امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101033
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرتضی سرمدی قائم‌مقام وزیر امور خارجه در هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرتضی سرمدی قائم‌مقام وزیر امور خارجه در هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در رابطه با مبانی حرکت سیاست خارجه در دولت جدید گفت: تلاش کرده‌ایم در سیاست خارجی متعادل عمل کرده و دچار افراط و تفریط نشویم زیرا سیاست خارجی‌ که دچار افراط و تفریط شود هزینه‌های زیادی را بر کشور تحمیل خواهد کرد.

وی افزود: سیاست خارجی متعادل به معنی این نیست که آرمان‌ها را کنار بگذاریم زیرا سیاست خارجی بدون آرمان اصلا سیاست خارجه نیست.

سرمدی تاکید کرد: سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران آرمان‌هایی دارد که به دنبال تحقق آن است و ما معتقدیم باید به صورت متعادل این آرمان‌ها را پیگیری کنیم.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه یادآور شد: بحث دوم در سیاست خارجی بحث عقلانی بودن است و ما سعی می‌کنیم اهداف خود را معقول پیگیری کرده نه اینکه اهداف ما مبتنی بر توهم باشد و اهداف غیرمعقول باعث می‌شود حرکت ما مسیرهای بیهوده را طی کند.

سرمدی اظهار داشت: سعی می‌کنیم سیاست خارجی ما واقعی باشد نه فکری و ما می‌توانیم ژست سیاست خارجی داشته باشیم بدون اینکه سیاست خارجی ما مفهومی داشته باشد ولی باید یک سیاست خارجی واقعی داشته باشیم تا به اهداف خود دست پیدا کنیم و هدف ما از این سیاست خارجی تلاش برای رفع مشکلات کشور است و باید در کنار صنعت، تجارت، فرهنگ و ... تلاش کنیم مشکلات کشور رفع شود.

وی کم‌هزینه بودن در سیاست خارجه را یکی دیگر از رویکردهای سیاست خارجی دولت جدید دانست و افزود: ما حق نداریم هزینه‌های زیادی را به ملت و کشور تحمیل کنیم و باید هرچقدر می‌توانیم هزینه را کمتر کنیم و برای اینکه سیاست خارجه ما کم‌هزینه باشد باید فکر کرد و نمی‌شود با تحلیل‌های غیرواقعی عمل کنیم.

سرمدی توجه به دقایق و ظرایف را در سیاست خارجه موضوعی مهم دانست و گفت: در سیاست خارجه باید بتوانیم از دقایق و ظرایف و فاصله‌ها استفاده کنیم و سیاست خارجی را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه ظرف 33 سال اخیر کشور ما در حرکت سیاست خارجی به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است، گفت: دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی ایران به قدرت منطقه‌ای بودن ما واقف هستند البته شاید قبل از این دوران هم ما یک قدرت بودیم ولی یک قدرت وابسته و اکنون به یک قدرت مستقل تبدیل شدیم.

وی با بیان اینکه قدرت منطقه‌ای شدن الزامات خاص خودش را دارد، تصریح کرد: سیاست خارجی کم‌هزینه معقول، عقلانی و ... از الزامات یک سیاست خارجی است و به نوعی پیش‌نیاز برای حرکت به سمت تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای است.

وی در رابطه با بحث مذاکرات افزود: در کشور ما بعضی اوقات موضوع مذاکره و گفت‌وگو با دشمن را به عنوان هدف یا مسئله‌ای می‌دانند که گویی حرکت سیاست خارجی مبتنی بر مذاکره است در صورتی که مذاکره یکی از ابزارهای سیاست خارجی است و نمره دادن به سیاست خارجی از نتایج مذاکرات حاصل می‌شود نه از خود مذاکرات.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه یادآور شد: بعضی اوقات دیده می‌شود خود مذاکره موضوعیت اصلی پیدا می‌کند در صورتی که مذاکره بهترین روش و کم‌هزینه‌ترین شیوه برای تحقق اهداف است.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات ممکن است برخی از کشورها 10 سال هم مذاکره کنند ولی نتیجه‌ای حاصل نشود لذا اشتباه است که تا مذاکره انجام می‌شود و نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود می‌گویند مذاکره بی‌فایده است.

سرمدی گفت: دنیا امروز به این جمع‌بندی رسیده که به جای جنگ و جدل باید به پای میز مذاکره بنشیند زیرا مذاکره کم‌هزینه‌تر از شیوه‌ای است که از طریق کشتن و جنگ صورت می‌گیرد.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه عدم توجه کافی به سیاست خارجی را از دلایل اصلی تحمیل هزینه‌های زیاد به کشور دانست و افزود: ظرف سال‌های گذشته در منطقه اختلافات شدیدی ایجاد شده تا حدی که به فراخواندن سفرا هم کشیده شده است ولی ما تابه حال چنین اختلافاتی به این شدت نداشته‌ایم.

وی اظهار داشت: رفتارهای نادرست باعث می‌شود سیاست خارجی متحد اتحادیه اروپا در مورد ما شکل بگیرد و این نشان‌دهنده این است که در یک جای کار و حرکت توجه کافی به سیاست خارجه نشده است.

وی اظهار داشت: سیاست خارجه و همچنین وزارت امور خارجه مجبور است با دقت کوچکترین اتفاق‌ها را بررسی کند و اگر سیاست خارجی بخواهد همه را به یک جور براند و همه را یک جور قبول کند کار اشتباهی انجام داده است.

سرمدی تاکید کرد: سیاست خارجی مانند کار مهندسی است و به واسطه پیچیدگی‌ها و نکات ظریفی که وجود دارد باید با دقت و برنامه عمل کند.

وی در رابطه با بحث هسته‌ای افزود: سیاست هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ظرف 9 ماه گذشته جزو برجسته‌ترین حرکت‌ها بوده است.

وی ادامه داد: ما اگر از نظر علمی پیشرفتی کرده‌ایم هیچ کشوری حق ندارد به ما بگوید این را کنار بگذار یا این را نگهدار و ما حاضر نیستیم کسی چیزی را به ما تحمیل کند زیرا براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی عمل کرده‌ایم ولی طرف مقابل هرگز به تعهدات خود عمل نکرد.

وی یادآور شد: ما خودمان تلاش کردیم تا بتوانیم برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز و متکی به خود داشته باشیم. نباید بگذاریم توان استراتژیک ما به خاطر تحریم‌های ناجوانمردانه کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که هر روز با تحولات جدید شکل آن عوض می‌شود و با بازیگرانی روبه‌رو می‌شود که در اوج خطرناک بودن هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کنند.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه تصریح کرد: به واسطه برخی از خطاهای استراتژیک در جهان اسلام بخش عظیمی از توان جهان اسلام معطوف خودش شده و به آنجایی رسیده که اسرائیل احساس می‌کند به راحتی می‌تواند به غزه حمله کرده و مردم آن را از بین ببرد.

وی اظهار داشت: اسرائیل از بحران مصر و سوریه سوءاستفاده می‌کند ولی جمهوری اسلامی به عنوان بازیگری که حرف برای گفتن دارد عمل خواهد کرد.

سرمدی اظهار داشت: ما در شرایطی که گفته شد مذاکرات را شروع کردیم ولی مطمئن بودیم توان مقابله با طرف‌های مقابل را داریم و البته مذاکرات بخشی گرفتن و بخشی دادن است، حتما بر سر حقوق مشروع خود ایستادگی خواهیم کرد.

سرمدی ادامه داد: ما آماده‌ایم در بحث هسته‌ای نگرانی‌ها را رفع کنیم و البته اگر طرف مقابل هدف دیگری داشته باشد برای افکار عمومی مشخص خواهد شد.

وی تاکید کرد: در بحث هسته‌ای موضوعات مورد اختلاف ما با 1+5 بر می‌گردد به مسائلی که مربوط به نیازهای کشور و حقوق مردم  مانند بحث غنی‌سازی است.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه تصریح کرد: سیاست خارجی دولت جدید تلاش کرد تا اجازه ندهد فضای ظالمانه امنیتی کردن ایران توسط دشمنان ما را از حقوق خودمان محروم کند و به امید خدا این فضای ظالمانه امنیتی هم‌اکنون شکسته شده است.

وی در رابطه با بحث غزه افزود: شبکه‌های سنتی جنگ غزه را خیلی ناجوانمردانه انعکاس می‌کنند ولی در شبکه‌های اجتماعی این موضوع کاملا برعکس است و مظلومیت مردم غزه به خوبی نشان داده می‌شود.

وی در ادامه خطاب به دانشجویان ایرانی خارج از کشور گفت: شما باید با درس خواندن تلاش کنید تا حقانیت ملت ایران تثبیت شود تا بتوانیم به پیشرفتی که شایسته نظام است برسیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان ادامه داد: ما دو نوع قدرت منطقه‌ای داریم یکی قدرت منطقه‌ای مستقل و یکی هم وابسته. عربستان یک قدرت منطقه‌ای وابسته است ولی جمهوری اسلامی ایران یک قدرت منطقه‌ای مستقل است و می‌تواند در منطقه تاثیرگذار باشد.

وی اضافه کرد: حرکت سیاسی‌ که ایران در آن نقش داشته باشد شانس موفقیت بیشتری خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در رابطه با توافق ژنو تصریح کرد: جزئیات توافق ژنو هیچ چیز پنهانی ندارد ولی قرار است تا وقتی به توافق نرسیدند متن مذاکرات منتشر نشود و این موضوع بنا به دلایل خاص طبیعی است.

وی ادامه داد: تمام متن توافق ژنو منتشر شد و چیز پنهانی وجود ندارد و همه عناصر مورد بحث و مورد اختلاف مشخص است.

وی در ادامه در رابطه با ارزش پاسپورت ایران در کشورهای دیگر افزود: نباید اجازه دهیم کشور سیبل شود و اگر اینگونه باشد حتما مشکلاتی برای اتباع ایرانی پیش می‌آید و ما تلاشمان بر این است که چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران را در دنیا نشان دهیم.

وی در رابطه با بحث دریای خزر افزود: بحث دریای خزر یک بحث حقوقی است و در خیلی از بحث‌های جانبی این دریا پیشرفت‌هایی شده ولی در بحث حقوقی اختلاف نظر بین کشورها وجود دارد که البته در مقایسه با زمان شاه خیلی وضعیت مناسب‌تر است.

وی در رابطه با ارتباط ایران، چین و روسیه تصریح کرد: چین و روسیه کشورهایی هستند که خیلی از توافقنامه‌های شورای امنیت با نظر آنها بوده است و ما باید یک تلاش جمعی داشته باشیم و از نظام تک‌قطبی جلوگیری کنیم البته با چین و روسیه در برخی از موارد اختلاف نظراتی وجود دارد ولی نکات مشترکی هم دیده می‌شود.

وی ادامه داد: دانشجویان ما در خارج از کشور به عنوان افراد فرهیخته هرچقدر بتوانند ارتباط نزدیکی ایجاد کنند و بحث حق‌طلبی و مبارزه با سلطه را نشان دهند به جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه در ادامه در رابطه با ارزیابی مذاکرات هسته‌ای افزود: در مذاکرات هسته‌ای آمریکایی‌ها نقش اصلی را دارند و اصل تحریم‌ها از آمریکا است و در این چارچوب ارزیابی ما این است که فاصله گرفتن دولت آمریکا از جریاناتی که مرتبط با بحث هسته‌ای نیستند نیز احتمال توافق را افزایش می‌دهد.

وی افزود: روند ایجاد دفتر حافظ منافع در کانادا در حال طی شدن است ولی به علت رفتارهای خصمانه‌ای که دولت جدید کانادا دارد روند این موضوع با سختی روبه‌رو است.

سرمدی تاکید کرد: دولت جدید کانادا که سر کار آمده تقریبا ورژن چندبرابر بدتر جورج بوش پسر است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها