امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101131
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۱۸
تعداد بازدید: 124
الهه کولایی، فعال اصلاح‌طلب امروز سه‌شنبه طی یادداشتی در روزنامه آرمان تاکید کرد که "دولتمردان از سازماندهی و ساماندهی نخبگان برای همراهی و همکاری در ...

الهه کولایی، فعال اصلاح‌طلب امروز سه‌شنبه طی یادداشتی در روزنامه آرمان تاکید کرد که "دولتمردان از سازماندهی و ساماندهی نخبگان برای همراهی و همکاری در جهت حل مشکلات داخلی تا کنون گامی عملی برنداشته است. در این زمینه تسهیل پیوند دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی با دستگاه دیپلماسی روند قابل قبولی را پشت‌سر نگذاشته است".
 
متن کامل یادداشت کولایی در ادامه می‌آید:
 
یک سال از به قدرت رسیدن دولتی گذشت که با شعار تدبیر و امید، امید به تغییر شرایط را در دل مردم ایران زنده کرد. به قدرت رسیدن دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی، نه فقط با اقبال گسترده مردم و رویکرد تعیین کننده در رابطه با گسترش روابط سازنده و مفید با جهان روبه‌رو شد بلکه حل و فصل مشکلات پیچیده و دیر پای سیاست خارجی را نیز به نوعی نویدبخش بود.

در واقع محور سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت تدبیر و امید به دلیل تجربه کاری و پیشینه دکتر روحانی در عرصه سیاست خارجی ظهور و بروز بهتری یافت، به ویژه آنکه در عصر جهانی شدن و تغییر در مفهوم زمان و مکان کشوری مانند ایران در این منطقه از جهان، از چنان توانمندی‌های متنوع و چشمگیری برخوردار است که سیاست‌های خصمانه سال‌های گذشته امکان نادیده گرفتن این ظرفیت‌ها را فراهم نیاورده بود.

بنابراین بسیاری از بازیگران دور و نزدیک جهانی خواستار تغییر رویکرد در رابطه با ایران و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران در این منطقه از جهان بودند. انتظار همه از دولت تدبیر و امید بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و امکانات پدید آمده در عرصه سیاست خارجی است.

از سوی دیگر تنظیم و هدایت این ظرفیت‌ها در جهت پاسخگویی به نیازهای داخلی و نیازهای طبیعی و مسلم مردم ایران، خواسته همه بود که دولت در جهت جامه عمل پوشیدن به آن گام برداشت.

به یک معنا می‌توان گفت دولت تدبیر و امید این انتظار را در میان مردم قوت بخشید که؛ شرایطی شایسته و بایسته مردم بزرگ ایران در تعاملات سیاست خارجی شکل بگیرد. البته نباید از نظر دور داشت که محور این تلاش‌ها در یک سال گذشته، بر مذاکرات هسته‌ای تمرکز یافت؛ به معنای دیگر تلاش شد بی‌اعتمادی جامعه جهانی نسبت به کشورمان از میان برود.

بدون تردید در این زمینه راه‌های بسیاری گشوده شد و تابو‌های بسیاری شکست که این رخداد فی نفسه موفقیت قابل توجهی برای دستگاه اجرایی کشور به حساب می‌آید. اما همگان به خوبی آگاهند که روند تغییر در این حوزه ساده و آسان نیست چرا که تندروها تلاش دارند تا مانع بازگشت ایران به عرصه تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی شوند. البته نباید فراموش کرد که سیاست‌های دولت گذشته در حوزه جنوب غرب آسیا فرصت‌های بسیاری را خام گذاشت بنابراین رویکرد تعاملی با جهان فی‌نفسه نقطه قوت دولت یازدهم به شمار می‌آید.

از سوی دیگر ما ناچار به اعتراف هستیم که دولت در عرصه سیاست داخلی از تعامل با جامعه مدنی باز مانده است. دولتمردان از سازماندهی و ساماندهی نخبگان برای همراهی و همکاری در جهت حل مشکلات داخلی تا کنون گامی عملی برنداشته است. در این زمینه تسهیل پیوند دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی با دستگاه دیپلماسی روند قابل قبولی را پشت‌سر نگذاشته است.

نکته مهم‌تر آنکه دولت در پاسخ به نیازهای داخلی در جهت شکوفا کردن اقتصاد و به حرکت در آوردن چرخ‌های اقتصاد ملی از ایفای نقش موثر و تعیین کننده باز مانده‌ است. دولت همچنین نتوانسته یک رویکرد اقتصادی پرتحرک را برای خروج از رکود تورمی از طریق دیپلماسی کارآمد در حوزه روابط اقتصادی سامان دهد. به یک معنا تمرکز بر مذاکرات هسته‌ای به تنهایی تکلیف فراروی دولت در رفع مشکلات پیش رویش نبوده است.

در آستانه سالگرد روی کار آمدن دولت در حوزه روابط خارجی نیازمند سامان دادن روابط نزدیک با مراکز علمی و آموزشی با دستگاه دیپلماسی هستیم. از سوی دیگر لازم است دستگاه دیپلماسی رویکرد اقتصادی قوی‌ترو کارآمد‌تری را در پاسخ به نیازهای داخلی دنبال کند به ویژه در توسعه روابط با کشورهای پیرامونی باید رویکرد بهتری اتخاذ شود. در این زمینه می‌توان به غفلت از بازارهای کشورهای پیرامونی به ویژه کشورهای بازمانده از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد. البته همگان به خوبی می‌دانند که مشکلات ساختاری گذشته به این سرعت قابل رفع نیست. همت دولتمردان در همه حوزه‌ها را می‌طلبد و این همت نه فقط در حوزه دیپلماسی و نه فقط در حوزه اقتصادی بلکه در حوزه‌های علمی، گردشگری و حتی حوزه پزشکی هم می‌تواند از طریق دیپلماسی کارآمد در سال دوم دولت مورد استفاده قرار بگیرد.
 
مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد وخبر گزاری فارس صرفا آن را باز نشر کرده است

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها