امروز : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 30
۰۲:۳۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1011
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 361
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه مصری محیط، «دکتر فرید عبدالخالق» اندیشمند مسلمان و از رهبران فکری سابق اخوان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه مصری محیط، «دکتر فرید عبدالخالق» اندیشمند مسلمان و از رهبران فکری سابق اخوان المسلمین روز گذشته در قاهره در گذشت.

این اندیشمند مصری از همراهان حسن البنا موسس اخوان المسلمین بود که معتقد بود حسن البنا به دنبال سیاست نبود و گفته بود: اگر حسن البنا زنده بود از محمد مرسی رئیس جمهور مصر و مرشد اخوان می‌خواست تا از حکومت دوری کنند.

وی از منادیان وحدت امت اسلامی بود و گفته بود: نباید امت اسلامی را به اخوان و صوفیه و جبهه نجات سلفی تقسیم کرد بلکه همه ما باید در برابر دشمنان اسلام آماده باشیم.

بنابر این گزارش، «دکتر فرید عبدالخالق» در سال 1984 و پس از شرکت اخوان المسلمین در انتخابات برگزار شده توسط حسنی مبارک از عضویت در مکتب ارشاد این جماعت استعفا داد.

وی که متولد شهر فاقوس شرقی در سال 1915 است همچنین عضو هیئت موسس جماعت اخوان المسلمین و مدیرکل «نشر کتب و مستندات ملی» بود.

عبدالخالق که از شاهدان زنده عصر جنبش‌های اسلامی مصر محسوب می‌شد، ریاضیات، حقوق و فقه خواند و در سال 2009 به درجه دکترای فقه و شریعت دانشکده حقوق دانشگاه قاهره نائل آمد.

این خطیب، شاعر، پژوهشگر و اندیشمند مصری دارای تالیفات مهمی درباره اسلام، اخوان المسلمین و فقه است که از جمله آنها «اخوان المسلمین در میزان حق»(1978)، «تاملاتی در دین و زندگی»(2003)، «در فقه سیاسی»(2007) و همچنین دو دیوان شعر با عناوین «مصیبت بوسنی»(1993) و «دیوان مقاومت»(2003) بود.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها