امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100789
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «سیاست هسته‌ای دولت احمدی نژاد و مواضع شخصیت‌ها» پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «سیاست هسته‌ای دولت احمدی نژاد و مواضع شخصیت‌ها» پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در دولت‌های نهم و دهم و مواضع شخصیتها را در محدوده زمانی (1384-1390) بررسی کرده و شامل یک مقدمه، چهار بخش و نتیجه گیری است  که در بخش اول مبانی نظری و تاریخی این بحث مطرح شده و در بخش دوم به بررسی مواضع مقام معظم رهبری، هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، علی لاریجانی، محمود احمدی نژاد، محمدخاتمی، سران فتنه و... پرداخته شده است تا در بخش سوم پرونده هسته ای ایران در دولت احمدی نژاد را مورد بررسی قرار دهد و نهایتا در بخش پایانی آثار و نتایج سیاست‌های هسته ای دولت نهم و دهم را مطرح کرده است تا از این رهگذر به ثبت بخش مهمی از تاریخ جمهوری اسلامی ایران بپردازد.

برخی از سوا‌ل هایی که این کتاب در پی پاسخ به آنها است،‌ عبارتند از:

1- رویکرد هسته‌ای احمدی نژاد چه تأثیری بر روند پرونده هسته‌ای ایران داشته است؟

2-  رویکرد هسته‌ای احمدی نژاد چه تفاوت‌هایی با رویکرد هسته‌ای خاتمی داشته است؟

3- چه عواملی منجر به اتخاذ دیپلماسی فعال در روند پرونده هسته‌ای ایران از سوی  احمدی نژاد شده است؟

4- مشارکت کشورهای خارجی از جمله ترکیه و برزیل در تولید سوخت هسته‌ای چه تأثیری بر روند پرونده هسته‌ای ایران داشته است؟

5- مواضع دولت‌های غربی ازجمله آمریکا و اتحادیه اروپا و روسیه در زمینهی پرونده هسته‌ای ایران چیست؟

6- مواضع مجلس شورای اسلامی برای همسویی با دیپلماسی فعال دولت احمدی نژاد چیست؟

7- راهکارهای جمهوری اسلامی ایران به منظور مهار سیاست پلکانی آمریکا برای ایجاد اجماع جهانی علیه برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران چیست؟

8- مواضع دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل آژانس انرژی اتمی، دبیرکل اتحادیه عرب و دبیرکل جنبش عدم تعهد در برابر پرونده هسته‌ای ایران چیست؟

در قسمت‌هایی از مقدمه‌ این کتاب چنین می‌خوانیم:

مطرح شدن پروندهی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی و سپس شورای امنیت سازمان ملل، یکی از موضوعات بسیار مهم در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بخصوص از دوره هشتم ریاست جمهوری تا دوره دهم بوده است. بی تردید پروندهی هسته‌ای ایران بهانه‌ای برای سردمداران نظام سلطه جهانی برای تحت فشار قرار دادن بیشترِ جمهوری اسلامی ایران بوده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت ملت ایران، انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود دانسته و از آن دفاع می‌کنند. در میان نخبگان سیاسی هم موضعگیری‌های متفاوتی وجود دارد: گروهی پافشاری بر حقِ هسته‌ای را خلاف منافع ملی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دانسته و در دورهی ششم مجلس آشکارا از رهبری معظم انقلاب خواستند تسلیم شود و تا دیر نشده جام زهر را بنوشد. اصلاح طلبان تلاش می‌کردند با تنش زدایی و اعتمادسازی مانع ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل شوند، حتی اگر به تعطیلی تمام مراکز هسته‌ای ایران بینجامد. نخبگان سیاسی اصلاح طلب براساس مبانی معرفتی خود درگیری با نظام سلطه را به نفع جمهوری اسلامی ایران ندانسته و همراهی و گفت‌وگو با نظام ظالمانه و ناعادلانه جهانی را طلب می‌کردند، درحالی که نخبگان اصولگرا عقب نشینی در پرونده هسته‌ای را معادل عقب نشینی نظام اسلامی و انقلاب اسلامی در برابر نظام سلطه می‌دانند. آنها معتقدند پافشاری بر این حق خواهد توانست به استقلال واقعی در سیاست خارجی بینجامد و عقب نشینی در برابر این حق را معادل تسلیم می‌دانند که به دنبال آن باید جمهوری اسلامی ایران آماده عقب نشینی در حوزه‌های دیگر باشد.

کتاب پیش رو در شمارگان 1500 نسخه و 316 صفحه و به قیمت 10هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

علاقمندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌های 66953607 و 66961536 تماس بگیرند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها