امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۶:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10069
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۸
تعداد بازدید: 152
بهرام بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد اینکه آیا نرخ‌های خرید تضمینی موجب حمایت کشاورزان ...

بهرام بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد اینکه آیا نرخ‌های خرید تضمینی موجب حمایت کشاورزان می‌شود، گفت: با نرخ‌های کنونی نه تنها تولید کشاورزی افزایش نمی‌یابد، بلکه در محصولاتی مانند گندم که قبلاً اعلام شده بود خودکفا شده‌ایم، باید از خارج وارد کنیم.

وی گفت: بنا به گفته نمایندگان مجلس در استان خوزستان که تاکنون چندین بار هشدار داده‌اند، دلالان عراقی در فصل خرید گندم حاضر شده و گندم کشاورزان را به قیمت بیش از 1000 تومان از کشاورزان خرید می‌کنند، در حالی که قیمت تضمینی داخلی حدود 720 تومان است.

نماینده بروجرد افزود: کشاورزان گندم تولید داخل را به دلالان عراقی می‌دهند و این به نفع آنهاست.

عضو کمیسیون کشاورزی تأکید کرد: در هفته‌های اخیر که شاهد افزایش انفجاری قیمت روغن نباتی بوده‌ایم، اگر در سال‌های قبل در مورد تولید دانه‌های روغنی به طور هوشمندانه برخورد می‌شد، امروز شاهد این سطح از وابستگی که بیش از 80 درصد در مورد روغن و دانه‌های روغنی و کنجاله وابستگی وجود دارد، نبودیم.

وی تأکید کرد: این نشان می‌دهد در سطح برنامه‌ریزی و اجرای طرحهای کشاورزی اولویت را به تولید نداده‌اند و لابی‌های قدرتمند و ثروتمند واردات اراده خود را به تولید تحمیل کرده‌اند.

*کشاورز خودی مورد بی مهری و کشاورز خارجی حمایت می‌شود

عضو کمیسیون کشاورزی اضافه کرد: در ارتباط با خرید تضمینی اقلام کشاورزی ولو با نرخهای پایین تضمینی در بسیاری از موارد طلب کشاورزان داخلی پرداخت به موقع نمی‌شود، اما وقتی قرار بر واردات محصولات کشاورزی است، ابتدا پول آن به خارجی‌ها پرداخت شده و بعد محصول وارد می‌شود.

بیرانوند تأکید کرد: سئوال این است آیا گندم و دانه روغنی و یا سایر اقلام وارداتی هم نسیه وارد می‌شود، یا اینکه پیشاپیش پول آن را با دلارهای نفتی و احیاناً بالاتر از قیمت جهانی و با منت پرداخت می‌کنیم و بعد محصول وارد می‌شود.

وی گفت: آیا وقت آن نشده است که وزیر و یا مدیران جهاد کشاورزی این مسئولیت را بپذیرند و در جهت رفع این تحقیر قدم عملی بردارند و کشور بیش از این وابسته به واردات مواد خوراکی و اصلی نباشیم.

بیرانوند افزود: برای خلق حماسه اقتصادی نیازمند این هستیم که اقلام خوراکی خود مانند روغن، گندم، شکر و برنج را در داخل تولید کنیم و وابستگی از واردات قطع شود چرا که دشمن برای ضربه زدن به این مردم و کشور هیچ تردیدی ندارد، پس برای تأمین امنیت و حفظ استقلال باید کشاورز وطنی تقویت و حمایت شود.

عضو کمیسیون کشاورزی افزود: با قیمت‌گذاری مناسب تضمینی که عملاً به جای نرخ کف قیمت سقف خرید آن محصول مشخص می‌شود و کسی بالاتر از آن رقم نمی‌خورد، باید این نرخ به صورت منطقی و صحیح تدوین شود که هزینه تولید و زحمت کشاورزان جبران کند، بنابراین اگر برنامه‌ریزان نمی‌توانند به کشاورز خیر برسانند، لااقل شر نرسانند.

بیرانوند با بیان این سئوال که آیا توانستیم نرخ خودرو را پایین بیاوریم، گفت: سئوال از مدیران این است، چرا فقط متمرکز به این شده‌اند که مانع رشد قیمت محصولات اساسی و استراتژیک کشاورزی مانند گندم، برنج و روغن شوند.

*وابستگی گندم و روغن در شورای عالی امنیت ملی مطرح شود

عضو کمیسیون کشاورزی افزود: تقاضای ما طرح موضوع خرید تضمینی گندم و روغن در شورای عالی امنیت ملی است، برای اینکه یک تصمیم انقلابی اتخاذ شود و از کاهش تولید جلوگیری به عمل آید.

بیرانوند افزود: در حال حاضر صدها هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی با شیب کمتر از 10 درصد وجود دارد که بعضاً به نام اراضی ملی و منابع طبیعی از دسترس کشاورزان خارج شده در شرایط فعلی که نیازمند تولید حداکثر در محصولات کشاورزی هستیم و این زمین‌ها می‌تواند با حفظ مالکیت دولت در اختیار کشاورزان قرار گرفته و زیر کشت رفته و در شرایطی که جنگ ناخواسته دشمن در زمینه اقتصاد به کشور تحمیل شده بخش زیادی از نیاز کشور برآورده شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها