امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100727
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اکبر پورفتح‌الله در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون ایران گفت: امسال همزمان با ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اکبر پورفتح‌الله در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون ایران گفت: امسال همزمان با چهلمین سالگرد تأسیس از مرز 40 میلیون اهدای واحدخون خواهیم گذشت و این در حالی است که تا قبل از تأسیس سازمان انتقال خون امید به زندگی بیماران هموفیلی و تالاسمی کمتر از 10 سال بود اما اکنون از مرز 40 سالگی گذشته است و این موضوع به صورت نمادین جشن گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به شاخص‌های انتقال خون، کشور ما در منطقه و در میان کشورهای در حال توسعه پیشرو است و این در حالی است که در دنیا 107 میلیون واحد اهدای خون از سوی 170 کشور طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت دریافت شده که 50 درصد آن متعلق به کشورهای توسعه یافته است و این تبعیض و شکاف را در دریافت خون نشان می‌دهد.

پورفتح‌الله با انتقاد از توزیع ناعادلانه خون در دنیا گفت: سالانه 150 هزار مادر به دلیل عدم دسترسی به خون جانشان را از دست می‌دهند و به ازای هر هزار جمعیت در کشورهای در حال توسعه فقط 12 واحد خون دریافت می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور افزود: سال گذشته در کشور بیش از 2 میلیون واحد اهدای خون انجام شد که شاخص آن 27 به ازای هر هزار نفر جمعیت است. 51 درصد از آنها اهداکنندگان مستمر هستند که سالی دو بار خون خود را اهدا کردند.

وی در زمینه سلامت خون گفت: شاخص‌ عفونت‌های قابل انتقال مانند ایدز و هپاتیت B و C در جمعیت عادی ما 10 برابر بیشتر از جمعیت اهداکننده خون است و ظرف 5 سال گذشته میزان شیوع این بیماری‌ها 5 برابر کاهش یافته است.

وی با اشاره به تغییر روش در فراخوان اهداکنندگان خون گفت: سازمان به دنبال تهییج مردم برای خون دادن نیست چرا که این موضوع هم حجم مراجعه‌کنندگان را بالا می‌برد و هم سلامت خون را به خطر می‌اندازد.

پورفتح‌الله در رابطه با وضعیت تجهیزات انتقال خون در شرایط تحریم گفت: چون ساختار دولتی سازمان دارد و افزایش اعتبار از نرخ تورم کمتر است وابستگی به مواد مصرفی و تجهیزات در زمان شروع کار دولت جدید بسیار زیاد بود و ما دچار مشکلات زیادی بودیم.

وی افزود: 210 میلیارد تومان کسری اعتباری داشتیم که قرار شد در ردیف مابه‌التفاوت ارز این رقم پرداخت شود. همچنین توانسته‌ایم در پایان سال گذشته بدهی‌های استانی و ستادی را صفر کنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور تصریح کرد: اما در زمینه ذخیره کیت، کیسه و ملزومات مشکل داشته‌ایم که البته کمک‌های خوبی شد و در مسیر بسیار خوبی قرار گرفته‌ایم به همین منظور در مناقصه سازمان انتقال خون و شرکت‌هایی که این تجهیزات را می‌دهند یک شرط جدید اضافه شده و آن این است که شرکت برنده ظرف 18 ماه تولید را ساماندهی کند.

پورفتح‌الله در مورد وضعیت کمبود پلاکت‌‌های خونی گفت: این فقط مشکل ما نیست بلکه تمام کشورها با مشکل منابع تأمین پلاکت مواجه شده‌اند علت آن سالمندی جوامع است و بیماری‌های بدخیم در این سنین افزایش می‌یابد.

وی افزود: به همین دلیل 50 درصد خون‌های اهدایی را در روند تهیه پلاکت برده‌ایم اما مرتب با بحران و مشکل مواجه می‌شویم چرا که طول عمر پلاکت فقط 4 روز است به همین دلیل وزارت بهداشت باید این امکان را فراهم کند که به روش تک‌دهنده پلاکت تولید شود.

وی افزود: در روش تک‌دهنده فرد خون را خود را اهدا می‌کند اما پس از جداسازی پلاکت مجدداً بقیه خون به وی تزریق می‌شود. این در حالی است که تمام امکانات اهدای پلاکت در کشور فراهم شده اما هزینه آن 700 هزار تومان است که برای سازمان بسیار گران تمام می‌شود. به همین دلیل از بیمه‌ها تقاضا داریم این خدمات نوین را پوشش دهند.

وی همچنین خطاب به سازمان‌های بیمه‌گر گفت: پیشنهاد می‌دهیم بخشی از منابع مالی را در اختیار سازمان انتقال خون قرار دهند تا بر مصرف فرآورده‌های خونی در بیمارستان‌ها مدیریت کنیم چرا که مصرف بی‌رویه خون در کشور وجود دارد. به همین منظور جزوه‌ آموزشی به زودی در سایت سازمان قرار می‌گیرد تا پزشکانی که درخواست خون می‌کنند حتماً قبل از آن این جزوه را مطالعه کرده باشند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در رابطه با کمبود ذخایر خونی همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت مراجعه مردم را 10 درصد بیشتر کرده است و بر اساس آخرین گزارش رسیده از وزارت بهداشت این افزایش به دلیل جا به جایی بیماران از بخش خصوصی به بیمارستان‌های دولتی است.

پورفتح‌الله گفت: طبق اطلاعات ما تقاضای مصرف خون افزایش نیافته بلکه در فرآیندها تغییر صورت گرفته است با این وجود در تهران و استان‌های بزرگ دچار چالش هستیم به همین منظور کارگروهی در وزارت بهداشت برای حل مشکلات انتقال خون به دستور وزیر تشکیل شده تا فرآیند هزینه‌ کردن و تعرفه آن در قالب بسته خدمت بررسی و اعلام شود تا آن زمان نمی‌توانیم هزینه انجام خدمات را مشخص کنیم.

پورفتح‌الله همچنین گفت: به ترتیب استان‌های تهران، مازندران، فارس و خراسان رضوی بیشترین استان‌های مصرف‌کننده خون هستند و گروه خونی AB منفی با شاخص کمتر از یک درصد و گروه خونی O مثبت با شاخص 31 تا 34 درصد کمترین و بیشترین گروه‌های خونی را در کشور تشکیل می‌دهند.

وی همچنین در رابطه با وضعیت غرامت خون‌های آلوده بیماران هموفیلی و تالاسمی در ادامه جلسات 1+5 گفت: در زمانی که بیماران هموفیلی و تالاسمی خون‌های آلوده تزریق کردند در شرایطی بود که کشور فرانسه میان مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی تبعیض قائل شد و محصولاتی که در انبار داشت را صادر کرد.

وی ادامه داد: بنابراین این موضوع به فرآیندی سیاسی تبدیل شده و ابزار آن در دست سیاستمداران است و به نظر می‌رسد پیگیری آن از سوی سازمان امکانپذیر نباشد و مطرح شدن آن در مذاکرات 1+5 جایگاه حقوقی ندارد چرا که یکبار وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون محکومیت خود را قبول کردند و فکر نمی‌کنم از نظر حقوقی بتوان آن را مطرح کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها