امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101025
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
مذاکرات 18 روزه وین ( وین 6) با هدف رسیدن ایران و اعضای 1+5 به توافق نهایی هسته ای و با حضور مقامات ارشد دیپلماتیک ایران، روسیه، چین، آمریکا، ...

مذاکرات 18 روزه وین ( وین 6) با هدف رسیدن ایران و اعضای 1+5 به توافق نهایی هسته ای و با حضور مقامات ارشد دیپلماتیک ایران، روسیه، چین، آمریکا، انگلیس،آلمان و فرانسه چندی پیش به پایان رسید. طرفین پس از 18  روز مذاکرات و رایزنی‌های فشرده در وین و در ششمین دور مذاکرات مربوط به راه‌حل جامع هسته‌ای (برنامه اقدام مشترک جامع) و پس از آنکه عملا طی شش ماه اول گام نخست‌ توافقنامه ژنو  (29 تیر ماه ) نتوانستند به توافقنامه جامع دست یابند، این مذاکرات را برای چهار ماه آینده (24 نوامبر 2014)  تمدید کردند. تمدید این مذاکرات انتقاد شدید رسانه ها و مقامات آمریکایی را در داخل این کشور از عملکرد دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا به دنبال داشت.

از سوی دیگر حدود سه ماه بیشتر تا برگزاری انتخابات میان دوره کنگره آمریکا باقی نمانده است؛ انتخاباتی که قرار است سرنوشت اصلی خط مشی دولت آمریکا را نیز رقم بزند. اگر در این انتخابات حزب جمهوریخواه که حزب مخالف دولت است بار دیگر بتواند اکثریت را بدست آورد، اوباما بیش از پیش با چالش روبرو خواهد شد و باید 2 سال باقی مانده از دوره ریاست جمهوری خود را نیز در کشمکش و نبرد با کنگره سپری کند. اما اگر حزب متبوع وی یعنی دموکرات ها بتوانند اکثریت را نصیب خود کنند، شاید اوضاع تغییر کند.

دکتر کوین برت، اسلام شناس و یکی از مطرح ترین منتقدان آمریکایی جنگ علیه تروریسم است. وی کتاب هایی را نیر با موضوع حقایق واقعی درباره یازده سپتامبر منتشر کرده است. یادداشت ها و مقالات وی در روزنامه هایی چون «نیویورک تایمز»، «کریستین ساینس مانیتور»، «شیکاگو تریبیون» و دیگر نشریات مهم آمریکایی به چاپ رسیده است.

برت، در دانشگاه های «سن فرانسیسکو»، «پاریس» و «ویسکانسین» نیز تدریس کرده است. وی بارها در برنامه های خبری و تحلیلی شبکه های تلویزیونی «فاکس»، «سی ان ان»، «پی بی اس» به عنوان کارشناس و تحلیلگر آمریکایی در حوزه مسائل مربوط به خاورمیانه حاضر شده و علاوه براین، در سال 2008 کاندیدای انتخابات کنگره آمریکا نیز شده بود. با توجه به نزدیک بودن انتخابات آتی میان دوره کنگره آمریکا که در شرایطی به برگزاری آن نزدیک می شویم که مذاکرات هسته‌ای غرب با ایران با کارشکنی‌های آمریکا حدود 4 ماه تمدید شده است، و همچنین شرایط فعلی در غزه، بر آن شدیم تا مصاحبه ای با این تحلیلگر و کارشناس برجسته آمریکایی انجام دهیم.

این استاد دانشگاههای آمریکا معتقد است که کرانه باختری باید در انتفاضه ای جدید به غزه ملحق شود اما مادامی که کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین در جهت منافع صهیونیست ها می باشد، این امر میسر نخواهد شد. او می گوید که با طرح عنوان شده از سوی «آلن هارت» -مجری سابق بی بی سی و کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه که منتقد سرسخت رژیم صهیونیستی است- کاملا موافق است که گفته بود بهتر است تشکیلات خودگردان انحلال خود را اعلام کند و مسئولیت کنترل اراضی اشغالی و حقوق افرادی را که در این مناطق زندگی می کنند به طور کامل به اشغالگران صهیونیست بسپارد. به باور برت در این صورت مردم فلسطین و یا دست کم تعداد قابل توجهی از آنها قادر خواهند بود انتفاضه جدیدی را در کرانه باختری آغاز کنند که می تواند شامل پرتاب موشک و راکت هایی به سمت رژیم صهیونیستی باشد. مقاومت مردم فلسطین در کرانه باختری در برابر اشغال سرزمینشان با حقوق آنها تحت قوانین بین المللی سازگاری دارد.

وی در ادامه این گفتگو با اشاره به رفتارهای احتمالی دولت و کنگره آمریکا در قبال توافق جامعه هسته ای با جمهوری اسلامی ایران نیز گفت که کنگره در حال حاضر به شدت تحت تأثیر لابی صهیونیست قرار دارد و اوباما نیز با نزدیک شدن به پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود از لحاظ سیاسی ضعیف شده است. اما اگر اوباما بتواند با ایران به توافق برسد، کنگره با شرایط دشواری برای تصمیم گیری مواجه خواهد شد و چنانچه کنگره این توافق را هم نپذیرد باز هم تحریم‌ها اثر خود را از دست خواهد داد چرا که دیگر هیچ کشوری در جهان، و یا تعداد بسیار زیادی از آنها، تحریم ها را جدی نخواهند گرفت. بنابراین ممکن است کنگره این توافق را بپذیرد چرا که رژیم صهیونیستی ممکن است به این نتیجه برسد که مانع تراشی بر سر توافق برای آنها هیچ نفعی نخواهد داشت.

متن کامل مصاحبه اینترنتی خبرنگار اداره کل بین الملل و سیاست خارجی فارس با «کوین برت»، تحلیلگر آمریکایی و کاندیدای نمایندگی کنگره آمریکا در سال 2008 را در زیر بخوانید:

• همانطور که می دانیم یکی از موضوعات مورد اختلاف در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 تحریم ها علیه ایران بود. با توجه به شرایط حال حاضر در داخل آمریکا چقدر احتمال دارد که اوباما بتواند کنگره را متقاعد کند، اگر نگوییم همه تحریم ها، دست کم بخش مهمی از آنها را لغو کنند؟

کنگره در حال حاضر به شدت تحت تأثیر لابی صهیونیست قرار دارد و اوباما نیز با نزدیک شدن به پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود از لحاظ سیاسی ضعیف شده است. اما اگر اوباما بتواند با ایران به توافق برسد، کنگره با شرایط دشواری برای تصمیم گیری مواجه خواهد شد و چنانچه کنگره این توافق را هم نپذیرد باز هم تحریم‌ها اثر خود را از دست خواهد داد چرا که دیگر هیچ کشوری در جهان، و یا تعداد بسیار زیادی از آنها، تحریم ها را جدی نخواهند گرفت. بنابراین ممکن است کنگره این توافق را بپذیرد چرا که رژیم صهیونیستی ممکن است به این نتیجه برسد که مانع تراشی بر سر توافق برای آنها هیچ نفعی نخواهد داشت. و یا ممکن است که صهیونیست ها سخت تلاش کنند تا توافقی حاصل نشود و در این راستا، مبارزات انتخاباتی نئومحافظه کاران جنگ طلب را برای انتخابات سال 2016 آمریکا با هدف آغاز جنگ علیه ایران کلید بزنند. برخی از آنها آنقدر دیوانه هستند که می خواهند چنین اقدامی را صورت دهند. اما من تردید دارم که به تعداد کافی افرادی با چنین رویکردی وجود داشته باشد تا بتوانند مانع از توافق با ایران شوند.

• انتخابات آتی کنگره و تحولات سیاسی در آمریکا، تا چه حد می تواند بر توافق جامع با ایران اثرگذار باشد؟

انتخابات پیش رو در کنگره آمریکا تا حدی کار اوباما را برای پیشبرد هرگونه توافق با ایران از مسیر کنگره دشوارتر خواهد کرد. همانطور که همواره حزب مخالف رئیس جمهور در انتخابات میان دوره ای کنگره موفقتر عمل می کند، این بار نیز انتظار می رود جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر پیش رو، کرسی های قابل ملاحظه ای را در کنگره بدست آورند.

• چرا با وجود اینکه نخست وزیر رژیم اسرائیل توافق ژنو را «یک اشتباه تاریخی» خوانده بود، این بار در برابر تمدید مذاکرات 1+5 با ایران واکنش خاصی نشان نداد؟

در حال حاضر نتانیاهو، آستانه تحمل اوباما و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا را از طریق کشتار مردم غزه به بوته آزمون گذاشته است. از همین رو، وی مسئله جدیدی که اوباما و کری را بیش از پیش نگرانتر و عصبانی تر کند پیش نمی آورد.

• در رابطه با تحولات اخیر خاورمیانه بویژه غزه، احتمال گشوده شدن جبهه جدیدی از سوی کرانه باختری علیه رژیم صهیونیستی چقدر است؟ در صورت ملحق شدن کرانه باختری به مقاومت در غزه، پیامدهایی که در انتظار دو طرف درگیری خواهد بود، چیست؟

به اعتقاد من کرانه باختری باید در انتفاضه ای جدید به غزه ملحق شود. اما مادامی که کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین در جهت منافع صهیونیست ها می باشد، این امر میسر نخواهد شد.

من با طرح عنوان شده از سوی «آلن هارت» -مجری سابق بی بی سی و کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه که منتقد سرسخت رژیم صهیونیستی است- کاملا موافقم که گفته بود بهتر است تشکیلات خودگردان انحلال خود را اعلام کند و مسئولیت کنترل اراضی اشغالی و حقوق افرادی را که در این مناطق زندگی می کنند به طور کامل به اشغالگران صهیونیست بسپارد. در این صورت مردم فلسطین و یا دست کم تعداد قابل توجهی از آنها قادر خواهند بود انتفاضه جدیدی را در کرانه باختری آغاز کنند که می تواند شامل پرتاب موشک و راکت هایی به سمت رژیم صهیونیستی باشد. مقاومت مردم فلسطین در کرانه باختری در برابر اشغال سرزمینشان با حقوق آنها تحت قوانین بین المللی سازگاری دارد.

به این ترتیب رژیم صهیونیستی نیز بدون چون و چرا مسئولیت حقوقی اشغالگری‌اش را عهده‌دار خواهد شد و در نتیجه ملزم خواهد شد تا از مردم سرزمین‌های اشغالی محافظت کند. در این صورت، هیچ فلسطینی ای، دیگر هیچ مسئولیت «امنیتی» در این اراضی نخواهد داشت و اگر صهیونیست ها باز هم با همین خشونتی که غزه را هدف قرار داده‌اند با مردم آنجا نیز برخورد کنند، شوک بزرگی به جامعه جهانی وارد خواهد شد که می تواند به تحریم اسرائیل، قطع کمک‌های کنونی به این رژیم، تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای عقب نشینی از تمامی اراضی اشغالی و حتی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن جرایم جنگی صهیونیست‌ها بیانجامد.

در هر صورت، انحلال تشکیلات خودگردان و واگذاری کنترل این منطقه به اشغالگران در نهایت باعث خواهد شد تا صهیونیست‌ها مشروعیت خود را از دست داده و با شتاب به روز نابودی خود نزدیک شوند.

• اهداف رژیم صهیونیستی از جنگ کنونی در غزه چیست و آیا آنها موفق خواهند شد به اهدافشان دست پیدا کنند؟

آنها می خواهند با قتل عام غیرنظامیان در غزه، انتقام تسلیم نشدن مردم فلسطین را بگیرند و ظاهرا در حال دستیابی به این هدف خود نیز هستند اما هیچ هدف استراتژیکی را دنبال نمی‌کنند. صهیونیست‌ها می‌گویند می خواهند مقاومت مسلح حماس و فلسطینی‌ها را نابود کنند. اما آنها به این هدف دست نخواهند یافت. و برعکس، این خشونت بیش از اندازه صهیونیست‌ها در نهایت تمام مردم فلسطین را به این مقاومت ملحق خواهد کرد.

آنها می‌گویند با این حملات وحشیانه قصد از بین بردن تونل های زیرزمینی را دارند. شاید بتوانند برخی از آنها را از بین ببرند، اما این تونل ها باز هم ساخته خواهند شد. مقاومت هر روز قویتر و باهوشتر می‌شود. مقاومت تاکتیک ها و تسلیحات جدیدی را کشف می کند، تونل های بهتری را حفر خواهد کرد و موشک هایی با برد طولانی‌تر شلیک می‌کند.

صهیونیست‌ها می گویند می خواهند شلیک موشک های فلسطینی را متوقف کنند، اما نخواهند توانست. آنها در تلاش برای پیشی گرفتن از مقاومت، نبردی را آغاز کرده اند که قبلا آن را باخته‌اند. همچون حمله علیه لبنان در سال 2006، تهاجم کنونی علیه غزه نیز نخواهد توانست به هیچ هدف راهبردی دست پیدا کند و سرانجام پیروزی چشمگیری برای مقاومت بدست خواهد آمد.

• حدود 2 سال پیش «هنری کیسینجر» اظهاراتی را درباره نابودی اسرائیل طی 10 سال آینده مطرح کرد و البته نهادهای اطلاعاتی آمریکا نیز گزارشی را منتشر کرده بودند که می‌گفت در آینده ای نزدیک، دیگر اسرائیلی وجود نخواهد داشت. نظر شما در رابطه با این اظهارات چیست؟

این گزارش‌ها و گمانه زنی‌ها درباره نابودی اسرائیل در آینده‌ای نزدیک کاملا درست و واقع‌گرایانه است. اظهارات کیسینجر احتمالا تا حدی برای به وحشت انداختن صهیونیست‌های آمریکایی ثروتمند برای اعطای کمک های مالی بیشتر به این رژیم اشغالگر در اراضی اشغالی فلسطین مطرح شده است. اما همانطور که خود کیسینجر نیز می‌داند اسرائیل در درازمدت با یک سری تغییرات جمعیتی و راهبردی غیرقابل اجتناب در منطقه روبرو است. بنابراین می توان گفت هدف او از این اظهارات تنها ایجاد رعب و وحشت نبوده است.

مصاحبه از الهه فراهانی
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها