امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100854
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 147
«علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق ضمن توضیح جدیدترین وضعیت آشتی‌ها و ...

«علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق ضمن توضیح جدیدترین وضعیت آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی در این کشور به سوالات فارس در این خصوص پاسخ گفت.

حیدر تاکید کرد که تحقق آشتی ملی و مصالحه در مناطقی که شاهد درگیری‌ها و تنش‌های امنیتی است، تضمینی برای تمام سوری‌هاست تا ثبات و استقرار را محقق و راهی امن برای خروج سوریه از بحران باشد.

وزیر آشتی ملی سوریه در ادامه افزود: موفقیت و به نتیجه رسیدن هر آشتی ملی و مصالحه‌ای نیازمند ایستادن همه از جمله مردم سوریه در یک صف واحد جهت مقابله با تلاش‌هایی است که بافت و ساختار اجتماعی و وحدت و انسجام سوریه را هدف گرفته‌اند.

حیدر تاکید کرد: آشتی ملی طرح اجتماعی کامل و تنها راه حل پایان دادن به ریختن خون سوری‌ها و توقف ویرانی‌ها و خرابی‌هایی است که موسسات و نهادهای دولتی و خصوصی را توامان دربرگرفته و مقابله با تجاوزی است که سوریه از سوی گروه‌های مسلح تروریستی مورد حمایت کشورهای عربی و منطقه‌ای و بین المللی در معرض آن قرار گرفته و همچنان برخی از کشورها به حمایت‌های خود از این گروه‌ها برای هدف گرفتن و نابودی ساختارهای زیربنایی سوریه و نابودی کشور ادامه می‌دهند.

به همین منظور وزیر آشتی ملی سوریه از تمام افراد و جمعیت‌های مردمی که در حوزه آشتی ملی فعالیت می‌کنند، خواست تا درچارچوب‌های ملی و با هماهنگی دولت عمل کنند تا مانع وقوع هرگونه هرج و مرجی شوند که بر روند آشتی‌های ملی تاثیر بگذارد.

وی تاکید کرد: افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، باید حامی و پشتیبانی برای دولت در این طرح باشند، نه اینکه به باری بر دوش آن تبدیل شوند، به ویژه با توجه به شرایطی که کشور از بیش از 3 سال پیش تاکنون با آن مواجه است و در آن به سر می‌برد.

وزیر آشتی ملی سوریه از همه طیف‌های اجتماعی سوریه خواست به شکلی فعال و تاثیرگذار در روند آشتی‌های ملی با هدف دفاع از خاک و مردم و تاریخ و تمدن و ارزش‌های سوریه مشارکت داشته باشند، چون بی‌تردید سوری‌ها نیازمند قیمومیت هیچ یک از طرف‌های بین المللی بر خود نیستند و آنها می‌توانند خود به بازسازی و آبادانی ویرانی‌ها و خرابی‌های برجای مانده از تروریسم در مناطق مختلف کشور بپردازند.

اما در خصوص تحقق آشتی‌های ملی و مصالحه‌ها در مناطق مختلف سوریه، حیدر تاکید کرد که وزارتخانه متبوعش دارای نقش بزرگی در تحقق و به نتیجه رسیدن آشتی‌ها در بسیاری از مناطق از جمله حمص قدیم داشته و هم اکنون تلاش خود را بر به نتیجه رسیدن مذاکرات در کوی «الوعر» متمرکز کرده است.

وی همچنین به نقش این وزارتخانه در به نتیجه رسیدن آشتی‌های ملی در مناطق برزة و المعضمیة و القابون و قدسیا در ریف دمشق اشاره کرد و گفت: فرمان عفو ریاست جمهوری نیز تاثیر بسزایی در موفقیت و به بار نشستن آشتی‌ها و رسیدگی به وضعیت افراد در بازداشت داشته و همه این امور موجب حمایت از روند آشتی‌ها در مناطق مختلف سوریه شده است.

حیدر در ادامه به تشکیل کمیته‌های آشتی و مصالحه مردمی محلی اشاره کرد و توضیح داد که این کمیته‌ها با رضایت اهالی آن مناطق تشکیل شده و اقدام به رساندن صدای اهالی آن مناطق و شکایات و درخواست‌ها و دعوی‌های آنها به گوش مسئولین برای حل آنها در سریع‌ترین زمان ممکن به خصوص در ریف دمشق و حمص و لاذقیه و ادلب و حماه می‌کند که ساکنان آن به خانه‌هایشان بازگشته و روند زندگی طبیعی در آن مناطق را پس از ترمیم بخش اعظم ساختارهای زیربنایی آن مناطق از سر گرفته‌اند.

وزیر آشتی ملی سوریه در ادامه تاکید کرد که وزارتخانه متبوعش این آمادگی را دارد که به وضعیت تمام شهروندان سوری رسیدگی کند که به نوعی در حوادث اخیر دست داشته‌اند و در این خصوص توضیح داد که وزارت آشتی ملی سوریه به اوضاع بسیاری از شهروندانی که دستشان به خون آلوده نشده و سلاح حمل نکرده‌اند، رسیدگی کرده است.

اما در خصوص مفقودین و ربوده شدگان منطقه «عدرا» در ریف دمشق حیدر تصریح کرد که وزارت آشتی ملی از هیچ اقدامی در این خصوص فروگذاری نکرده و همچنان به تلاش‌های خود به صورت مستمر ادامه می‌دهد، اما باید توجه داشت که فعالیت در این حوزه نیازمند دور بودن از رسانه‌ها برای به نتیجه رسیدن روند امور و آشتی‌هاست و بالطبع این قضیه نیازمند صرف زمان بیشتر است، به ویژه آنکه دولت نیز با بحران خاصی مواجه است.

وزیر آشتی ملی سوریه در خصوص دولت جدید این کشور که ظرف روزهای آینده تشکیل خواهد شد، گفت که وی هیچ‌گونه اطلاعی درباره دولت جدید و تشکیل آن ندارد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار