امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100865
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مقداد نجف‌نژاد که سال گذشته مسئولیت ریاست هیأت مدیره آبی پوشان را بر عهده داشت ...

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مقداد نجف‌نژاد که سال گذشته مسئولیت ریاست هیأت مدیره آبی پوشان را بر عهده داشت امسال به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره این باشگاه فعالیت می‌کند هر چند وی رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی هم است و مشغله‌های دیگری هم دارد.
نجف‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص حضور کمرنگ خود در جلسه هیأت مدیره آبی‌پوشان و مباحث دیگر صحبت‌هایی را انجام داده که متن این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید:

فارس: باز هم در جلسه روز گذشته هیأت مدیره استقلال حضور نداشتید که این موضوع شائبه‌هایی را به وجود آورد.

اینگونه نیست. من در شمال کشور در حوزه‌ای مأموریت داشتم و به همین دلیل نتوانستم در جلسه شرکت کنم اما همانطور که بارها تأکید کرده‌ام به استقلال کمک می‌کنم.

فارس: شرایط استقلال را چطور دیدید؟ این تیم هفته اول را با برد آغاز کرد.

خوشبختانه عملکرد تیم به گونه‌ای بود که نشان می‌داد بازیکنان با هم هماهنگ هستند. کادر فنی هم کارش را به خوبی انجام می‌دهد و موفق شدیم از بازی اول سربلند بیرون بیاییم.

فارس: ظاهرا شما امسال قرار بود از لحاظ جلو انداختن دریافت بودجه استقلال در مجلس شورای اسلامی کارهایی را برای این تیم انجام دهید، درست است؟

حقیقت ماجرا این است که ما امسال بودجه‌ای برای استقلال و پرسپولیس نداریم. در واقع تنها سالی که دولت بودجه‌ای برای این دو باشگاه در نظر نگرفته امسال است. من با همکارانم در مجلس آقای نوبخت صحبت کردم ولی به دلیل اینکه امسال بحث جدی واگذاری وجود دارد بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است.البته مقداری در حد کمک به وزارت ورزش برای پرداخت به این دو تیم مطرح شد ولی تا زمانی که این دو باشگاه برای واگذاری آماده شوند پرداخت هزینه‌های آنها بر عهده وزارت ورزش خواهد بود.

فارس: یعنی فقط اسپانسر وظیفه پرداخت هزینه‌ها را دارد؟

امسال دولت تلاش کرد با همین روش کار را پیش ببرد که فکر می‌کنم تا حدودی این موضوع جواب داده ولی هر دو باشگاه باید صورت وضعیت مالی خود را ارائه کنند که خصوصی‌سازی انجام شود. من به شخصه هم با وزیر ورزش و هم با وزیر اقتصاد صحبت کردم و حتی به ریاست سازمان خصوصی‌سازی هم در این زمینه حرف زدم که ظاهرا شرایط برای واگذاری دو تیم به افراد ذی‌صلاح آماده است. ما در یک افق 10 ساله باید همه چیز را رو به توسعه ببینیم و معتقدم دولت باید از تیم‌داری و باشگاه‌داری کاملا کنار بکشد بخصوص از فوتبال که اگر این اتفاق نیفتد به شدت دچار افت خواهیم شد.حتی با این وجود که در برخی مواقع به صورت جرقه‌ای نتیجه می‌گیریم اما این موضوع باید به طور کامل حل شود.

فارس: اینکه می‌گویند ممکن است شما با استقلال همکاری نکنید صحت دارد؟

اصلا اینگونه نیست. من فعلا به استقلال کمک می‌کنم و کلا به عنوان رئیس فراکسیون ورزش نظرم این است که باشگاه داری به سمتی پیش برود که ما به استاندارد جهانی نزدیک شویم. خوشبختانه با همکاری مرکز پژوهش‌های فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی نتایج این گام‌ها را در برنامه پنجساله شاهد هستیم و امسال شاهد بودید که رقمی پانصد میلیارد تومانی به ورزش کشور اضافه کردیم. واقعا این خلأ در باشگاه‌های ما وجود داشت و امیدوارم سال به سال بهتر شویم و نشاط را به جامعه برگردانیم چون ورزش عرصه‌ای نیست که تنها بگوییم مسئول آن وزارت ورزش است و هر سه قوه باید چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی به این امر مهم کمک کرده و اینگونه نباشد که فقط زمانی که المپیک برگزار می‌شود به ورزش کمک شود.شرایط در کشور ما مهیای خصوصی‌سازی و پرداختن به ورزش است و انصافا من نمایندگان مجلس را در این موضوع همراه می‌بینم و بارها به آقای لاریجانی صحبت کردم و ایشان مدعی شد که هر زمان نیاز است ما وارد عرصه شویم در این راه کمک خواهیم کرد.
فارس: در این بین سوالی پیش آمده که مثلا برخی از تیم‌ها از سقف بودجه‌آی که برایشان در نظر گرفته شده عبور کردند که این مسئله باعث اعتراض خیلی از مدیران باشگاه‌های لیگ برتری شده است.

البته شفافیت و صداقت باید حرف اول را بزند و تا آنجا که من می‌دانم آقای افشارزاده همیشه مدعی بوده که این موارد را رعایت می‌‌کند و ما هم به او احترام می‌گذاریم. ظلم به سویه عدل است اگر قانون را برای چند باشگاه بگذاریم درست نیست خیلی از باشگاه‌های ما زیر نظر شرکت‌ها هستند که هم وضعیت مالی خوبی دارند و هم راحت‌تر می‌توانند از قوانین عبور کنند.  استقلال و پرسپولیس باشگاه‌هایی هستند که اگر 500 میلیون به آنها کمک شود در تمام کشور سر و صدا ایجاد می‌شود اما تیم‌های دیگر کلی هزینه می‌کنند و هیچ کس پیگیر آن نیست. به خاطر این موضوع است که می‌گیم هر چه سریعتر باید واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انجام شود تا آنها هم شرایط دیگران را پیدا کنند. این دو باشگاه هم پیشانی ورزش کشور هستند و طرفداران زیادی دارند. التبه تراکتورسازی، سپاهان و ملوان هم تیم‌های پرطرفدار این کشور هستند اما انصافا استقلال و پرسپولیس بیشتر در چشم هستند.

فارس: موضع شما به عنوان رئیس فراکسیون ورزش در مورد عبور چند باشگاه از سقف بودجه چیست؟

ما هر چه را می‌بینیم می‌‌گوید ما سقف بودجه را رعایت کرده‌ایم ولی در عمل اصلا اینگونه نیست من اعتقاد دارم فدراسیون فوتبال باید خیلی قوی‌تر از این مسائل عمل کند و در این بخش به صورت ریز ورود کند. من چندین سال است که به فوتبال آمده‌ام و خیلی از مدیران عامل می‌گویند ما سقف را رعایت کرده‌آیم اما عملا این اتفاق نیفتاده است. آیا با مدیرعامل برخورد شده است؟ من حتی شنیده‌ام که برخی از جرایم‌ کمیته‌های انضباطی تشریفاتی است به نظر من برای اجرایی کردن برخی از قانون‌ها نیازمند تحکم هم هستیم و علاوه بر حمایت باید این موضوع را هم در نظر داشته باشیم. متأسفانه تا برخوردی صورت می‌گیرد و حکمی صادر می‌شود بلافاصله عده‌ای عقب‌نشینی می‌کنند و من خواستار این هستم که سازمان بازرسی به این مسئله عبور باشگاه‌ها از سقف بودجه به صورت جدی ورود کند.

فارس: اما یکی از این باشگاه‌هایی که شما خواستار برخورد با آن هستید استقلال است که خود شما هم عضو هیأت مدیره‌اش هستید.

برای من فرقی نمی‌کند! من به عنوان رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی خواهان این موضوع هستم ولی آنجایی که باید به عنوان عضو هیأت مدیره از منافع این باشگاه حمایت کنم این کار را خواهم کرد. شفاف‌سازی باید در همه جا انجام شود حتی باشگاه استقلال.

فارس: واقعا؟ یعنی با باشگاه استقلال هم برخورد شود مطمئنید؟

صد در صد. اعتقاد من بر این است که سلامت ورزش در ایران بسیار بالا است ولی بیشترین مشکلات ما به این مسئله برمی‌گردد که باشگاه‌های ما توسط دولت یا شرکت‌های شبه دولتی اداره می‌شوند.شما ببینید برخی باشگاه‌ها مربی را وسط فصل می‌آورند و آن مربی هم بعد از چند هفته نتیجه نگرفتن می‌‌گوید که تیم را من نبسته‌‌ام آن مدیر باید آن اختیارات را بدهد و از او مسئولیت بخواهد اگر یک مجموعه صاحب اختیار باشد حتما موفق می‌شود.به نظر من در امر خصوصی‌سازی باید وقت بیشتری گذاشته شود و فقط به دو مصاحبه تلویزیونی اکتفا نشود اگر مدیری تخلف کرده صددرصد با او برخورد کنند که اگر تا امروز این کار را نکردند یعنی در این امر جدی نبودند. بارها گفته‌ام اگر مسئولیتی واگذار شود اما اختیاری وجود نداشته باشد دچار فقدان خواهیم شد. حالا باید به این مسئله اجرا کنم که ما عملا در هیأت مدیره اختیاری نداریم یا مثلا باشگاه‌هایی که به هیأت مدیره‌ها واگذار می‌شوند عملا آن نفرات هیچ اختیاری ندارند.

فارس: منظورتان را متوجه نمی‌شوم. یعنی شما الان در هیأت مدیره استقلال اختیاری ندارید.

می‌خندد. باید قبول کنیم که هیأت مدیره استقلال و پرسپولیس تشریفاتی است و حضور ما در آنجا به اینگونه است حالا امیدوارم به کسی بر نخورد مثلا من در زمان آقای عباسی تصمیماتی می‌گرفتم که وزارتخانه آن را وتو می‌کرد بعد با وزیر ورزش حرف می‌زدم که ایشان می‌گفت نظر شما درست است ولی از بالا گفته‌اند که این کار صورت نگیرد. بنابراین دو راه می‌ماند یکی اینکه کنار بکشی و دیگر اینکه راه را ادامه بدهی بلکه شاید در آینده اتفاقاتی بیفتد. حالا هم قضیه فرقی نکرده و به همان شکل کار پیش می‌رود.چون تحول اساسی صورت نگرفته کار به همین شکلی که می‌بینید می‌ماند.

فارس: یعنی شما هم معتقدید افراد متخصص باید اختیار لازم را داشته باشند؟

دقیقا، نگاه من این است که ما نباید به خاطر یک برد مقابل قطر آن هم با اختلاف کم خوشحال باشیم مثلا ببینید والیبال چه تحولی ایجاد کرد که تیم ما در بین 4 تیم برتر دنیا قرار گرفت ولی مثلا در جام جهانی تیم ملی ما مقابل آرژانتین خوب بود ولی در ادامه مقابل بوسنی که ضعیف‌تر از آرژانتین هم بود کم آورد. این یعنی فراز و فرود و عدم آزموده شدن در میادین بزرگ.

فارس: با این صحبت‌ها باید تحولات عظیمی در ورزش داشته باشیم.

من هم همین نظر را دارم. مثلا اعتقادم این است که وزارت ورزش اصلا نباید در انتخابات فدراسیون‌ها دخل و تصرفی داشته باشد یا اینکه اینقدر انتخابات را عقب بیندازیم تا شخص مورد نظرمان بیاید و ثبت‌نام کند. به اعتقاد من نفراتی باید به ورزش بیایند که تحول ایجاد کنند و وزارت ورزش نباید آنقدر اختیار داشته باشد که هر چه دلش می‌خواهد عمل کند. من به هیچ وجه موافق دخل و تصرف در انتخابات فدراسیون‌ها نیستم و مطمئن باشید فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی این راه را برای وزارت ورزش می بندد چون مهره‌چینی از طرف وزارت ورزش یعنی خواندن فاتحه برای آن.

فارس: به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره استقلال نظرتان درباره صحبت‌هایی که جواد نکونام علیه امیر قلعه‌نویی انجام داد چیست؟

من امیر قلعه‌نویی را می‌شناسم و با او کار کرده‌ام او یکی از مربیان خوب و اخلاق‌مدار ما است و تا آنجا که در سفرهای مختلفی دیده‌ام او خیلی از مسائل را رعایت می‌کند. فکر می‌کنم او به اصول اخلاقی پایبند است ولی من در این بین نه با جواد نکونام صحبت کرده‌ام و نه با شخص امیر قلعه‌نویی فکر می‌کنم مدیرعامل باید در این زمینه ورود کند و بهتر است آقای افشارزاده در این زمینه اظهار نظر کند.

انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها