امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 100949
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۵
تعداد بازدید: 55
محمدرضا دهشیری استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در باب اهمیت ...

محمدرضا دهشیری استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در باب اهمیت رسانه‌ها در دنیای امروز و تأثیر آنها در اذهان ملت‌ها به ویژه در جنایات اخیر اسرائیل در نوار غزه اظهار داشت: در عصر کنونی قدرت نرم از اهمیت بیشتری برخوردار است و به نوعی تصویری که از یک پدیده نزد افکار عمومی بین‌المللی ارائه می‌شود، مهم‌تر از خود واقعیت است.

وی «افکار عمومی» را یک نیرویی دانست که البته کمتر مورد پیش‌بینی کشورها قرار گرفته اما در هر ساخت و تخریبی مؤثر است و اظهار داشت: افکار عمومی با دیگر حوزه‌های جامعه ارتباط دارد می‌تواند در قالب رسانه‌ها، قوانین اجتماعی، اقلیت‌ها و اکثریت‌ها و ... به بسترسازی بپردازد و واکنش‌هایی در زمینه‌ها و حوادث مختلف نشان دهد از جمله رویدادی چون جنایات اسرائیل در غزه،‌کشتار کودکان و زنان و پیر و جوان.

دهشیری یکی از مهمترین نکات در زمینه خروج افکار عمومی از خنثی بودن را تحریک افکار عمومی و ارائه اطلاعات جدید به آنها دانست و گفت: پیام‌های مناسب می‌تواند افکار عمومی جهان را تحت تأثیر قرار دهد به طور مثال در همین زمینه جنایات اسرائیل در غزه رسانه ها درگیر شده و در حال تأثیرگذاری بر افکار عمومی هستند.

وی در ادامه افزود: تلاشی‌ که برخی رسانه‌ها همچون العالم و Press TV در صحنه بین‌الملل برای ارائه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه انجام می‌دهند و گاه برخی تصاویری که از رسانه‌های خارجی برای پوشش خبری این رخداد ارائه می‌شود، موجب شده که افکار عمومی بین‌المللی تا حدود زیادی هم به جنایات رژیم صهیونیستی واقف بشوند و هم نسبت به مظلومیت مردم غزه اطلاعات بیشتری پیدا کنند.

دهشیری اظهار داشت: موضعی که سازمان‌های بین‌المللی به ویژه نماینده سازمان ملل متحد در این زمینه گرفته به طوریکه هم خودشان و هم افکار عمومی بین‌المللی از این جنایات متأثر شدند یک فضای منفی علیه رژیم صهیونیستی شکل داده و به تعبیر دیگر رژیم صهیونیستی روز به روز نزد افکار عمومی بین‌المللی منفورتر می‌شود.

این استاد وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها موجب خسارات جانی و مالی زیادی به مردم غزه شدند ولی از آن لحاظ که ماهیت خشونت آمیز و تروریستی خود را نشان دادند، تأثیر مناسبی در افکار عمومی گذاشت، توضیح داد: این رژیم کوچکترین مسائل انسانی را رعایت نمی‌کند همین نشان می‌دهد که افکار عمومی بین‌المللی چطور آگاه تر کرده است تا آنجا که سرانجام برای اینکه اسرائیل روز به روز منفورتر نشود، نزد افکار عمومی اقدام به آتش بس یک جانبه می‌کند.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی با واژگان کلیشه‌ای سعی در منحرف کردن افکار عمومی دارد، اظهار داشت: دفاع و اقدام پیش‌دستانه توجیهات اسرائیل است اما عمق جنایات و فجایع به گونه‌ای بوده که افکار عمومی بین‌المللی نسبت به اینها واکنش نشان دهند.

دهشیری اظهار داشت: افکار عمومی بین‌المللی به هیچ وجه از این تبلیغات توجیه‌گرانه رژیم صهیونیستی متقاعد نشده و تصور می‌رود که رژیم صهیونیستی روز به روز نزد افکار عمومی دنیا جایگاه خود را منفورتر از پیش می‌کند.

*لابی صهیونیستی منافع آنها را در آمریکا تأمین می‌کند

استاد روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در ادامه افزود: هدف لابی صهیونیستی این است که منافع صهیونیست را در دستگاه سیاست خارجه آمریکا تأمین کند بنابراین مسلماً آمریکا تلاش می‌کند اقدامات صهیونیست‌ها را توجهی کند و این توجیهات هم بیشتر در قالب دفاع در برابر حماس و اقداماتی که امنیت رژیم صهیونیستی را خدشه دار کرده است، آمریکا هم به دلیل همین لابی صهیونیستی مجبور است از واژگان اسرائیل برای حمایت از آنها استفاده کند.

دهشیری در پاسخ به این سؤال که سازمان‌های بین‌المللی چون یونسکو و ملل متحد چه نقشی در جلوگیری از این جنایات علیه مظلومان، کودکان و زنان بی پناه دارند، افزود: متأسفانه از سازمان‌های بین‌المللی چون ملل متحد به دلیل حق وتو انتظار نمی‌توان داشت که در سازمان ملل قطع نامه علیه رژیم صهیونیستی صادر کنند اما این انتظار هست که در مجمع عمومی سازمان ملل یک قطعنامه‌ای که البته لازم اجرا هم نباشد بلکه برای فشار افکار عمومی با همکاری سازمان‌هایی چون جنبش عدم تعهد و ... تصویب شود و در این قطع‌نامه‌ها مواضعی اتخاذ شود که بیانگر این باشد که رژیم صهیونیستی کارهای بشردوستانه انجام نمی‌دهد.

وی اظهار داشت که خودش به شخصه بیانیه یا متنی از سازمانی همچون یونسکو در محکومیت جنایات اسرائیل در غزه ندیده است.

*نخبگان به همتایان خود در خارج از کشور اطلاع‌رسانی کنند

دهشیری درباره مهمترین اقداماتی که امروز از دست نخبگان، اصحاب فرهنگ و سیاسیون ما برمی‌آید، گفت: اقدامات یک جانبه در حد بیان افکار عمومی خودمان خوب است مثلا همین تهیه طومارها، متن‌ها و شکواییه‌ها نشان می‌دهد که افکار عمومی ما مخالف جنایات صهیونیست‌ها هستند.

وی در پایان اظهار داشت: خود این کاری که از سوی رسانه‌ها و روزنامه‌ها برای اعزام به غزه صورت گرفته بسیار مثبت است و اطلاع رسانی کار با اهمیتی است اما نکته‌ای که وجود دارد اطلاع رسانی به همتایان خارجی برای آگاه سازی آنها است وگرنه در داخل کشور که همه از این وضعیت متأسف هستند با این حال این کارها در حد خود قابل تقدیر است منتها باید کارهای جدی‌تر برای آگاه سازی افکار عمومی دنیا انجام داد مثلاً نخبگان برای همتایان خود در خارج از کشور نامه بنویسند و درخواست محکومیت و آگاهی کنند یا رسانه‌ها و خبرنگاران همینطور و همینطور سایر اقشار و نهادها کم کم می‌بینیم که افکار عمومی دنیا هم بیش از پیش در جریان ماجرا قرار گرفتند و فشار روانی وارد شده بر اسرائیل بسیار زیاد می‌شود.
انتهای پیام/ک
منبع : خبرگذاری فارس نیوز
برچسب ها:
آخرین اخبار