امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100832
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۷
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به منظور بررسی وضعیت بحرانی مردم غزه با ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به منظور بررسی وضعیت بحرانی مردم غزه با حضور رئیس‌جمهور کشورمان در تهران آغاز به کار کرد.

در این نشست علاوه بر اعضای کمیته فلسطین سایر اعضای جنبش عدم تعهد نیز حضور دارند و مجموعه کشورهایی که در این اجلاس حضور دارند 50 کشور هستند که 7 کشور فلسطین، قطر، لبنان، ونزوئلا، بنگلادش، ‌سودان و اوگاندا در سطح وزیر و وزیر مشاور 7 کشور در سطح قائم مقام و معاون وزر شرکت دارند.

قرار است این اجلاس پیس‌نویس بیانیه‌ای را بررسی و مورد تصویب قرار دهد.

کمیته فلسطین در سال 1983 در جنبش عدم تعهد تشکیل شد و باتوجه به ماهیت موضوع فلسطین و مطابقت حقانیت مردم آن با اهداف و اصول بنیادین جنبش عدم تعهد که با نفی سلطه مبارزه با تجاوز حفظ تمامیت ارضی استقلال و حق تعیین سرنوشت تاکید دارد این جنبش در حاشیه نشست‌های سطح بالای خود این موضوع را در قالب کمیته فلسطین مورد بررسی قارای می‌دهد.

در پی حملات رژیم صهیونیستی به مردم بی‌دفاع غزه جمهوری اسلامی به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش تصمیم گرفت نشست کمیته فلسطین را امروز در تهران برگزار کند که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بر عهده دارد. طبق آئین کار جنبش عدم تعهد کمیته فلسطین از جمله گروه‌های کاری در این جنبش است که همزمان با نشست وزرای خارجی جنبش عدم تعهد و در حاشیه آن در سطح وزرا برگزار می‌شود.

کشورهای الجزایر، بنگلادش، مصر، کوبا،‌هند، اندونزی،‌مالزی، سنگال، آفریقای جنوبی، کلمبیا، زامبیا، زیمبابوه،‌اعضای این کمیته را تشکیل می‌دهند و ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش ریاست کمیته را بر عهده دارد.

پس از شروع بحران اخیر در غزه و در پی دستور رئیس جمهور کشورمان و در چارچوب تلاش‌های فشرده دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد (نم) و در نشست سفرای کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و به ریاست حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد برگزار شد، مقرر شد به منظور بررسی آخرین وضعیت غزه و یافتن راهکارهای حل بحران و نیز کاهش آلام انسانی مردم بی گناه غزه، نشست یک روزه کمیته فلسطین به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته و همچنین تعداد دیگری از اعضای فعال این جنبش به ریاست وزیر امور خارجه کشورمان در تهران برگزار شود.

در همین راستا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان ریاست جنبش عدم تعهد از وزرای خارجه کمیته فلسطین این جنبش جهت شرکت در نشست یک روزه این کمیته در تهران برای بررسی آخرین وضعیت غزه و یافتن راهکارهای حل بحران و نیز کاهش آلام انسانی مردم بی گناه غزه دعوت کرد و هفته گذشته با ارسال پیام دعوت خطاب به وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در غزه تصریح کرد: صحنه‌های دلخراش مرگ کودکان، زنان و مردان بی گناه غزه، تخریب گسترده این باریکه کوچک و نیز آوارگی هزاران تن از اهالی آن وجدان جامعه جهانی را به درد آورده است.

وزیر خارجه در این پیام تاکید کرد: ابعاد گسترده این فاجعه ایجاب می‌کند که جامعه بین‌المللی، به ویژه جنبش عدم تعهد در اسرع وقت واکنش مناسب و شایسته‌ای با هدف توقف سریع کشتار مردم غزه، کاهش آلام انسانی آنها و پایان بی درنگ تجاوز و اشغالگری نشان دهد.

ظریف با اشاره به اینکه جنبش عدم تعهد همواره متعهدانه به مسئله فلسطین و آلام مردم بی پناه آن توجه داشته و با تشکیل کمیته دائمی فلسطین اهتمام خود را برای کمک به مردم فلسطین اثبات کرده و ضمن ابراز خرسندی خاطرنشان کرد: هم اکنون در این برهه حساس ضروری است که جنبش بار دیگر نقش موثر خود را برای ورود در حل بحران‌های بین‌المللی و به طور خاص کمک به مردم غزه ایفاء کند و تحرکات اخیر جنبش به ویژه در نیویورک و نیز مواضع اعضای آن گویای این آمادگی بوده است.

لازم به ذکر است از زمان تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه، جمهوری اسلامی ایران تحرکات گسترده‌ای را در راستای توقف این حملات صورت داد. تهران ضمن محکومیت این اقدامات جنایتکارانه، خواستار واکنش فوری نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل نسبت به این اقدامات شد و در این راستا نیز محمدجواد ظریف ضمن تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل و دبیران کل سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب با بسیاری از همتایان خود در کشورهای منطقه و کشورهای مسلمان به رایزنی تلفنی پرداخت.
انتهای‌پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها