امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۲۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100810
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری تور کنسرت سه نوازی با عنوان «نغمه‌ای در پرده‌ای» با حضور حسین علیزاده، صبا علیزاده نوازنده کمانچه و کیوان ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری تور کنسرت سه نوازی با عنوان «نغمه‌ای در پرده‌ای» با حضور حسین علیزاده، صبا علیزاده نوازنده کمانچه و کیوان فرزین برگزار کننده این تور موسیقایی و اهالی رسانه ظهر امروز در کاخ نیاوران برگزار شد.

حسین علیزاده در ابتدای این نشست با اشاره به ظرفیت‌های ابنیه تاریخی برای برگزاری کنسرت گفت: باید به همه هنرها از جمله موسیقی احترام واقعی بگذاریم و از فضاهای تاریخی برای اجرای موسیقی استفاده کنیم. وقتی برای اجرای به کشورهای مختلف سفر کردیم همواره شاهد بوده‌ایم که آنها از اماکن تاریخی و هنری‌شان به خوبی استفاده می‌کنند. اما همیشه این حسرت به دل ما مانده است که بتوانیم یک اجرا در فضاهای تاریخی کشور خودمان داشته باشیم.

علیزاده در ادامه به بیان ویژگی‌های این تور موسیقایی پرداخت و گفت: این کنسرت به شکل بداهه نوازی اجرا خواهد شد و البته بداهه نوازی به این شکل است که روی قطعات ساخته شده و بر روی الگوی اصلی قرار می‌گیرد و بداهه نوازی انجام می‌شود. وقتی چند کنسرت برگزار شود این پروسه موسیقایی در خود کنسرت‌ها شکل می‌گیرد. من در این کنسرت هم تار و هم سه تار خواهم نواخت. البته به شرایط آن شهر و امکاناتش هم بستگی دارد. به عنوان نمونه در همین کنسرت اهواز که چند روز قبل بود، به دلیل گرمای بیش از حد هوا حتی نتوانستم تار را از جایش تکان دهم و همان شورانگیز و سه تار نواختم.

این استاد موسیقی دلیل برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها را این گونه بیان کرد: چند سال پیش که تورها را اجرا می‌کردیم، برای خودمان هم جالب بود که دیدیم چطور بافت جمعیت عوض شده و شاید این به خاطر حضور دانشگاه ها است. خیلی از شهرهایی که به آنجا سفر کردیم شاید امکانات خوبی برای اجرا نداشته‌اند اما وقتی وارد سالن می‌شدیم . حس مخاطبان را می‌دیدیم، انگیزه خوبی هم به ما می‌داد.

حسین علیزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا فقط از محمد معتمدی در اجرای برنامه‌هایتان استفاده می‌کنید، گفت: آقای معتمدی تنها خواننده‌ای نیست که قابلیت خوبی دارد. خیلی دیگر هم هستند که قابلیت‌های بالایی دارند. قطعا در برنامه‌های دیگر از حضور دیگران نیز استفاده خواهیم کرد. دلیل استفاده زیاد از معتمدی این است که یک انسی پیش آمده و همه چیز به خوبی انجام می‌گیرد. او آدمی پر عشق و امید است که مدام به گروه انرژی می‌دهد.

علیزاده در خصوص خطر لغو برخی از کنسرت‌هایش در شهرستان‌ها گفت: موضوع لغو کنسرت در شهرستان‌ها موضوع جدید نیست. چندین سال است که عادت داشتیم که تا آخرین لحظه اجرا نگران لغو آن باشیم. و این رفتارها به نوعی ما را رویین‌تن کرده است. این برای من سخت است که در کشور خودم بنشینم و راجع به این موضوع ها صحبت کنم. متاسفانه در برخی شهرستان‌ها برخورهایی می‌شود که باعث تعجب است و بعضا یک سری رفتارهای توهین آمیز هم به چشم می‌خورد.

علیزاده ادامه داد: این قانون پس کی اجرا می‌شود؟ یک وزارتخانه‌ای وجود دارد به نام وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی که باید به این مسایل رسیدگی کند. قانون مدارترین افراد در جامعه هنرمندان هستند. هنرمندان حتی اگر بحث‌های مربوط به صد.ر مجوز را قبول نداشته باشند، بازهم به قانون احترام می‌گذارند و نسبت به گرفتن مجوز اقدام می‌کنند. وقتی این وزارتخانه مجوزی صادر می‌کند، باید در کل کشور اعتبار داشته باشد. اما ما بارها شاهد بوده‌ایم که این طور نیست.

وی افزود: مسولان باید درکشان را از موسیقی بالا ببرند. اگر موسیقی هنر ممنوعه‌ای است اعلام شود تا تکلیف ما هم روشن شود. همواره یک سری از مسولین بوده‌اند که واقع خواستند کنسرت‌ها برگزار شود و در عین حال یک سری از مسولین هم بوده‌اند که واقعا خواسته‌اند کنسرت برگزار نشود.

علیزاده در خصوص وضعیت موسیقی از بعد از به کار آمدن دولت جدید گفت: یک سال از آمدن رییس جمهور می‌گذرد و در همه عرصه‌ها امیدهایی را به وجود آورد. من به شخصه فکر نمی‌کنم رییس جمهور با موسیقی مشکل داشته باشد. اما آیا رییس جمهور این امکان را دارد که از موسیقی سخنی به میان آورد؟

این آهنگساز ادامه داد: من چون مستقل کار می‌کنم ارتباط تنگاتنگی با دفتر موسیقی نداشته‌ام؛ اما با آقای مرادخانی جلساتی را داشته‌ام و می‌دانم که خود او هم از وضعیت موسیقی راضی نیست. با این حال نه می‌توانم از وضعیت کنونی در دولت جدید نه انتقاد کنم و نه ابراز رضایت.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها