگ ایرانی در حال نهادینه شدن است و این مسائل به فرهنگ ما ضربه وارد می‌کند. از سویی دیگر جوانان و نسل جدید نسبت به مسئولان و روحانیت و اسلام بدبین می‌شود و این ضرر را نمی‌توان جبران کرد.

سوال دیگر دانشجویان از ناطق نوری پیرامون معظل بیکاری برای دانشجویانی که به وطن بازمی‌گردند بود که وی در پاسخ به آ» گفت: برخی از بستگان من نیز که در خارج از کشور تحصیل کردند، در موقع بازگشت دغدغه شغل دارند و مسئولان باید به این موضوع توجه کنند و از این دانشجویان به عنوان یک سرمایه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه یک نوع بیگانگی و عدم همپوشانی در ارتباط مراکز تحقیقاتی ما با مراکز صنعتی وغیر صنعتی و عملیاتی کشور وجود دارد، گفت: برخی از تحقیقات تکراری هستند و صرفا تحقیقات هستند و ما آنها را در صنعت و کار نمی‌بینیم. کار هم آنها را نمی‌یبند در حالی که صنعت دانشگاه باید به یکدیگر پیوند بخورد.
ناطق نوری در ادامه سخنان خود با طرح این سوال که چرا اسلام دعوت به کسب علم و دانش می‌کند؟ گفت: چون باکی ندارد که جامعه بفهمد و درک والایی پیدا کند. چون دچار انحرافات و مباحث غیر منطقی و غیر عقلایی نیست و نمی‌ترسد که مردم بفهمند و آگاه باشند چراکه معتقد است هر چه مردم بیشتر بفهمند بیشتربه حقانیت اسلام پی می‌برند. اسلام ما دعوت به علم و دانش در حد بالا کرده و امام سجاد(ع) می‌فرماید«اگر انسان‌ها بدانند در سایه علم و دانش چه نهفته است دنبال آن می‌روند؛ گرچه به رفتن در عمق دریاها و یا ریخته شدن خون قلب‌شان باشد.»
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: علمی که اسلام می‌گوید دنبال آن بروید کدام علم است؟ برخی محدود‌نگر و تنگ‌نظر مباحثی را مطرح می‌کنند و می‌گویند منظور اسلام از پیگیری علم، علم احکام، علم دین، علم حرام و حلال، و علم واجبات و محرمات است.
وی تاکید کرد: در حالی که مراد اسلام این نیست و محدود به این موضوع نمی‌شود؛ چرا که این موضوع فضیلت نیست. هر مکتب ضد علمی نیز در تاریخ تلاش می‌کند خود را حفظ کند و دیگری را بکوبد. این فضیلت نیست. مسیحیتی که در دوران تفتیش عقاید دانشمندانی را به دلیل عالم بودن و رفتن به سراغ علم از بین برد مقصودش این بود که آنها سراغ علم دیگری نروند، اما در اسلام هر علمی که به سود اسلام باشد مطلوب است و می‌توان به سراغ آن رفت.
رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری اضافه کرد: برخی می‌گویند چون این شیمی‌ است یا فیزیکدان غیرمسلمان است نباید سراغ او رفت، چون او نجس است، اما اسلام می‌گوید به سراغ او برو زیرا شما سزاوار این دانش هستید.
وی با اشاره به سخنان شهید مطهری در ارتباط با نگاه اسلام به علم گفت: شهید مطهری می‌گویند علمی که اسلام می‌گوید دنبال آن برویم همه علومی است که می‌تواند به نوعی به سود بشر باشد، در واقع هر علمی که می‌تواند به سود انسان‌ها باشد مراد اسلام است حال این علوم ممکن است انسانی و غیر انسانی، ریاضی و طبیعی و فیزیکی و شیمی و یا مسائل دیگر باشد. هر علمی که می‌تواند در خدمت بشر باشد و بشر بتواند از آن استفاده کند مورد تایید اسلام است.
سوال دیگری که دانشجویان از ناطق نوری پرسیدند این بود که بالاخره شما عضو کدام جریان و جناح هستید که وی در پاسخ گفت: به این زودی‌ها نمی‌فهمید.
وی با بیان اینکه جناح بندی‌هایی امروزی کشور را قبول ندارم، گفت: معتقدم در کشور ما دموکراسی حاکم است و مراجعه به آرای مردم است. ما در طول 35 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون نزدیک به 36 الی 35 انتخابات و مراجعه به آراء مردم داشته‌ایم اما اشکال این است که دموکراسی آورده‌ایم، ولی ابزار آن را نیاورده‌ایم.
ناطق نوری با بیان اینکه ابزار دموکراسی در دنیا حزب است، گفت: در دنیا احزاب، اساس‌نامه و مرام‌نامه و مواضع روشنی دارند و شورای مرکزی آنها، درآمد آنها و نحوه‌ فعالیت آنها مشخص است،
رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری افزود: احزابی که در کشور ما فعالیت دارند، حزب نیستند و به قول مقام معظم رهبری قبیله هستند. پس یک مشکل این است که علاوه بر اینکه ما ابزار دموکراسی نداریم، قاعده بازی را هم بلد نیستیم. نه چپ و نه راست و نه اصلاح طلب و نه اصولگرا اکثرشان قاعده بازی را بلد نیستند.
ناطق نوری اضافه کرد: درکشورهای مختلف وقتی یک حزب پیروز می‌شود به صورت طبیعی رئیس جمهور یا نخست وزیر، وزرا و معاونین رئیس جمهور و حتی مشاوران از آن حزب انتخاب می‌شوند، اما بدنه‌ کارشناسی حفظ می‌شود و رده‌های پایین تغییر نمی‌کنند یا به خاطر قانونی که دارند، این کار را نمی‌کنند و یا به خاطر فرهنگی که دارند.
وی ادامه داد: به هر حال بدنه‌ کارشناسی را حفظ می‌کنند، ولی در کشور ما چپ سر کار می‌آید همه را قلع و قمع می‌کند، حتی فراش فلان مدرسه در فلان جا را نیز عوض می‌کند. موقعی که راست می‌آید آن هم همین گونه عمل می‌کند. ما 35 سال است که با سر کچل می‌خواهیم اوستا شویم. من این عملکرد را قبول ندارم.
ناطق نوری با بیان اینکه در سال 60 در عین حال که عضو حزب جمهوری بودم، وزیر کشور بودم، گفت: حال نیز بعد از 33 سال در ماه یک بار با استانداران دوره  خودم جلسه دارم. بررسی کنید که ترکیب استانداران من آن سالها چگونه بود و اکنون در کجا مشغول به کار هستند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من در انتخابات سال 76 هم کاندیدای شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری بودم و هم رئیس مجلس، اما سعی کردم تعامل خوبی با قوه مجریه داشته باشم.
وی پیرامون تعامل مجلس پنجم با دولت هفتم گفت: از وی (خاتمی) بپرسید که برخورد مجلس پنجم با دولت در آن زمان چگونه بود؟ وی چندین‌بار گفته‌اند که مجلس پنجم بیشترین کمک را به دولتش کرده است. فردای انتخابات دوم خرداد 76 هنوز آراء به طور کامل شمرده نشده بود که من به وی (خاتمی) تبریک گفتم.
رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری ادامه داد: خبرنگاری بعدها از من پرسید که چرا بلافاصله تبریک گفتید و مثلا 48 ساعت معطل نکردید. من در جواب گفتم باید آبی بر آتش ریخته می شد که اگر صبر می‌کردم، معلوم نبود که چه اتفاقی بیافتد. در روز یک‌شنبه در همان موقع در مجلس گفتم که ما تا دیروز رقیب بودیم، ولی اکنون باید رفاقت داشته باشیم.
ناطق نوری ادامه داد: اسلام تاکید می‌کند که مسلمانان باید علم را بیاموزند ولو حتی از یک دانشمند نامسلمان و مشرک.
سوال دیگری که در این همایش از ناطق نوری شد، پیرامون این موضوع بود که نحوه‌ برخورد با فرقه‌های انحرافی در کشور باید چگونه باشد؟ که وی در پاسخ  با کلی خواندن سوال، گفت: ما باید بر اساس آنچه که اسلام و سیره‌ پیامبر (ص) می‌گوید و امام (ره) نیز بر اساس آن عمل کرد، رفتار کنیم. البته گاهی جریانات و گروه‌های انحرافی و فکری و اعتقادی وجود دارند که باید با آنها بحث و مجادله کرد.
رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری ادامه داد: زمانی در دفتر بازرسی با توجه به حکم مشاوره‌ای که دارم پیشنهادی را خدمت مقام معظم رهبری دادم که ایشان نیز در مقطعی بر روی آن دستور دادند که پییگری شود و بحث کرسی‌های آزاد اندیشی از آنجا منشاء گرفت. گرچه تاکنون آنچه مد نظر ما بوده انجام نشده است.
وی در همین رابطه گفت: در دانشگاه برخی از اساتید اعتقاداتی دارند ممکن است انحرافاتی داشته باشند و چون استاد است بر سر کلاس حرف خود را می‌زند و ممکن است روی دانشجو این حرف اثر بگذارد. پیشنهاد کردیم که دارالحکمه‌ای که همان کرسی‌های آزاد اندیشی است، تشکیل شود. در واقع جایی درست شود که افراد عقاید مختلف خود را بیان کنند.
ناطق نوری اضافه کرد: البته امنیت کسانی که می‌خواهند حضور پیدا کنند نیز حفظ شود، زیرا امکان دارد عقاید افراد الحادی، کمونیستی و  یا غیر دینی باشد، اما باید بتواند این عقیده‌ خود را بیان کند.
این فعال سیاسی افزود: افراد حاضر در مناظره و مستمعان نیز اساتید و دانشجویان باشند و مباحثی که مطرح می‌‌شود را هیأتی بررسی و آن را در مجله‌ای چاپ کند. اگر بحث جریانات انحرافی مربوط به مسائل عقیدتی و ایدئولوژیک است این پیشنهادی بود که مطرح کردیم و مقام معظم رهبری نیز فرمودند که در قالب کرسی‌های آزاد اندیشی پیگیری شود ولی متاسفانه این موضوع کامل اجرا نشد.
ناطق نوری با بیان اینکه تشخیص اینکه یک گروه جریان انحرافی است، با چه کسی است مهم است، گفت: از اینکه یک جریانی انحرافی باشد مهم آن است که تشخیص این موضوع با چه کسی باشد.
وی ادامه داد: نباید چنین باشد که یک نفر صبح از خواب بیدار شود و بگوید فلان جریان انحرافی است و یا فلانی منحرف است. این موضوع امنیت جامعه را از بین می‌برد، هر کسی نباید به خود حق دهد که یک گروه را به انحرافی بودن متهم کند. بررسی و تشخیص این موضوع با شورای عالی امنیت ملی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: منافع ملی در شورای عالی امنیت بررسی می‌شود و این مباحث نیز در آنجا مطرح می‌شود که اگر انحرافی است چگونه باید با آن برخورد شود.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه با توجه به نیاز دانشمندان و دانشجویان به اطلاعات مختلف مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بحث فیلترینگ چه برنامه‌ای دارد، گفت: برخی چون اسم مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌آید خیال می‌کنند که در این مجمع هر بحثی را که اعضاء مصلحت بدانند می‌توانند مطرح کنند در حالی که مسئولیت ما آنجا محدود است.
وی افزود: مسئولیت‌های مجمع را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد. وقتی بین شورای نگهبان و مجلس اختلاف نظر ایجاد شود و آنان به نتیجه نرسند، این مجمع تشخیص مصلحت است که باید در مورد آن موضوع جلسه بگذارد و بر اساس مصلحت نظام در مورد آن تصمیم گیری کند. البته مجمع در کار شورای نگهبان ورود نمی‌کند و به اختیارات او نیز وارد نمی‌شود. می‌گوید تشخیص شورای نگهبان درست است اما در حال حاضر مصلحت نظام ایجاب می‌کند چنین مسئله‌ای وجود داشته باشد.
ناطق نوری تصریح کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام برای مقام معظم رهبری یک بازوی مشورتی است. این مجمع در مورد سیاست‌های کلان نظام نظر مشورتی خود را به مقام معظم رهبری اعلام می‌کند و رهبری نیز پس از بررسی اگر اصلاحاتی لازم باشد آن را اصلاح و سپس آن را ابلاغ می‌کند.
برطرف کردن مشکلات کشور کارکرد سوم مجمع تشخیص مصلحت بود که ناطق نوری بدان اشاره کرد و گفت: هر جایی در کشور مساله و گرفتاری ایجاد شود که مجلس نتواند آن را حل کند و شورای نگهبان نیز در چارچوب وظایفش نباشد، برای این که نظام به بن بست نخورد، بر اساس قانون اساسی این معضل و مشکل را رهبری تشخیص می‌دهند و و ایشان ارائه راهکار را برای حل این معضل به مجمع می‌سپارد و مجمع نیز برای حل معضل راهبرد و راهکار ارائه می‌دهد، اما ما در مجمع حق قانون‌گذاری نداریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمانی که رئیس مجلس بودم باید به کشورهای مختلف سفر می‌کردم. در آن سفرها می‌دیدیم دانشجویان و اساتید ما یک سر و گردن از دیگران دانشجویان و اساتید بالاتر هستند. معتقد و پایبند به نظام بودند و بر روی ایرانی بودن خود تاکید داشتند.
ناطق نوری افزود: خبرنگاری با من مصاحبه می‌کرد و می‌گفت چقدر شما تعصب ایرانی دارید. من در جواب گفتم که من ایرانی هستم و باید تعصب ایرانی داشته باشم. تازه مازندرانی نیز هستم و ایرانی‌تر هستم. البته این تعصب مورد تایید اسلام و شرع هم است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: وقتی پیامبر (ص) می‌خواستند مکه را ترک کنند، در هنگام خروج از مکه بسیار ناراحت بودند؛ چرا که می‌خواستند جایی را ترک کنند که سال‌ها در آن زندگی کرده بودند و متولد شده بودند.
ناطق نوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور سرمایه‌های نظام هستند، گفت: امروز دیگر در دنیا پول را سرمایه نمی‌دانند آنچه که امروز برای یک ملت سرمایه است نیروی انسانی و متفکر آن است. اندیشه سرمایه و ثروت است و ما باید از این نیروی انسانی به نحو احسن استفاده کنیم.
وی افزود: اگر این دوستان به کشور برگشتند، چه بهتر ، ولی اگر شرایط برای آنها به گونه ای بود که آنجا در دانشگاهی مشغول به آموزش و تدریس شدند این هم برای کشور افتخار است که چند دانشمند بزرگ در فلان دانشگاه و فلان کشور ایرانی هستند. این باعث افتخار است.
ناطق نوری در پایان تاکید کرد: این دانشجویان عشقشان به کشور و نظام و وطن وصف ناپذیر است و هر کجا که باشند پیوند معنوی با وطن دارند. ایرانیان هر جا هستند عشق‌شان به نظام و وطن وصف‌ناپذیر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها