امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100663
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست یک روزه وزرای امور خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست یک روزه وزرای امور خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد صبح امروز (دوشنبه) به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در محل هتل آزادی تهران برگزار می‌شود.

قرار است حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه این نشست یک روزه حضور یابد.

در این نشست که به منظور بررسی بحران کنونی در غزه و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع فلسطین برگزار می‌شود مقاماتی از 45 کشور عضو جنبش عدم تعهد حضور دارند.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر ریاست جنبش عدم تعهد را عهده دار است. مصر، ایران و ونزوئلا سه عضو تروئیکای نم (رئیس قبلی، فعلی و آینده) هستند.

گفتنی است در نشست امروز در تهران وزرای خارجه فلسطین،‌بنگلادش، لبنان، قطر، ونزوئلا، سودان و اوگاندا شرکت می‌کنند.

مقاماتی از کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در سطح معاون وزیر خارجه نیز در این نشست یک روزه حضور دارند.الجزایر، بنگلادش، کوبا، ایران، مصر، هند، سنگال، آفریقای جنوبی، زامبیا، فلسطین، زیمبابوه، اندونزی و مالزی اعضای کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد را تشکیل می‌دهند.

پس از شروع بحران اخیر در غزه و در پی دستور رئیس جمهور کشورمان و در چارچوب تلاش‌های فشرده دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد (نم) و در نشست سفرای کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و به ریاست حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد برگزار شد، مقرر شد به منظور بررسی آخرین وضعیت غزه و یافتن راهکارهای حل بحران و نیز کاهش آلام انسانی مردم بی گناه غزه، نشست یک روزه کمیته فلسطین به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته و همچنین تعداد دیگری از اعضای فعال این جنبش به ریاست وزیر امور خارجه کشورمان در تهران برگزار شود.

در همین راستا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان ریاست جنبش عدم تعهد از وزرای خارجه کمیته فلسطین این جنبش جهت شرکت در نشست یک روزه این کمیته در تهران برای بررسی آخرین وضعیت غزه و یافتن راهکارهای حل بحران و نیز کاهش آلام انسانی مردم بی گناه غزه دعوت کرد و هفته گذشته با ارسال پیام دعوت خطاب به وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در غزه تصریح کرد: صحنه‌های دلخراش مرگ کودکان، زنان و مردان بی گناه غزه، تخریب گسترده این باریکه کوچک و نیز آوارگی هزاران تن از اهالی آن وجدان جامعه جهانی را به درد آورده است.
وزیر خارجه در این پیام تاکید کرد: ابعاد گسترده این فاجعه ایجاب می‌کند که جامعه بین‌المللی، به ویژه جنبش عدم تعهد در اسرع وقت واکنش مناسب و شایسته‌ای با هدف توقف سریع کشتار مردم غزه، کاهش آلام انسانی آنها و پایان بی درنگ تجاوز و اشغالگری نشان دهد.
ظریف با اشاره به اینکه جنبش عدم تعهد همواره متعهدانه به مسئله فلسطین و آلام مردم بی پناه آن توجه داشته و با تشکیل کمیته دائمی فلسطین اهتمام خود را برای کمک به مردم فلسطین اثبات کرده و ضمن ابراز خرسندی خاطرنشان کرد: هم اکنون در این برهه حساس ضروری است که جنبش بار دیگر نقش موثر خود را برای ورود در حل بحران‌های بین‌المللی و به طور خاص کمک به مردم غزه ایفاء کند و تحرکات اخیر جنبش به ویژه در نیویورک و نیز مواضع اعضای آن گویای این آمادگی بوده است.
لازم به ذکر است از زمان تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه، جمهوری اسلامی ایران تحرکات گسترده‌ای را در راستای توقف این حملات صورت داد. تهران ضمن محکومیت این اقدامات جنایتکارانه، خواستار واکنش فوری نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل نسبت به این اقدامات شد و در این راستا نیز محمدجواد ظریف ضمن تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل و دبیران کل سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب با بسیاری از همتایان خود در کشورهای منطقه و کشورهای مسلمان به رایزنی تلفنی پرداخت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها