امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100801
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 218
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام قرائتی که بیش از 30 سال به تدرس علوم و معارف قرآنی ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام قرائتی که بیش از 30 سال به تدرس علوم و معارف قرآنی می‌پردازد سال گذشته در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به عنوان محبوب‌ترین چهره قرآنی انتخاب شد بر همین اساس خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نام «معلم دوست داشتنی قرآن» را برای وی برگزید و در طرحی با همین عنوان از سال گذشته به بازخوانی بخشی از مطالب ایراد شده در برنامه درس‌هایی از قرآن حجت‌الاسلام قرائتی می‌پردازد.

در ادامه بخشی از این مطالب با موضوع «تفسیر سوره فتح» که در تاریخ 17 فروردین‌ماه سال 1361 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس می‌شود.

زمانی که خدا بر سر بنده‌اش فریاد می‌زند

نکته1) حضرت موسی(ع) هر چه به مردم قومش گفت: برخیزید، حرکت کنید و قیام کنیم! می‌گفتند: حالش نیست «فَاذْهَبْ أَنْتَ وَ رَبُّکَ فَقاتِلا إِنَّا هاهُنا قاعِدُونَ»(مائده/24) تو برو با خدا با این‌ها بجنگید «إِنَّا هاهُنا قاعِدُونَ» ما اینجا نشسته‌ایم.

نکته 2) پیغمبر در جنگ احد به یارانش فرمود: شما از این منطقه کنار نروید اما آنها از فرمان رهبری پیروی نکردند. قرآن سر این‌ها داد می‌زند، می‌گوید: شما باعث شکست شدید «فَشِلْتُمْ وَ تَنازَعْتُمْ فِی الْأَمْرِ وَ عَصَیْتُمْ»(آل عمران/152) شما شل شدید و بین شما در جبهه تفرقه افتاد و معصیت کردید.

آمرزش گناهان با پیروزی بر باطل

نکته 3) سوره‌ فتح در جزء 27 قرآن و از سوره‌هایی است که در مدینه نازل شده است، می‌فرماید: «إِنَّا فَتَحْنا لَکَ فَتْحاً مُبیناً، لِیَغْفِرَ لَکَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِکَ وَ ما تَأَخَّرَ»(فتح/1و 2) این پیروزی، گناهانی را هم که دیگران به تو نسبت می‌دادند، از بین برد.

نکته 4) دو نوع پیروزی داریم: یکی «فَتْحاً مُبیناً» و یکی «فتحاً خفیاً». لطف خفی و لطف مبین. می‌گوید: لطف خفی این است که از نظر اولیاء خدا شما سربازان چه در جبهه کشته شوید و چه بکشید، پیروز هستید.

کسانی که مورد غضب الهی قرار می‌گیرند

نکته 5) در قرآن آمده است: «هُوَ الَّذی أَنْزَلَ السَّکینَةَ فی‏ قُلُوبِ الْمُؤْمِنین»(فتح/4) خداوند بر خلاف کافران آرامشی در دل مؤمنان و ارتش حق قرار داده است.

نکته 6) «الظَّانِّینَ بِاللَّهِ ظَنَّ السَّوْءِ» (فتح/6) خداوند کسانی که به خدا باور ندارند و می‌گفتند حکومت اسلامی دوام ندارد عذاب می‌کند؛ «عَلَیْهِمْ دائِرَةُ السَّوْءِ» بلا گریبان آنها را گرفت، آن‌هایی که منتظر بودند، جمهوری اسلامی منحل شود، خودشان منحل شدند «وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ» خداوند بر این‌ها غضب کرد.

نکته 7) قرآن می‌فرماید: «إِنَّ الَّذینَ یُبایِعُونَکَ إِنَّما یُبایِعُونَ اللَّه»(فتح/10)‌ ای رسول خدا، آن‌های که با تو بیعت کرده‌اند با خدا بیعت کرده‌اند و «مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ»(نساء/80) هر کس مطیع رسول باشد، مطیع خداست.

ایران امام کشورهای اسلامی است

نکته 8) قصه‌های قرآن برای این است که بگوید: امروز هم مثل همان زمان است.خدای آن زمان، خدای این زمان هم هست؛ قرآن می‌گوید: «وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً»(فرقان/74) الان تمام ایران، امام کشورهای اسلامی است، چون چشم تمام مستضعفان به ایران است.

برای مشاهده متن کامل به اینجا مراجعه کنید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها