امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۲۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100664
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ امروز 13 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 7 شوال 1435 هجری و 4 آگوست 2014 میلادی است. که وقایع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ امروز 13 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 7 شوال 1435 هجری و 4 آگوست 2014 میلادی است. که وقایع ذیل روی داده است.

رویدادهای مهم 13 مرداد در تقویم خورشیدی:

* مظفرالدین شاه قاجار فرمان حکومت مشروطه را امضاء و صادر کرد. (1285 ش)

* اعزام سپاهیان انگلیسی و هندی به جنوب ایران و تشکیل پلیس جنوب (1290 ش)

اعزام سپاهیان انگلیسی و هندی به جنوب ایران و تشکیل پلیس جنوب در زمان صدارت مستوفی الممالک که دولت درصدد اعاده امنیت و ایجاد رفاه برای مردم بود، دولت انگلیس با تبانی دولت روسیه اخطاریه شدیدی برای دولت ایران فرستاد و با اشاره به ناامنی‏‌ها و دستبردها به قافله‏‌ها و اموال بازرگانان انگلیسی و هندی متذکر شد که با این روند، دولت انگلستان خود را ناگزیر می‏‌بیند تا در جنوب ایران و فارس، قوای نظامی تشکیل دهد و سازمانی شبیه قزّاقخانه که روس‏‌ها در شمالِ کشور اداره می‌‏کند، در جنوب سازماندهی کنند. در این اخطاریه آمده بود که هزینه نگهداری این قشون را دولت ایران باید از محل سود گمرک جنوب و مالیات فارس تأمین کند. هر چند مجلس در برابر این خواست نامشروع، انگلیسی‏‌ها مقاومت کرد ولی با شروع جنگ جهانی اول، استعمارگر پیر، خود را به ایران تحمیل نمود و پس از مدتی، پلیس جنوب را در این منطقه تشکیل داد.

* تبعید غیرقانونی ده ساله دکتر مصدق به احمدآباد (1337 ش)

دکتر محمد مصدق که دولت او با کودتای 28 مُرداد 1332 ساقط شده بود، 13 مُرداد سال 1335 پس از تحمل سه سال زندان به احمد ابادِ ساوجبلاغ ـ نزدیک کرج و به قول خود او؛ قلعه احمدآباد ـ تبعید شد و تا پایان عمر به مدت ده سال و هفت ماه در این روستا تحت نظر بود و این اندوه که در این چهاردیواری هدر می رود و نمی‌تواند برای میهن و هموطنانش کاری انجام اورا ترک نمی‌کرد و رنج می‌داد. تبعید دکتر مصدق به این روستا، از سوی حقوقدانان عملی غیر قانونی اعلام شده است، زیرا این تبعید به حکم دادگاه نبود و به اراده و طبق سیاست دولت وقت صورت گرفته بود که از استخوان‌های این مرد هم واهمه داشت. دولت وقت دکتر مصدق را دو هفته زودتر از انقضای محکومیت (که این محکومیت هم غیر قانونی بود زیرا که طبق قانون آیین دادرسی وقت، محاکمه نخست وزیر و وزیران باید در دیوان عالی کشور صورت می‌گرفت نه محکمه نظامی) از زندان خارج ساخته و به احمدآباد فرستاده بود تا بتواند او را (که هنوز زندانی محسوب می‎شد) تبعید کند. این رهبر ملی پیشتر هم (قبل از نخست وزیر شدن) یک بار به احمد آباد تبعید شده بود. وی در همین احمدآباد مدفون است و آرامگاه او از ابنیه ملی ایران بشمار می‎رود.

* شیخ نشین بحرین اعلام استقلال کرد. شاه ایران استقلال بحرین را تبریک گفت. (1350 ش)

رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری (7 شوال):

* وقوع غزوه‏‌ی احد دومین جنگ صدر اسلام به فرماندهی پیامبر اکرم(ص) (3 ق)

غزوه‏‌ احد پس از شکست مشرکان در جنگ بدر در سال دوم هجری، آنان لشکری سه هزارنفری مهیا کرده و به سمت مدینه به راه افتادند. مسلمانان به تعداد هزار نفر به رهبری پیامبر اسلام(ص) در هفتم شوال از مدینه خارج شده و به سمت اُحُد به راه افتادند.در این میان منافقانی که با جنگ در خارج از مدینه مخالف بودند با تحریک دیگران، سیصد نفر را از همراهی با لشکر مسلمانان منصرف کرده و سپاه اسلام با هفتصد نفر رو در روی مشرکان قرار گرفت. پیروزی در ابتدای جنگ از آنِ مسلمانان بود ولی با سرپیچی عده‎‏ای از فرمان اکید پیامبر مبنی بر حراست از موضع استراتژیک اُحد، سپاهیان قریش با طی کردن این تنگه‏ی مهم، پشت سَرِ قوای اسلام قرار گرفت و تعداد زیادی از مسلمانان را به شهادت رساندند. در این جنگ، حمزه عموی پیامبر و هفتاد تن از یاران آن حضرت نیز به شهادت رسیدند.

رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (4 آگوست):

* تولد "نیلس هنریک آبل" ریاضی‏دان نابغه نروژی (1802 م)

نیلْسْ هنریک آبل، ریاضی دان نروژی در چهارم اوت 1802میلادی در خانواده‏‏‎‏ای فقیر در شهر فیندو در کشور نروژ به دنیا آمد.او از کودکی به ریاضی علاقه زیادی داشت و از همان زمان به حل مسائل دشوار ریاضی می‏ پرداخت به طوری که در 20 سالگی به تدریس در ریاضی مشغول شد. در این میان، فقر و بیماری در طول زندگی آبل، خللی در همت و کوشش وی وارد نساخت و علم تحلیل ریاضی را بدان پایه از دقت رسانید که به اتفاق، او را از پدیدآورندگان ریاضیات جدید می‎‏شمارند.آبل به دلیل تحقیقاتش در زمینه حساب استدلالی، توابع بیضوی و عالی یا توابع آبلی، شهرت یافته است. یکی از عمده‏ترین اکتشافات وی، اثبات حل معادلات درجه چهار و بالاتر به طریق معمولی جبر بود.نیلس هنریک آبل سرانجام در سیزدهم اوت 1829میلادی در 27 سالگی درگذشت.

* مرگ "سرپرسی شللی" شاعر بلندآوازه انگلیسی (1822م)

 سرپرسی شِلْلی، شاعر معروف انگلیسی، در چهارم اوت 1792میلادی در هورشام انگلیس و در خانواده‎‏ای سرشناس به دنیا آمد.وی از خردسالی به دنیای ادبیات راه یافت و در شعر شهرت فراوانی یافت.وی از ابتدا به همه قیود خانوادگی پشت پا زد و بیشتر در عالم خیال‏‎انگیز ذهن خود، به سر می‏‎برد.شلْلی در دوره دانشگاه به رشته علوم و فلسفه علاقه‏مند شد و در 19 سالگی اندیشه‏‎های فلسفی خود را در نوشته‎‏ای هجو آمیز با عنوان ضرورت انکار خدا منتشر کرد که به اخراجش از دانشگاه و انزوای او انجامید.وی در سال‏‎های بعد آثار ادبی دیگری منتشر نمود و با سفر به ایرلند، دوران آوارگی شِلّی آغاز شد. شلْلی در سفر نیز دست از کار برنداشت و منظومه‏‎های متعددی خلق کرد.آثار شلی لطیف، احساساتی و بی‏ شائبه است و به او ارزش و مقام معنوی داده است. شلی همیشه طرفدار و مبلغ عشق و صفا و آزادی بود و در همه عمر کوتاه خود با ستمگران و زورمندان مبارزه کرد.وی خیلی زود فهمید که بزرگ‏ترین حادثه عصر، انقلاب کبیر فرانسه است و خود در راستای افکار این انقلاب، قهرمان آزادی شد. بسیاری از نویسندگان، شلْلی را بزرگ‏ترین ایده‎‏آلیست و آرمانگرای انگلستان و منادی دنیای نو لقب داده‎‏اند.مهم‏ترین آثار شلی عبارتند از عصیان اسلام، روح تنهایى و از بند رَسته. منظومه عصیان یا طغیان اسلام، تمثیلی بود از انقلاب فرانسه، هنگامی که بی‏نوایى و فقر و ستم و وضع غم‏‎انگیز توده مردم، عصیان به بار آورده بود.هدف شلی در این منظومه، بیدار کردن حس آزادی‏‎خواهی و عقاید عدالت‏‎خواهی در مردم بود.

این منظومه که در عین حال از تغزلی پرشور و امیدی والا برخوردار بود، ظهور این جادوگر شعر را اعلام کرد. شلی بر این عقیده بود که رسالتی به عنوان مصلح اجتماعی دارد و آن‏چه موجب نزدیکی و دوستی او با برخی ادبای بزرگ زمان گردید،

همین افکار آزادی‏‎خواهانه و عصیان بر ضد تنگ نظری و انجماد فکری جامعه بود. آثار این دوره شلی، به او شهرتی جهانی بخشید. ولی مشهورترین شعر او قطعه چکامه‎‏ای تقدیم به باد مغرب است که نه تنها بهترین اثر منظوم شلی به شمار می‏‎رود بلکه منتقدین ادب در انگلستان در طول صد سال اخیر، آن را عالی‏ترین اثر غنایى انگلستان و یکی از بزرگ‏ترین آثار منظوم جهان شمرده‎‏اند. زندگی و فوت شلی نیز رمانتیک و شاعرانه بود زیرا وی در زندگانی کوتاه خود، عشق و شهرت و افتخار و تبعید و غربت و ناکامی، همه را آزموده و آخر نیز در آن هنگام که نبوغ او به حد اعلای درخشندگی خویش رسیده بود، هم‏زمان با سی‏امین سال‏روز تولدش، در چهارم اوت 1822میلادی، دور از وطن بر اثر غرق قایقش در دریای مدیترانه، چشم از جهان فرو بست. درباره شلی گفته‌‏اند که وی بالاترین مقام را در شعر غنایی دارد، مقامی که هرگز کسی نخواهد توانست او را از آن، پایین بکشد.

* روزی که مصطفی کمال پاشا تصمیم خود به جمهوری کردن ترکیه را علنی ساخت. (1919 م)

مصطفی کمال پاشا که در پی شکست عثمانی در جنگ جهانی اول کمر همت به نجات دست کم خاک اصلی آن بسته بود پنجم آگوست 1919 در نشست ناسیونالیست‌های این سرزمین در «سیواس» اعلام کرد که ترکیه باید جمهوری شود.

وی این تصمیم را هنگامی علنی ساخت که وطن او در وضعیتی وخیم قرار داشت ؛ فاتحان جنگ هنوز تصمیم به ابقاء این کشور نگرفته بودند و یونان 20 هزار سرباز در «سمیرنا» که از زمان «همر» سابقه یونانی بودن داشت پیاده کرده بود و ناوهای جنگی انگلستان، فرانسه و ایتالیا در آب‌های دریای مرمره تا قسطنطنیه (استانبول)، همه جا دیده می شدند. سلطان سر جایش نشسته بود و هرج و مرج و کمبود مایحتاج زندگی در همه جا به چشم می‎خورد.

مصطفی کمال (آتاتورک) بعدا راه حلی برای سلطان یافت و آن این بود که چون عنوان بزرگتر سلطان «خلیفه مسلمانان» است به همین اکتفا کند و با حرم خود خوش باشد و حکومت را به دولتمردان بسپارد.

مصطفی کمال که مردی غیر مذهبی و دارای تجربه جنگی فراوان بود یونانیان را از سمیرنا بیرون راند، پایتخت را به آنکارا منتقل کرد ، برای ترکیه که همه مستملکات اروپایی و عربی خود را از دست داده بود قانون اساسی نوشت، الفبای کتابت را به لاتین تغییر داد و .... اگر ترس از مصطفی کمال نبود ، تغییر نظام حکومتی ترکیه آسان نبود. در جریان تلاش‌های شش ساله آتاتورک برای حفظ بقای ترکیه ، حکومت بلشویکی روسیه از نظر ارسال تسلیحات نظامی به او کمک بسیار کرد.
انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها