امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100901
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۹
تعداد بازدید: 138
به گزارش خبرگزاری فارس، حدود یک ماه از آغاز جنگ غزه می‌گذرد. رژیم صهیونیستی ناپدید شدن سه کودک اسرائیلی را دستاویز حمله به غزه و آغاز جنگ قرار داد. ...

به گزارش خبرگزاری فارس، حدود یک ماه از آغاز جنگ غزه می‌گذرد. رژیم صهیونیستی ناپدید شدن سه کودک اسرائیلی را دستاویز حمله به غزه و آغاز جنگ قرار داد. هم‌اکنون بیش از 1800 نفر از شهروندان فلسطینی به دست ارتش اسرائیل کشته شده‌اند. کشته‌شدگانی که عمده آنها را کودکان تشکیل می‌دهند.اگر به این آمار، آمار کودکانی که آواره شده‌اند، کودکانی که سرپرست خود را از دست داده‌اند و نوزادانی که  پیش از بدنیا آمدن به سرنوشت محتوم مرگ مبتلا شده‌اند را نیز اضافه کنیم به عمق فاجعه انسانی که این روزها در غزه در جریان است پی می‌بریم.

مقامات رژیم صهیونیستی همواره سعی دارند با داعیه‌های پوشالی دفاع از خود و مقابله با راکت‌های حماس، حملات بی‌امان خود به غزه را توجیه کنند. رژیم صهیونیستی حماس را به استفاده از سپر انسانی محکوم می‌کند و حملات خود به مناطق شهری و مسکونی را بر این پایه معرفی میکند. با این حال دست اسرائیل به‌خوبی برای افکار عمومی جهان رو شده است؛  آیا امکان دارد حماس بتواند از مقر خبرنگاران به‌عنوان سپر دفاعی استفاده کند؟ آیا بیمارستان‌ها و مدارسی که تحت عنوان پناهگاه انسانی به مقامات ارتش اسرائیل اعلام شده بودند، نقش سپر انسانی حماس را ایفا می‌کردند؟ رژیم صهیونیستی چرا باید چنین مکان‌هایی را هدف قرار دهد؟ 

توجه به مفهوم «دکترین داهیا» نکته‌ایست که می‌تواند رفتار اخیر رژیم صهیونیستی در عملیات «صخره سخت» علیه مردم غزه را توجیه کند. این دکترین برای اولین بار توسط  ژنرال «ایسنکت» معاون اول  ارتش اسرائیل مطرح شد. ایسنکت این استراتژی نظامی را در خلال جنگ 33 روزه لبنان در سال 2006 مطرح کرد و وجه تسمیه آن به هدف قرار دادن منطقه داهیا در لبنان توسط نیروهای ارتش اسرائیل بازمی‌گردد.

در این استراتژی نظامی، تلاش می‌شود بجای تسخیر تدریجی مواضع نظامی  دشمن،  یک منطقه شهری به‌طور کامل مورد هدف قرار گرفته و نابود شود. هدف از کاربرد این استراتژی کاهش حداکثری تلفات خود در مقابل تنبیه همه شهروندان طرف مقابل به نیابت از اقدامات عده‌ای اندک از آنهاست. این استراتژی تعمدا تفکیک مواضع نظامی و انسانی را نادیده می‌گیرد. کشوری که در جنگ از این استراتژی استفاده می‌کند با هدف قرار دادن غیرنظامیون و زیرساخت‌های غیرنظامی، بدنبال تحمیل تلفات گسترده به طرف مقابل است. ارتش رژیم صهیونیستی در حملات هوایی خود به منطقه داهیا در سال 2006 این استراتژی را پیاده کرد.

ارتش رژیم صهیونیستی از سال 2008 پیاده کردن دکترین داهیا علیه مردم فلسطین را در دستور کار خود قرار داده است و  عملیات صخره سخت نیز که این روزها جان کودکان فلسطینی را هدف قرار داده است، برگی  دیگری از این استراتژی شوم و جنایتکارانه است.

اعمال دکترین داهیا توسط رژیم صهیونیستی را می‌توان نمادی از ارتکاب تروریسم دولتی، یعنی استفاده نظام‌مند از خشونت علیه افراد نظامی و غیر نظامی برشمرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها