امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101041
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; فرمانداران پل ارتباطی میان مردم و دولت هستند و نقش فرمانداری‌ها از این جهت دارای اهمیت

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; فرمانداران پل ارتباطی میان مردم و دولت هستند و نقش فرمانداری‌ها از این جهت دارای اهمیت می‌شود که می‌تواند دو سویه عمل کند یعنی هم سیاست‌های دولت را تدوین، ابلاغ، نظارت و اعمال کند و هم مشکلات مردم را به مسئولان بالا دستی منتقل و در رفع آنها کمک کند.

بر همین اساس گفت‌وگویی را با فرمانداران شهرستان‌های ری و شمیرانات انجام داده‌ایم.

آنچه می‌خوانید مشروح گفتگوی خبرنگاران حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با فرمانداران شهرری و شمیرانات است:  

فارس: ارزیابی شما از فرمانداری یکی از شهرستان‌های تهران نسبت به سایر شهرستان‌ها چیست؟

جمالی پور: وظیفه یک فرماندار در شرایط تهران قطعا با یک فرماندار در یکی دیگر از شهرهای ایران بسیار متفاوت است؛ مردم به راحتی به وزارت‌خانه‌ها دسترسی دارند و به راحتی ارتباط برقرار کرده و مسائلشان را مطرح می‌کنند؛ حجم اطلاعات که بین فرماندار و مردم و بین فرماندار و دستگاه‌ها تبادل می‌شود بسیار زیادتر از جاهای دیگر است.

مردم در تهران به دلیل نزدیکی با مرکز حکومت با حقوقشان بیشتر آشنا هستند لذا همواره در معرض حضور در فرماندهی، پیگیری و تبادل نظر هستند که این امر مقداری کار فرماندار را سخت‌تر می‌کند، کوچکترین اظهارنظری از وزارت خانه گرفته تا دفتر رئیس‌جمهور پیگیری می‌شود.

فرمانداران باید مسائل را پیگیری و در راستای حل آن برآیند و همچنین پاسخگوی منطقی مطالبات مردم باشند که البته کار بسیار سخت و شبانه روزی است که حتی یک مسئله کوچک نیز بسیار وقت گیر است.

به نظر می‌رسد که مدیریت در شهر تهران بسیار سخت و مقداری هم سعه صدر، مدیریت و تسلط می‌خواهد.

فارس: از چه زمانی وارد وزارت کشور شدید؟

جمالی‌پور: از سال 82 وارد وزارت کشور شدم تا سال 85 وزارت کشور مسئولیت داشتم ولی عملا از سال 84 مجبور شدم که به وزارت علوم تحقیقات فناوری رفته و به مسئولیت معاونت سرپرستی معاونت اداری مالی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور مشغول به کار شوم.

چند سال آنجا بودم و بعد که مریض شدم مدتی کار اجرایی را کنار گذاشتم و بیشتر به کارهای علمی پرداختم، در دوره آقای روحانی دعوت به کار شدم و به  وزارت کشور برگشتم و افتخارم اینست که در خدمت مردم شهر ری بعنوان فرماندار ویژه هستم.

فارس: نظر شما درباره رویکرد وزارت کشور مبنی براینکه فرماندار را از خود وزارت کشور انتخاب می‌کنند، چیست؟

جمالی‌پور: این رویکرد قابل تحسین است؛ هر دولتی که روی کار آمده به خصوص در وزارت کشور بیشترین جابه‌جایی و تغییرات را داشته است. هرکسی با هر نگاهی آمده با همان سلیقه نیز تیم جدید را آورده است و عملا ثبات مدیریت و تصمیم گیری کارشناسان و ساختار قوی که وزارت کشور بعنوان وزارت مادر باید داشته باشد، ندارد.

انتخاب فرماندار از سوی وزارت کشور رویکرد خوبی است؛ مثلا وزارت آموزش و پرورش و یا وزارت نفت هر کدام نیروهای خودشان را دارند ولی وزارت کشور در سطح مدیریت‌های سیاسی نیروهایش را جابه جا کرده که خسارات بزرگی دامن وزارت کشور را گرفت و دلیل این امر، نگاه سلیقه‌ای سیاسی به دور از منافع ملی است لذا بنا نیست که یک رویکرد سیاسی آمد همه را جابه‌جا کنند و نباید منافع ملی را در راستای سلیقه سیاسی پیش برد.

فارس: اگر گفتمان اعتدال را تعریف داشته باشیم، می‌توان در وزارت کشور بعنوان وزارت مادر آن را تعریف کرد، نظر شما چیست؟
جمالی‌پور: بنده یک اعتقاد قلبی دارم و در تمام مسئولیت‌هایی که داشتم به آن پای بند بودم، این است که بنده یک شخصیت حقیقی دارم یعنی برای خودم هستم ویک شخصیت حقوقی دارم که برای مردم است.

در شخصیت حقیقی هر نظری و هر نگاهی را به عنوان یک فرد می‌توانم داشته باشم اما وقتی در چهارچوب شخصیت حقوقی قرار می‌گیرم حق ندارم آن شخصیت حقیقی را با آن شخصیت حقوقی یکسان بدانم. لذا در چهارچوب شخصیت حقوقی ظاهر می‌شوم که متعلق به مردم هستم و برای امور مردم کار می‌کنم آن وقتی‌که برای من همه عناصر و جریانات و افراد در قالب یک نگاه هستند و ظرفیت آنها برای من محترم است یک تفاوتی به وجود می‌آید و آن هم رویکرد دولت‌هاست هر کسی در چهارچوب رویکرد دولت بخواهد کار کند واین چهار چوب را قبول و به آن پای بند باشد و مربوط به هر جریانی باشد آن فرد محترم و قابل استفاده و سرمایه ملی است.

 دولت وقتی رای می‌آورد براساس یک باور و یک شعار و یک برنامه است وقتی رئیس جمهور حاکم می‌شود باید آن شعارها و برنامه‌ها را عملیاتی کند. مردم به آن رای دادند لذا این جاست که افرادی که قرار است دولت را همیاری و کمک کنند حتما باید شعارها وبرنامه‌های رئیس جمهور را باور و اعتقاد داشته باشند. هر کسی با هر سلیقه سیاسی اگر ایمان داشته باشد و در آن چهار چوب حرکت کند حتما دولت فضا را برای فعالیت گروه‌ها آماده خواهد کرد.

دولت روحانی از روز اول با یک شعار مشخص فراجناحی یعنی استفاده از همه سرمایه‌های انسانی برای پیش برد امور و پیشرفت کشور وارد شد؛ وی یک شعار کلیدی را مطرح کرد و الان هم دولت به آن پای بند است یعنی شاید به لحاظ سلیقه سیاسی متعلق به یک جناح خاص باشد اما وقتی در بستر مدیریتی قرار می‌گیرند اصلا متعلق به آن نیستند و متعلق به دولتی هستند که با این شعار جلو آمده است.

برای من سرمایه های انسانی کشور در قالب هر جریان که باشند وقتی برنامه‌های دولت شعارهای دولت را قبول داشته باشند و در همین مسیر قدم بردارند برای بنده حتما محترم هستند. بنده فکر می‌کنم که مهمترین عنصری که می‌تواند کشور را به توسعه برساند اینست که نگاه سیاسی به سرمایه ی انسانی نداشته باشیم، بلکه  تا وقتی که آن سرمایه پای بند به چهارچوب و اصول وباورهای آن دولت است، بعنوان یک ظرفیت برای پیشرفت کشور تلقی می‌شود.

نقد کردن برنامه دولت به معنای عمل نکردن به برنامه‌ها، اهداف و شعارهای دولت نیست. در داخل دولت مدیرانی هستند که نسبت به عملکرد آن نقد دارند لذا دولت یازدهم مبنایش استفاده از ظرفیت‌هاست، آقای رئیس‌جمهور در ترکیب هیات دولت از همه جناح استفاده کرده است که کمترین تغییرات را هم در طول تاریخ انقلاب داشته است.

به نظر بنده دولت روحانی با همه حرف‌هایی تاکنون در موردش مطرح شده ولی بعنوان یکی از مدیران دولت، می‌توانیم بگوییم که کمترین تغییرات انجام شده است و شاید مدیری را به جای دیگر انتقال دادم ولی آن را حذف نکرده‌ام.

جابه جایی در راستای منافع مردم نه منافع جریان سیاسی یا جناح خاص باید انجام شود؛ نگاه ما به تغییرات بر مبنای توانمندی تجارب که بستگی به ظرفیت خود شخص دارد. ما وقتی بررسی کردیم که مدیریتی توانمندی لازم را نداشته در نتیجه بر مبنای شایستگی استخدام نشده و به کار گیری نشده است آنجا ما تصمیم گرفتیم تغییر دهیم چراکه آن تغییرات به نفع مردم ما بوده است.

ما نگاهمان به تغییرات مدیریتی درون دولت، سیاسی نیست بلکه  تخصصی و حرفه ای و توانمندی‌ها مدنظر است؛ به نظر می‌رسد اگر این مسیر در کشور حرکت کند هم برای پیشرفت کشور مناسب است هم می‌توان اعتماد مردم را جذب و هم سرمایه‌های انسانی را حفظ کرد البته در این فرآیند هم حتما خطا وجود دارد  ولی چون افق رویکرد مثبت و صحیح و در راستای توانمند کردن سرمایه‌های انسانی است حتما نفعش برای مملکت و مردم خواهد بود و می‌تواند کشور را به سوی یک افق روشن و مدنظر مقام معظم رهبری سوق دهد.

سوال: در برخی موارد شاهد برخی هجمه رسانه‌ای علیه وزارت کشور هستیم این را چطور  ارزیابی می‌کنید؟

خان‌محمدی: هجمه‌ای که در وزارت کشور است تنها در وزارت کشور نیست نسبت به دولت هم هست. بنده باورم نسبت به این هجمه این است که دولت وقتی با رویکرد اعتدال کار را شروع می‌کند و وزارت کشور هم کاملا در این اتفاق بسیار مقتدر عمل کرد به این معناست که وزارت کشور در این مدت افراط نداشته و دلیل اینکه هجمه می‌کنند.

از جهت دیگر وزارت کشور چون یک وزارت خانه سیاسی و بعنوان یک پایگاهی است که هم می‌تواند در مسیر مدیریت سیاسی کشور به خصوص در عرصه انتخابات وارد شود و هم می‌تواند فراگیر بودن وزارت کشور را نشان دهد لذا بعضی از افراد نمی‌توانند نگاه مدیریتی وزارت کشور را تحمل کنند از این رو به دنبال به چالش کشاندن وزارت کشور هستند که آن را از مسیر اعتدال خارج کنند و مشی اعتدال که وجود دارد را رها کنند که خوش بختانه تاکنون نتوانستند.

فارس: اعتدال در نظر شما چیست؟

خان‌محمدی: اعتدال مشی پیامبر و امام علی (ع) و ائمه معصومین است چیزی نیست که بگوییم دولت آقای روحانی مطرح کرده بلکه از قدیم بوده ولی مغفول مانده است. حتی امام خمینی (ره) هم مشی اعتدال داشتند و یا رهبری که بارها افراط گری را تذکر دادند.

اعتدال یعنی روشی که افراط و تفریط در آن نباشد مشی اعتدال یعنی آنچه عقلانیت و خردورزی حکم می‌کند و براساس موازین اسلامی و قانون که نظام دارد، گام برداشت. هر رویکرد سیاسی که تندروی کرده سقوط و اگر هم خیلی  آرام آمده جایی دیگر منحرف شده است وکسانی که رادیکال بودند در زمان انقلاب دیدیم که آبشخور استکبار شدند.

فارس: آقای جمالی‌پور شما اعتدال را چگونه تعریف می‌کنید و رویکرد وزارت کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 جمالی‌پور: اعتدال دیدن فرصت‌هاست یعنی دیدن همه چیز و سیاه و سفید نکردن، مردم را با قالب خود مردم دیدن که به نظر بنده اعتدال یعنی اینکه هر فردی که مسئولیتی می‌گیرد برطبق گفته امام علی(ع) یا مردم برادر دینی تو هستند یا در انسانیت با شما شریک هستند و امور مردم را در قالب انسان دیدن.

وقتی این اتفاق می‌افتد حرکت، حرکت معقولی می‌شود ولی باید به کارها با نگاه کارشناسانه نگاه کرد وقتی می‌خواهیم تصمیمی بگیریم تمام جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیریم و وقتی می‌خواهیم راجع به یک فردی حرف بزنیم تمام مسائل را بسنجیم.

یعنی براساس ظواهر برخورد نکنیم کسی‌که براساس اعتدال حرکت می‌کند در نتیجه براساس حرکات و ظواهر نیز قضاوت نخواهد کرد بلکه کارشناسانه قضاوت وبعد تصمیم گیری می‌کند.

مشی دولت یازدهم تاکنون این بود که در تمام عرصه‌هایی که حرکت می‌کند اعتدال را رعایت کند بعنوان مثال در استفاده از سرمایه‌های انسانی و در فراهم کردن امکانات برای همه جریانات و گروه‌های سیاسی داخل نظام و یا در پیگیری امور و حل مسائل مردم که حتما با عزت برخورد می‌کند لذا دولتی که شعار و مبنای کارش تدبیر و ایجاد امید و حرکت در چهار چوب منافع ملی جامعه و شناختن همه مردم باشد قطعا به این موضوعات نگاه سیاسی ندارد و همه مردم برایش مردم هستند حتی کسانی به آن رای ندادند، حقوقشان برابر است. وزرا و مجموعه تیم مدیریتی دولت مکلف هستند تا از این شعار، مسیر و استراتژی که دولت ترسیم کرده، تبعیت کنند و هر کسی که این مسیر را دور بزند و مسیر جدید را براساس نه سیاست و مشی خودش ترسیم کند قطعا باید از  این مسیر پیاده شود.

من معتقد هستم که دولت تاکنون در این چهارچوب حرکت و در این چهارچوب ثابت قدم بوده است و خیلی هم تحت تاثیر جریانات سیاسی و فشارهایی که بر آن وارد می‌کنند قرار نگرفته و نمی‌گیرد چون معتقد به پشتیبانی مردم و به این حمایت‌ها ایمان دارد و انشا الله تا آخر دولت هم پای بند خواهد بود.

فارس: با توجه به اهمیت مسئله فرهنگ فرمانداری‌ها چه نقشی می‌توانند در این زمینه داشته باشند؟ 

خان‌محمدی: سند راهبردی، گردشگری را در حال نهایی کردن هستیم و شمیرانات با بافت ویژه‌ای که دارد باید بحث گردشگری در آن مشخص شود براساس این ساختار می‌توان طرح و پروژه‌ای که در منطقه ایجاد شود را پیگیری کرد که زیر ساخت‌های یک منطقه گردشگری، برای جذب گردشگری فراهم شود.

در حال حاضر شخص گردشگری که در منطقه حضور پیدا می‌کند، هدایت شده نیست لذا تخریب‌هایی را در پی دارد و پیامدهای منفی برای مردم بومی منطقه و زیست محیطی را به همراه خواهد داشت. این شرایط را می‌توان به چشم یک فرصت دید که زمانی تبدیل به فرصت می‌شود که ساختار اقتصادی شهرستان را باز تعریف کنیم این یکی از مشکلات کلان بوده و اما بحث دوم بحث فرهنگی است که رهبری امسال را به بحث فرهنگ اشاره کردند.

ما در جلسات شورا با مسئولان تاکید کردیم که هر حرکت اقتصادی که می‌کنیم باید نگاه فرهنگی داشته باشیم، نه در حد شعار بلکه در حد عمل رویکرد فرهنگی را ببینیم.

مقام معظم رهبری امامزاده صالح را قطب فرهنگی شمال تهران قلمداد فرمودند  و وجود جماران بخش اعظم تاریخ درخشان ایران را نشان می‌دهد و حضور مراکز مذهبی حوزه‌های علمیه و کاخ موزه مراکز دینی و همه اینها ساختار فرهنگی را برای حضور گردشگر فراهم می‌کند.

شورای فرهنگی عمومی را بعنوان ساختار و نهادی که قبل انقلاب سیاست گذاری برای فرهنگ عمومی شهرستان داشته و همچنین کمیته فرهنگی اجرایی را تقویت کرده‌ایم و عناصری از کارشناسان را دعوت تا بتوانیم در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

رسیدگی به امور روستاها و عدم مهاجرت مردم روستاها به شهرها در کنار بحث گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

فارس: رابطه شما با نمایندگان به چه شکل است؟

جمالی‌پور:  مردم شهرستان ری دقیقا مثل  مردم شهرهای دیگر جزو آرزوی دیرینه‌شان هست که نماینده خاص خودشان را داشته باشند؛ تعداد معدودی از نمایندگان تهران به خاطر وسعت شهر تهران در کنار مردم هستند و به خاطر علایق خاص در بین مردم ظاهر شوند امیدوار هستیم که نمایندگان مقداری بیشتر به شهرهای پیرامون تهران بپردازند که اگر حساسیت بیشتری نمایندگان در مجالس گذشته به شهر ری داشتند این ساختار ناهمگون در شهرستان ری اتفاق نمی‌افتاد.

امیدواریم با مراوداتی که اخیرا شروع شده و ارتباطی که بین فرماندار و نمایندگان است افزایش و با هم‌فکری یکدیگر برخی از مشکلات را در شهرری رفع کنیم که شاید لازم به وضع قانون باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار