امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100902
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۹
تعداد بازدید: 153
محمد‌رضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره شرایط فعلی بورس اوراق بهادار تهران و وضعیت ...

محمد‌رضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره شرایط فعلی بورس اوراق بهادار تهران و وضعیت معاملات آن در شرایط کنونی اظهار داشت: اکنون چالش و نگرانی مهمی در بازار نمی‌بینم اما سیاست‌های داخلی دولت در اقتصاد کلان و وجود برخی ابهامات عامل ایجاد حالت انتظار در بازار شده است.

وی ادامه داد: بازار سرمایه ماهیتا دچار اشکال نیست و ابهامات یا عدم وجود شفافیت در سیاست‌های اقتصاد کلان موجب روند فعلی بازار شده است.

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه آیا سیاست‌های خارجی را می‌توان عاملی اثر‌گذار برای شرایط فعلی بازار دانست گفت: مباحث خارجی اثراتش را پیش از این در بازار گذاشته و سالهاست که درگیر تحریم هستیم و اگر قرار است اتفاقی رخ دهد قطعا تعدیل مثبت کلیت بازار خواهد بود.

وی بزرگترین خدمت دولت به بازار سرمایه را عدم دخالت به جای حمایت عنوان کرد و گفت: بازار سرمایه قواعد مربوط به خود را دارد و نمی‌توان در مبانی اصول و قوانین آن تغییراتی ایجاد کرد.

* مبنای بورس بر پایه رقابت و کارآیی بازار است

پورابراهیمی با بیان اینکه مبنای بازار سرمایه بر پایه رقابت و کارآیی است تصریح کرد: قیمت‌های کاذب و دستوری دولت مانع از تخصیص بهینه منابع در اقتصاد ملی خواهد شد بنابراین قاعده تنظیم بازار بر مبنای عرضه و تقاضا و عدم دخالت دولت به طور کامل نقض شده است.

وی افزود: زمانی که دولت نرخ حامل های انرژی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی را دستوری تعیین می‌کند و در کوتاه مدت مدام در حال تغییر آن است چطور می توان انتظار سرمایه‌گذاری بلند‌مدت در بازاری با مبنای سرمایه‌گذاری بلند‌مدت داشت.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در کشوری که هزینه تامین مالی افزایش پیدا می‌کند و در مقابل با برخی سیاست‌های قیمتی بازار را دچار چالش می‌کنند، سرمایه‌گذاری بلند‌مدت و تامین مالی از طریق سرمایه‌های مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی گفت: قیمت‌گذاری سهام در بازار متاثر از چشم‌انداز آینده و سودآوری آنان است بنابراین دخالت دولت در قیمت‌گذاری در بازار پارادوکس تصمیم‌گیری را به دنبال خواهد داشت.

* مولفه‌های مهم اثر گذار بر بازار سهام و چند پیشنهاد

پورابراهیمی با اشاره به مهمترین مولفه‌های اثرگذار بر بازار سرمایه گفت: دولت باید در سیاست‌های پولی و ارزی برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت ارائه کند تا سرمایه‌گذاری‌ها بر همین مبنا انجام شود.

وی افزود: در سیاست پولی نرخ سود سپرده‌ها، حجم نقدینگی و پایه پولی در برنامه دولت باید گنجانده شود.

عضو شورای عالی بورس درباره لایحه حمایت از تولید ملی تاکید کرد: این لایحه برنامه بسیار خوبی است و بخشی از آن امروز در قالب مالیات تشویقی و بیمه مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: این لایحه به طور موقت اثرات بسیار خوبی خواهد داشت اما دولت باید به شکلی بلند‌مدت برنامه‌های خود را اعلام کند.

* عنوان «خروج از رکود با مدیریت تورم» شایسته تر است

وی درباره بسته سیاستی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود گفت: دولت با این سیاست اعلام کرده که هزینه‌های مالی ناشی از تورم را برای خروج از رکود قبول ندارد بنابراین بهتر بود دولت به جای آن از عنوان خروج از رکود با تورم مدیریت شده استفاده می‌کرد.

پورابراهیمی گفت: در این بسته سیاستی بهتر بود خبر‌ها مدیریت شده و همزمان با شرایط قدرت خرید، خروج از رکود را رقم بزند.

وی تاکید کرد: در سیاست‌های کلان خروج از رکود موضع بازار سرمایه برخلاف ادبیات دستوری قیمت‌گذاری است و جنس بازار سرمایه عرضه و تقاضای واقعی است. بر همین اساس دولت باید با رویکرد سیاستی بر مبنای عرضه و تقاضا حرکت کند.

* سوال از دولت در خصوص سیاست‌های متناقض دولتی در قیمت‌گذاری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قیمت‌گذاری کوتاه‌مدت دولت در خوراک پتروشیمی‌ها، بنگاه‌های اقتصادی، سنگ آهنی‌ها و برخی محصولات گفت: دولت سالانه قیمت خوراک بنگاه‌های تولیدی را تغییر می‌دهد و محکم از آن دفاع می‌کند و سوال این است چطور می‌شود که با وجود رویکرد بازار سرمایه با نگاه بلند‌مدت سرمایه‌گذاری، سیاست‌های قیمت‌گذاری کوتاه‌مدت و متناقض اعمال می‌شود؟

وی گفت: در تمام دنیا تعیین قیمت خوراک به صورت شناور تعیین شده و به علاوه با تغییرات جزئی مصوب می‌شود اما در کشور ما هر ساله دچار تغییر است.

پورابراهیمی در پایان با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری نیازمند وجود قوانین باثبات و بلند‌مدت حداقل تا 20 سال آینده هستند گفت: بهترین کمک مسئولان به بازار اجتناب از دخالت‌های دستوری در حوزه قیمت‌گذاری خوراک و محصولات است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار