امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100647
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۰۰
تعداد بازدید: 182
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، رضا تقی‌پور در میزگرد بررسی "طرح تکریم بانوان در شهرداری تهران" که با حضور شهرام گیل‌آبادی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، رضا تقی‌پور در میزگرد بررسی "طرح تکریم بانوان در شهرداری تهران" که با حضور شهرام گیل‌آبادی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات شهرداری تهران و حسن فدایی مدیر کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهارداشت: متأسفانه شاهد هستیم در این سکوت خبری مردان، زنان و کودکان بی گناه غزه به خاک و خون کشیده می‌شوند و هیچ صدای از بلندگوی کسانی که ادعا دارند که حامیان بشر هستند، شنیده نمی‌شود.

وی با اشاره به اقدام اخیر شهرداری تهران و اجرای مصوبه شورای انقلاب فرهنگی درخصوص تکریم و منزلت بانوان در محیط کار، اظهارداشت: اقدام شهرداری قابل دفاع است چرا که شهردار تهران مصوبه‌ای را اجرا کرده است که سالها بر روی زمین مانده و شهردار تهران توانست علی رغم حواشی که درست کردند، این مصوبه را اجرا کند.

تقی‌پور خاطرنشان کرد: تشکیل انقلاب فرهنگی یکی از برکات انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که تصمیمات کلان و مباحث فرهنگی در این شورا گرفته می‌شود که حضرت امام فرموده‌اند تمام مقصد ما مکتب ماست.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه قطعاً فرهنگ نخستین اولویت برای نظام اسلامی محسوب می‌شود، گفت: نظام ما بر مبنای فرهنگ شکل گرفته است و هدف انقلاب اسلامی ارتقای انسان و انسان‌سازی از طریق مسائل فرهنگی و اجتماعی است.

تقی‌پور اضافه کرد: در چند هفته گذشته هجمه شدیدی بر علیه شهردار تهران درخصوص اجرای مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بوجود آمده که این موضوع به دلیل بی اطلاعی مسئولان برخی از دستگاه‌ها از قانون بوده است و متأسفانه همین امر باعث شده است که رسانه‌های بیگانه حواشی زیادی را برای کشور درست کنند.

وی گفت: بنده از همان ابتدا و از همان روزهایی که برخی از دوستان دولتی و رسانه‌های داخلی و خارجی به اقدام شهرداری تهران انتقاد کردند،عنوان کردم که صدای آمریکا و بی‌بی‌سی به دنبال سناریو سازی هستند و باید مراقب بود.

سخنگوی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد:در سال‌های اخیر شبکه‌های زیادی به صورت منسجم بر فرهنگ ما تاخته‌اند چرا که آنها می‌دانند که قدرت جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگی است و هدف دشمن این است که در این حوزه ورود پیدا کند.

تقی‌پور تصریح کرد: در هر صورت اقدام اخیر مدیریت شهری و شهرداری تهران در راستای اجرای مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است و این در حالی است که وزارت کشور نیز در سال‌های گذشته اجرای این مصوبه را به دستگاه‌ها ابلاغ کرده و حال باید پرسید که چرا دستگاه‌ها این مصوبه را اجرا نکردند.
سخنگوی شورای شهر تهران افزود: همه کشورها، قوانین و مقررات خود را دارند و ما نیز بعنوان یک کشور اسلامی و مسلمان، قوانین و مقررات خود را داریم و بر اساس آن عمل می‌کینم.

وی اضافه کرد: موضوع عفاف و حجاب در روایات و احادیث ما بسیار تأکید شده است و ما نیز بعنوان مسلمان موظف به انجام و رعایت موازین شرعی و عرفی هستیم.

تقی‌پور بیان داشت: قطعاً اتفاقی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و برخی مدیران این مجموعه و انتقادهایی که آنها به مصوبه شورای انقلاب فرهنگی داشته‌اند از چشم نمایندگان مجلس دور نخواهد ماند و به طور قطع آنها این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد سایر دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی نیز مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در خصوص تکریم و منزلت بانوان در محیط کار را اجرا کنند و در واقع اقدام اخیر شهرداری را الگوی کاری خود قرار بدهند.

وی تصریح کرد: بحث ترویج بی‌عفتی، برهنگی، بی‌حیایی، بی‌غیرتی و مباحثی از این دست همیشه مد نظر شبکه‌های ماهواره‌ای بوده است و مدیران در طرح مسائل باید مراقب باشند.

تقی‌پور اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران نقاط قوّت زیادی دارد و با قدرت از بنیان خانواده محافظت خواهد کرد به طوریکه یکی از بیچارگی‌های غرب در حال حاضر این است که نهاد خانواده را متلاشی می‌بیند.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه این میزگرد گفت: اقدامی که از سوی شهرداری تهران صورت گرفته نه تنها مغایرتی با شرع و قانون اساسی ندارد بلکه در جهت حفظ فضایی امن توأم با آرامش برای بانوان است چرا که بانوان بتوانند در کنار وظایف خانوادگی خود، شرایط مناسبی را در محیط کار داشته باشند.

وی ادامه داد: بنده توصیه‌ای را به دوستان داخل کشور دارم که در واقع بهانه به دست دشمن ندهند و با تعابیر و تفاسیر غلط حواشی را برای کشور درست نکنند.

تقی‌پور گفت: اگر بخواهیم ظلمی را که غرب به خانواده‌ها کرده است بازگو کنیم باید ساعت‌ها در این خصوص صحبت کنیم و بنده به عنوان یک عضو کوچک در جمهوری اسلامی از همه دوستان می‌خواهم که در بیان صحبت‌هایشان دقت نظر داشته باشند.

در ادامه این میزگرد حسن فدایی مدیر کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی گفت: بنده نیز اعمال رژیم صهیونیستی که با کمک اربابان خود جنایت می‌کنند و دم از رعایت حقوق بشر می‌زنند ولی ذره‌ای پایبند به این حقوق نیستند را محکوم می‌کنم.

وی ادامه داد: این خشمی که رژیم صهیونیستی از جمهوری اسلامی ایران دارد نشان از استیصال آنها است.

فدایی خاطر نشان کرد: در بحث اخیر مبنی بر تفکیک جنسیتی که در رسانه‌های دشمن مطرح می‌شود و بعضی از رسانه‌های داخلی نیز آب در آسیاب دشمن می‌ریزند باید به جای استفاده از این واژه طرح ارتقاء و تکریم زنان را استفاده کنیم چرا که الفاظ بار حقوقی خاص خود را دارد.

مدیر کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: مصوبه شورای عالی انقلاب مصوب سال 1371 است که در آن مصوبه فضا را برای رشد معنوی زنان و امنیت شغلی آنها در محیطی آرام فراهم کرده است تا به بانوان ضربه‌ای نرسد.

فدایی بیان داشت: نخستین اقدامی که برای از بین بردن تمدن سایر کشورها در کشورهای غربی مطرح می‌شود، خانواده است که محور آن مادر محسوب می‌شود و قصد دارند جایگاه و مقام آن را تنزل دهند و بعد به سراغ بانوان، معلم‌ها، اسوه‌ها و الگوهای جامعه بروند.
وی افزود: کنوانسیون‌های بین‌المللی نیز اختلاط زن و مرد را مطرح نکرده است که عدم اجرای آن مخالف با مصوبات این کنوانسیون‌ها باشد تنها در این کنوانسیون‌ها عنوان شده که تفاوت در جنسیت باعث بی‌عدالتی‌ها نشود.

فدایی بیان داشت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نه تنها ناقض کنوانسیون‌های بین‌المللی نیست بلکه کاملا مطابقت با آنها دارد.

فدایی یادآور شد: به رسانه‌های داخلی توصیه می‌کنم که با واژه‌ها و الفاظ بازی نکنند و آب در آسیاب دشمن نریزند. باید طرح ارتقاء منزلت و تکریم بانوان در تمامی دستگاه‌های جامعه اجرایی شود.

مدیر کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: ما در حال حاضر شاهد هستیم که دشمن با ایجاد رژیم صهیونیستی در باتلاق و منجلابی که خود ایجاد کرده دست و پا می‌زند و به هر وسیله‌ای چنگ می‌زند تا اذهان عمومی را از آن منحرف کند.

وی گفت: اگر کنوانسیون‌ها دقیق خوانده شود مسلما مشخص می‌شود هیچ مغایرتی در کنوانسیون‌ها در خصوص تکریم بانوان وجود ندارد. تفاوت در جنسیت نباید دچار محرومیت شود و شهرداری تهران نیز در چارچوب قوانین عمل کرده است.

وی گفت: بهتر است پرسنل شهرداری تهران نیز طوماری تنظیم کنند و از این اقدام پسندیده شهرداری تهران حمایت کنند و بگویند که مشکلی با این طرح ندارند و دیگران دایه مهربانتر از مادر نشوند.

در ادامه شهرام گیل ‌آبادی اظهار داشت: بی بی جی شورای دیپلماسی عمومی آمریکا است که یکی از 7 استراتژی آن در مقابل کشورهای اسلامی اختلاط زن و مرد است که از این طریق آسیب‌پذیر‌ترین و جدی‌ترین مسائل را در کشورهای اسلامی به وجود بیاورند تا اهداف خود را به پیش ببرند.

وی ادامه داد: سکولاره کردن جوامع یکی از راهبردهای جدی آن اختلاط زن و مرد است و برای اینکه بتواند به اهداف خود در این زمینه برسد 146 شبکه فارسی‌زبان ماهواره‌ای برای ایران راه‌اندازی کرده‌اند.
گیل‌آبادی بیان داشت: در تحلیل و محتوا که توسط پژوهشگران صورت گرفته است یکی از جدی‌ترین مواردی که با آن مواجه می‌شویم پخش سریال‌های کره‌ای و کشورهایی که از نظر فرهنگی به ما نزدیکتر هستند است تا مدل‌سازی برای اختلاط بین زن و مرد را نمایش دهند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات شهرداری تهران گفت: ما تمامی تحرکات رسانه‌های داخلی و خارجی را زیر نظر داریم و در این خصوص تحلیل می‌کنیم. تاکنون 11 برنامه توسط شبکه‌های خارجی در خصوص موضوع اخیر طرح ارتقاء منزلت و تکریم بانوان پخش شده است. به عنوان مثال برنامه ماهواره‌ای پرگار روز جمعه همراه با نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرداری تهران برنامه‌سازی کرده است.

وی ادامه داد: در این برنامه‌سازی‌ها نکته قابل تعامل آن که در بعضی از روزنامه‌های داخلی نیز به آن دامن زده‌اند و تداوم حرکت "بی‌بی‌سی و من و تو" را دنبال کردند این است که این اقدام شهرداری را به سمت تفکیک جنسیتی سوق دهند و در نهایت رسیدن به یک اسلام آمریکایی سکولار است که تمام تحلیل و محتوایی که از این اقدامات برداشت شده است این موضوع را ثابت می‌کند.

گیل‌آبادی خاطرنشان کرد: در سال 86 شهرداری تهران کار کارشناسی مفصلی برای طرح تکریم بانوان و ارتقاء منزلت آنها انجام داد و بر اساس خواست و نیاز همکاران برای سالم‌سازی و آرامش روانی محیط کار در شهرداری تهران این اقدامات صورت گرفت و در همان سال نیز مقام معظم رهبری اشاراتی به تکریم خانواده داشتند و در ادامه آن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این موضوع را مورد بررسی قرار داد و نهایتا در سال 1392 بخشنامه‌ای از سوی وزارت کشور در خصوص تکریم بانوان به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شد.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات شهرداری تهران، بیان داشت: تکریم بانوان به عنوان یک دغدغه در شهرداری تهران وجود داشت و با توجه به اینکه کار در شهرداری تهران سخت و سرد است بعضی از خانم‌ها و آقایان درخواستی به شهرداری داده‌اند و شهردار نیز به این درخواست‌ها رسیدگی و در شورای معاونین بر اساس درخواست خانم‌ها اقدام و فضای شغلی آنها تغییر کند.

گیل‌آبادی یادآور شد: بر اساس اینکه موضوع تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران مطرح شد ما نیز دوباره به تحلیل محتوایی شبکه VOA پرداختیم که در مدت یک هفته 92 برنامه در خصوص مسائل مربوط به آقایان و خانم‌ها پرداخته است.

وی افزود: به عنوان مثال کمپانی زایس آمریکا به تازگی به این نتیجه رسیده است که محیط کار زن و مرد باید جدا شود تا بهره‌وری بالا رود و امنیت شغلی بیشتر شود.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات شهرداری تهران بیان داشت: مطالبات حقی که از طرف کارکنان شهرداری مطرح شده و باید شهرداری نیز به سوی محقق کردن آن پیش برود تبدیل به تفکیک جنسیتی می‌شود و بحثی که مبنای دینی دارد و آیات و روایات خاص خود را دارد را به عنوان تفکیک جنسیتی مطرح می‌کند و این کار نیز تحت هیچ شرایطی با هیچ غوغاسالاری و کار رسانه‌ای سویی جلوی آن سد نمی‌شود و شهرداری تهران به کار خود ادامه می‌دهد.

وی بیان داشت: خیلی از کنوانسیون‌ها نیز باید با قرآن کریم هماهنگ شود و نباید ما خود را با کنوانسیون‌ها هماهنگ کنیم.

گیل‌آبادی یادآور شد: در بعضی از کنوانسیون‌ها که توسط علما مورد بررسی قرار گرفته است 90 ایراد اساسی وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شهرداری تهران چند سالی از تلاش بر تکریم بانوان در محل کاری شهرداری دارد و چرا به یکباره این موضوع مطرح شده است، گفت: این غوغا‌سالاری‌ها مطمئنا در مسیر و حرکت شهرداری تهران خللی ایجاد نمی‌کند و شهرداری به کار خود بدون هیچ لطمه‌ای ادامه می‌دهد.

وی درباره انتشار نامه محرمانه شهرداری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، اظهار داشت: اساسا مصوبات شورای معاونین شهرداری تهران دسته‌بندی محرمانه‌ای دارد و یک موضوع عادی مطرح نمی‌شود.

گیل‌آبادی خاطرنشان کرد: شورای معاونین 5 بند در نامه دارد که یکی از آن اشاره به بحث سال 86 است و بر اساس مطالبات خانم‌ها و پرسنل شهرداری شهردار تهران از دستگاه‌های زیر مجموعه درخواست گزارش می‌کند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات شهرداری تهران، بیان داشت: حدود 15 سال است به عنوان یک فرد مطبوعاتی بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله بی‌بی‌سی، تحلیل محتوا می‌کنیم. یکی از این تحلیل‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که آنها قصد تفکیک جنسیتی و اختلاط جنسیتی را در برنامه‌های خود دارند و خیلی علاقمندند که ما مستمسکی به وجود بیاوریم تا دوباره این بحث زنده شود.

گیل‌آبادی با اشاره به اینکه بیش از 20 درصد مدیران شهرداری تهران بانوان هستند، گفت: باید بستر امن، ‌آرام و فضای روانی متناسب با بانوان ایجاد شود تا راحت‌تر اقدام کنند.

وی افزود: در شبکه‌های ماهواره‌ای مانند من و تو و بی‌بی‌سی اقدام به عادی‌سازی روابط زن و مرد می‌کنند و عنوان می‌کنند رابطه را عشق مشخص می‌کند نه ازدواج.

گیل‌آبادی یادآور شد: تاکنون با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت‌وگوهایی داشته‌ایم و آنها نیز به اشتباه خود اذعان کرده‌اند و قبول کرده‌اند که یک اشتباه راهبردی داشته‌اند.

گیل‌آبادی خاطرنشان کرد: هنگامی که اولین نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سایت‌ها منتشر شد و قصد داشتند با نامه دوم اشتباه خود را جبران کنند ولی باز تشدید اشتباه اول بود و در توضیحات وزیر که امروز منتشر شده است با دو نامه دیگر تفاوت است.

گیل‌آبادی بیان داشت: شهرداری تهران تحت هر شرایطی خدمت‌رسانی خود را تحت مدیریت جهادی روز به روز توسعه می‌دهد و اگر رسانه‌ها نیز مستمسکی دارند تا خدمت‌رسانی را سلب کنند این یک ذهنیت واهی است.
انتهای پیام/
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار