امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101037
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
اشاره: فرمانداران پل ارتباطی میان مردم و دولت هستند و نقش فرمانداری‌ها از این جهت دارای اهمیت می‌شود که می‌تواند دو سویه عمل کند یعنی هم سیاست‌های ...

اشاره: فرمانداران پل ارتباطی میان مردم و دولت هستند و نقش فرمانداری‌ها از این جهت دارای اهمیت می‌شود که می‌تواند دو سویه عمل کند یعنی هم سیاست‌های دولت را تدوین، ابلاغ، نظارت و اعمال کند و هم مشکلات مردم را به مسئولان بالا دستی منتقل و در رفع آنها کمک کند.

عیسی فرهادی که در دولت دهم نیز فرماندار تهران بود اکنون و پس از گذشت یک‌سال از دولت یازدهم هنوز کلید فرمانداری تهران را در اختیار دارد؛ فرهادی 18 سال در وزارت کشور در سمت‌های بخشدار، فرماندار، معاون استاندار بوده است.

وی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به بررسی رویکرد اعتدال و همچنین تشریح اقدامات خود در دولت یازدهم پرداخت؛ آنچه می‌خوانید مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: باتوجه به اینکه شما در استان‌های مختلف حضور داشتید، اکنون به عنوان فرماندار تهران به عنوان مرکز کشور، چه تفاوتی بین تهران و سایر شهرستان‌ها وجود دارد؟

فرهادی: از نوع کار و تجربه‌ای که در گذشته بدست آمده بود می‌توانستیم این تجربه‌ها را در تهران به کار بگیریم که بخشی از آن در انتخابات سال گذشته به کار گرفته شد و شاید یکی از انتخابات بی‌نظیر در طول تاریخ ما بود.

در سال گذشته دو انتخاب مهم داشتیم، انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که در تهران با مشارکت متقاضیان کاندیداتوری 2000نفر در تهران صورت گرفت که این تعداد حجم کار انتخابات را بسیار سنگین کرده بود لذا تشکیل پرونده و ارزیابی این‌ها و بعد انجام کار انتخابات شمارش آراء و اعلام نتایج و بعد رسیدگی به اعتراضات آنها که چون به همراه انتخابات ریاست جمهوری بود کار بسیار سنگین و در حجم بالایی انجام شد.

سرعت، دقت و کیفیت در نوع خودش کم‌نظیر بود یکی از دلایل این کار تجربه گذشته بود که به کار گرفته شد و با کمترین اعتراض این انتخابات انجام گرفت.
 


 

سوال: فضای وزارت کشور را در دولت‌های مختلف چه طور ارزیابی می‌کنید؟ و فکر می‌کنید دولت یازدهم با استفاده از آن تجربه‌ها چه برنامه‌ و رویکردی را خواهد داشت؟

فرهادی: دولت یازدهم به چند دلیل دنبال این کار بود که بتواند از تجربه‌های دولت‌های مختلف استفاده کند؛ شعار اصلی آقای روحانی بحث اعتدال است، بدین معنا که باید از همه ظرفیت‌های کشور به دور از تندروی‌هایی که برخی از جریانات دارند، استفاده شود یعنی هرکسی اگر تندروی خاصی نداشته باشد می‌تواند با دولت همکاری کند و افرادی‌که در سمت‌های مدیریتی هستند طبیعتاً باید سعی کنند در راستای پیاده شدن اهداف دولت و خدمت به مردم رضایت عمومی مردم نسبت به دولتی که سرکار است را جلب کنند.

لذا این یک مسئله دوطرفه است اگر دولت از این نیروها استفاده می‌کند در نتیجه نیروها باید تلاش کنند که رضایت مردم را به نسبت به دولتی که بر سرکار است جلب کنند.

شعار اعتدال برآمده از فطرت انسان است

شعار اعتدال، شعار معقولی است که طرفدار بسیاری هم دارد و همه مردم، توده نخبگان و روحانیت در بحث اعتدال با یکدیگر همخوانی دارند؛ فطرت ما انسان‌ها و سفارش اسلام اعتدال و خدمتگزاری به مردم است که بیشتر اهداف خدمتگزاری به مردم را وحدت می‌داند، شعار اعتدال یکی از شعارهایی بوده که می‌تواند زمینه ساز ایجاد وحدت برای اجرای عدالت شود.

انقلاب اسلامی دشمنان فراوانی همانند داعش، رژیم صهیونیستی اشغالگر قدس و در راس آنها آمریکا را دارد که برای مقابله با آنها نیاز به یک وحدت دائمی و داخلی است که از دست آموزه‌های انقلاب در برابر سیاست‌های دشمنان انقلاب حفاظت کنند.

ما هر چه قدر شعارهایمان آمیزه به وحدت باشد بیشتر در مقابل دشمن می‌توانیم، وحدت ایجاد کنیم و در راستای تقویت توسعه داخلی استفاده کنیم. که یکی از این موارد شعار اعتدال است و رشد و توسعه کشور در سایه این شعار است که می‌تواند کارساز باشد.

وحدت و یکپارچگی گروه‌ها و جریان‌ها زمینه موفقیت کشور را به همراه خواهد داشت

نکته بعدی این است که کشورهای دنیا وقتی می‌بینند در کشوری وحدت و یکپارچگی وجود دارد و اختلاف در آن به حداقل رسیده طبقه سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در آن کشور علاقه نشان می‌دهند که باز هم تحقق آن زیر سایه شعار اعتدال است.
 


 

نکته بعدی رفع کدورت‌هاست وقتی همه ما زیر سایه جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد اهداف انقلاب وحدتی در میان ما ایجاد شود می‌تواند کدورت‌ها را برطرف و فاصله‌ها را کم کند.

در نتیجه تحقق شعار اعتدال، وحدت داخلی کشور، ایجاد زمینه برای سرمایه گذاری سرمایه‌داران خارجی، کم شدن فاصله میان جریانات دلسوز نظام و انقلاب و از طرف دیگر خنثی کردن اهداف دشمنان خارجی خواهد بود و به هر حال این شعار مناسبی بود که در قرآن نیز مورد توجه قرار گرفته چراکه افراط و تفریط همیشه آسیب رسانیده هرچه قدر بتوانیم دلسوزان نظام را در سایه وحدت و اعتدال زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران جمع کنیم و به سمت رشد و توسعه سوق دهیم، قطعاً ایران سود خواهد کرد.

اولویت‌های شهر تهران از زبان فرماندار

فارس: برای شهر تهران در حوزه‌های مختلف چه اولویت‌هایی را تعریف کردید؟

فرهادی: تهران یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای جهان است یکی از مراکزی که هم نقش اقتصادی و هم سیاسی کشور را دارد؛ در خیلی از کشورهای دنیا معمولا دوشهر داریم که یکی بعنوان پایتخت اقتصادی و دیگری بعنوان پایتخت سیاسی تلقی شود ولی شرایطی که که در تهران وجود داشته باعث شده که هم پایتخت سیاسی هم اقتصادی باشد که مزایا و هم معایبی دارد که اگر این دو تفکیک می‌شد خیلی بهتر بود.

حدود 20 درصد برق کشور در تهران مصرف و 500 هزار کسبه در تهران هستند، صنعت مهم خودرو سازی و فرودگاه‌های بین المللی نیز در تهران قرار گرفته‌اند ودر بحث مالیات 50 درصد مالیات کشور در تهران اخذ می‌شود که این امر حاکی از پتانسیل و ظرفیت بسیار بالایی بوده که در تهران وجود دارد ولی موانع و مشکلات فراوان هم به همراه این توسعه در تهران وجود دارد.

تامین آب در تهران کار سنگینی است و منابع مطمئنی در اطراف تهران که بتوانیم در طی چند سال آینده آب شرب تهران را تامین کنیم وجود ندارد. هر منبعی که امکانش وجود داشت به کار گرفته شده است.

در بحث آلودگی هوا که بخش اعظم این آلودگی در اثر گرمایی بوده که توسط خودروی تهران به وجود می‌آید که حدود 40درصد خودروهای ایران در تهران هستند و باعث آلودگی تهران می‌شوند.
 


 

 نکته بعدی تراکم ماشین در تهران و بحث ترافیک و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و همچنین مشکلاتی در حاشیه ی تهران مثل مواد مخدر، طلاق و در بعضی از موارد تکدی‌گری است که در تهران وجود داشته و نیاز به تدبیر دارد.

در ساخت و سازهای تهران علی رغم توفیق‌های فراوان که در تهران وجود دارد مثل بزرگراه و اتوبان، طبق گفته مقام معظم رهبری بحث معماری اسلامی ما مغفول واقع شده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

یکی از معضلات جدی تهران بحث بحران است. گرچه مدیریت بحران هرچندطبق قانون برعهده شهرداری است  ولی ده میلیون جمعیت در خطر زلزله هستند که اگر  اتفاقی در تهران بیفتد کشته‌های بعد زلزله دوبرابر کشته‌های زمان زلزله خواهد بود که این امر براثر انفجارهای گاز آتش سوزی‌ها از طریق تاسیسات برقی و مسدود شدن جاهای تنگ و نا مناسبی ایجاد خواهد شد.

بحث بحران یکی از مسائل مهم که  باید به صورت جد مورد توجه دولت و شهرداری قرار گیرد که البته از سوی شهرداری کنترل‌هایی تاکنون صورت گرفته ولی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دانشگاه‌های علوم پزشکی، بسیج و هلال احمر در خصوص بحث بحران باید آموزش‌های لازم را ببینند و امکانات لازم نیز در اختیارشان قرار گیرد که اگر اتفاقی صورت بگیرد با کمترین خسارت بتوان آنرا پشت سر گذاشت.

در شمال و شرق تهران امکان ساخت و ساز وجود ندارد

نکته دیگر که در تهران باید مورد توجه قرار گیرد، بحث پدافند غیر عامل است که در غیر این صورت معضلات جدی را به دنبال خواهد داشت.

نکته بعدی بحث حریم شهر تهران است و اینکه تعریف نشده نهایت تهران به کجا ختم می‌شود در شمال تهران اصلا امکان ساخت و ساز وجود ندارد و حتما هم باید با افرادیکه می‌خواهند در آنجا ساخت و ساز داشته باشند برخورد شود.

استانداری و دستگاه‌های متولی به شدت پیگیر هستند که این اتفاق نیفتد که خوش بختانه هم توانستند کنترل کنند و هیچ ساخت و سازی در شمال وجود ندارد.

ما در شرق تهران به بن‌بست رسیده‌ایم ساخت و ساز  تا جایی‌که امکان داشته صورت گرفته است.

فارس: تعاملات شما با فرمانداری شمیرانات و شهر ری به چه شکل است؟

فرهادی: ما خوش بختانه در شمیرانات توسعه ساخت و ساز نداریم و انتهای شمیرانات ارتفاع 1800 متر است که هیچ ساخت و سازی آنجا انجام نمی‌گیرد در حالیکه در منطقه 20 ساخت و ساز هست ولی در نوع ماموریت مشکلی نداریم و با منطقه 20 که در شهر ری است نیز هیچ مشکلی وجود ندارد، در بحث عمده کاری وجود آنها می‌تواند در راستای تقویت و خدمات رسانی بیشتر موثر باشد.

در زمینه عفاف و حجاب کار فرهنگی باید صورت بگیرد

فارس: در بحث عفاف و حجاب که مورد توجه بسیاری از مسئولین است، فکر می‌کنید چه برنامه‌هایی را می‌توان انجام داد؟

فرهادی: همان طوری که از نامش پیداست باید کار فرهنگی کنیم یعنی یک کار فرهنگی را از کارهای غیر فرهنگی نمی‌توانیم انجام دهیم لذا فرهنگ سازی باید در اولویت کاری قرار گیرد ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مردم معتقدی دارد و 8سال دفاع مقدس از شاخصه‌های بسیار مهم تدین، حضور توده‌های مختلف مردم تهران در به وجود آمدن انقلاب اسلامی و تظاهرات قبل از انقلاب برای  براندازی حکومت سلطه شاهنشاهی نشان از تدین همه مردم ایران و اعتقاد آنها نسبت به ارزش‌هاست.

همچنین حضور در راهپیمایی‌ها که بعد از انقلاب در تهران انجام گرفته و حضور مردم در نماز جمعه تهران و حضور میلیونی توده‌های مختلف مردم در انتخابات که نشان از عشق و عقاید مردم به ارزش‌های دینی و آرمان‎های امام(ره) و پای بندی مردم به انقلاب اسلامی بوده است، چنین مردمی را در هیچ جای دنیا نمی‌توان پیدا کرد ولی از طرف دیگر دشمن ساکت نمی‌شیند و از میلیون‌ها سایت، رسانه و تلویزیون که وجود دارد استفاده کرده و افراد اندکی هستند که تحت تاثیر قرار می‌گیرند و یکسری نابه هنجاری را در کشور ایجاد می‌کنند لذا واقعا ما بهترین مبارزه با ناهنجاری‌ها در بحث فرهنگی، مشارکت مردم و توده‌های مختلف در فعالیت‌های فرهنگی است.

از سویی تقویت بنیان خانواده نیز بسیار مهم است ما اگر بنیان خانواده را از طریق آموزش و پرورش و صداو سیما تقویت کنیم دو نتیجه مهم را در پی خواهد داشت اول جلوگیری از هم پاشیدن خانواده‌ها و از نابه هنجاری‌هایی که در اجتماع ممکن است به وجود آید.

در جامعه اسلامی بی‌بندوباری باعث می‌شود که خلل ایجاد شود، به هر میزان که خانم‌ها از لحاظ پوشش قوی‌تر باشند حضور دشمنان و تهاجم فرهنگی آنها کمرنگ‌تر خواهد شد.

گفت‌وگو از سیده فاطمه موسوی و الهه قاسمی
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها