امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100941
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۵
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با روی کار آمدن حسین طاهری بر اداره کل هنرهای نمایشی و انتصاب رضا دادویی به عنوان رئیس ...

به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با روی کار آمدن حسین طاهری بر اداره کل هنرهای نمایشی و انتصاب رضا دادویی به عنوان رئیس شورای نظارت و ارزشیابی تئاتر هنوز شورای مرکزی که مرجع صدور پروانه اجرا برای گروه‌های نمایشی است تشکیل نشده است.

در واقع قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی نادیده گرفته نشده است، قوانین و مصوباتی که اگر مورد توجه مسئولین تئاتر قرار گیرد و رعایت شود سپری برای جلوگیری از دیگر نهادها بر روند و جریان تئاتر می‌شود.

لازم است بدانید که تئاتر از محدود هنرهایی در کشور ماست به صورت مستقل مصوباتی را در شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد و در واقع این یک نقطه عطف برای هنرنمایش محسوب می‌شود.

در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخصا در خصوص «نظارت بر نمایش و صدور پروانه» ضوابط روشن به صورت قانون به تصویب رسیده است. در واقع حساس‌ترین جایگاه تئاتر یعنی شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی دارای دستور العمل است.

بر اساس ماده 4 ضوابط «نظارت بر نمایش و صدور پروانه» شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی باید دارای یک شورای مرکزی باشد. در واقع  نمایشی برای زمان و مکان مشخص در تهران نیازمند صدور پروانه اجرا از سوی شورای مرکز شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی است. در غیر این صورت صدور هرگونه مجوز غیرقانونی خواهد بود.

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به شورای نظارت و ارزشیابی به شرح زیر است:

الف- شورای مرکزی نظارت بر نمایش در مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل:

1- دو نفر کارشناس دارای بینش و اطلاعات اسلامی و آشنا به امور هنری و نمایشی به تأیید رییس سازمان تبلیغات اسلامی.

2- یک نفر کارشناس دارای بینش سیاسی و اجتماعی.

3- سه نفر کارشناس ارشد تئاتر با مدرک حداقل کارشناسی ارشد رشته تئاتر و یا دارای حداقل 10 سال سابقه کار حرفه‌ای در عرصه هنرهای نمایشی.

تبصره1- اعضای موضوع بند 1 شورای مرکزی نظارت بر نمایش از سوی رییس مرکز هنرهای نمایشی معرفی و پس از تأیید رییس سازمان تبلیغات اسلامی از سوی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب خواهند شد.

تبصره 2- سایر اعضای شورای مرکزی نظارت بر نمایش توسط رییس مرکز هنرهای نمایشی معرفی و با حکم معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب می گردند.

تبصره 3- رییس گروه نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی، بدون حق رأی دبیری شورا را برعهده خواهند داشت.

تبصره 4- منظور از کارشناسان تئاتر، کسانی هستند که ضمن داشتن حسن شهرت در عرصه تئاتر دارای سوابق روشن آموزشی و پژوهشی و تجربیات مؤثری در این زمینه باشند. این افراد می‌بایست به قانون اساسی ج.ا.ا و ارزش‌های مندرج در اصول سیاست‌های فرهنگی التزام عملی داشته باشند.

در دوره معاونت هنری حمید شاه‌آبادی اعضای این شورای متشکل از سعید کشن فلاح، رحمت امینی، فرشید ابراهیمیان، محمدرضا الوند، اسماعیل عالیزاد و علیرضا دریابیگی بودند.

درباره تشکیل جلسات شورای مرکزی رحمت امینی می‌گوید با تغییر دولت و آمدن مدیران جدید به بدنه معاونت هنری و اداره کل هنرهای نمایشی جلسات شورا تشکیل نشده است. 

رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از انتخاب اعضای جدیدی برای شورای مرکزی اظهار بی‌اطلاعی کرد و ادامه داد: اگر افراد جدیدی برای این شورا انتخاب شده‌اند گویا هنوز حکمی صادر نشده است.

در همین رابطه محمدرضا الوند رئیس سابق شورای نظارت و ارزشیابی و دبیر سابق شورای مرکزی می‌گوید بعید می‌دانم شورای مرکزی در دوره جدید برگزار شده باشد.

او که با انتصاب حسین طاهری به عنوان مدیرکل هنرهای نمایش از ریاست شورای نظارت وارزشیابی مرکز هنرهای استعفا کرد،‌ خاطرنشان ساخت که صدور پروانه اجرا بر هر نمایشی مستلزم نظر شورای مرکز شورای نظارت است و در واقع اعضای این شورا نمایش مورد نظر را دیده باشند.

بر اساس این گزارش، آنچه مشهود است همچنان در مجوزهایی از سوی شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی برای نمایش‌ها صادر می‌شود نام سعید کشن فلاح، فرشید ابراهیمیان، محمدرضا الوند، فرشید ابراهیمیان، اسماعیل عالیزاد و علیرضا دریابیگی دیده می‌شود. اگرچه نمی‌توان ترددات و تحرکات افرادی همچون علیرضا دریابیگی را این روزها نادیده گرفت.

لازم به یادآوری است که رضا دادویی رئیس شورای نظارت طی مصاحبه‌های مختلف عنوان کرده بود که در این شورا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنا است و هیچ سلیقه‌ای در امور حاکم نیست.

جای سوال است که چرا شورای مرکزی شورای نظارت تئاتر با روی کار آمدن حسین طاهری بر مرکز هنرهای نمایشی تشکیل نمی‌شود و نیز این که چرا اعضای جدید طبق آئین نامه از طرف مدیرکل هنرهای نمایشی به معاونت هنری جهت صدور حکم معرفی نشده‌اند و اگر افراد جدید منصوب شده‌اند چرا اعلام نشده‌اند. همچنان نامشخص است که سرانجام شورای مرکزی شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی چه خواهد شد. 
انتهای پیام/
منبع : خبرگذاری فارس نیوز
برچسب ها:
آخرین اخبار