امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101150
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 114
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه اظهار داشت: دولت قصد دارد در اداره کشور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه اظهار داشت: دولت قصد دارد در اداره کشور بر اساس عقلانیت و تدبیر، تصمیمات مختلف سیاسی، اقتصادی و... را با پشتوانه علمی انجام دهد.

وی استفاده از تمام نیروهای نظام اسلامی، بدون توجه به گرایش و جناح‌های سیاسی در همه عرصه‌های مدیریتی را یکی دیگر از تصمیمات بر پایه عقلانیت دولت عنوان کرد.

معاون اول رئیس جمهور کنترل تورم را به‌عنوان جدی‌ترین مطالبه مردم برشمرد و تصریح کرد: در 6 ماهه دوم سال 92 به‌منظور کنترل تورم، دست‌اندازی دولت به منابع مالی بانک مرکزی برخلاف دولت‌های گذشته، حتی در بدترین شرایط محدود شده است.

جهانگیری با بیان اینکه تا کنون 50 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برداشت شده است، گفت: برنامه‌ریزی شده بود که تورم تا پایان سال 93 به 25 درصد کاهش یابد، در حالی که این امر در ماه منتهی به تیرماه امسال به 24.7 درصد رسیده و در صورت نیاز نرخ جدید تورم برنامه‌ریزی شده دیگری اعلام می‌شود.

وی هدفمندی یارانه را یک مسئله پر چالش و دغدغه خواند و افزود: با توجه به توزیع سالانه بیش از 42 هزار میلیارد تومان بین مردم در این زمینه، تنها 11 میلیارد تومان از آن در بودجه پیش‌بینی شده که دولت برای تأمین کسری آن با مشکل مواجه شده است.

این مسئول بیان داشت: از محل منابع آزادشده هدفمندی یارانه‌ها، بخش بهداشت و درمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت به ‌عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های مردم ساماندهی شد.

معاون اول رئیس جمهور به نخستین سالگرد تحلیف دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: دولت جدید در زمانی کار خود را شروع کرد که کشور با یک موضوع جدی به‌نام رکود تورمی در اقتصاد مواجه بود.

جهانگیری تورم بیش از 40 درصد، رشد منفی 6.8 درصدی، بیکاری بالا، بدهی‌های زیاد دولت به پیمانکاران بخش خصوصی و بودجه نامتعادل را از جمله مشکلات پیش‌روی دولت در مقطع شروع کار خود عنوان کرد.

وی بیان داشت: بی‌نظمی‌ در اداره کشور، اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه، منفعل شدن فعالیت سیستم بانکی در خارج از کشور، تحریم اکثر قفل و بندهای اقتصادی همچون بیمه، کشتیرانی و... در آن مقطع آسیب‌های جدی به کشور وارد کرد.

این مسئول ادغام دو نرخ ارز در کشور را یکی از تصمیمات دولت در شروع کار خود بیان کرد و متذکر شد: با این کار جلوی فسادهای عظیمی گرفته شد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: مبارزه با فساد اقتصادی یکی از اولویت‌های اصلی دولت بوده که با این کار افرادی که منتفع می‌شدند، شروع به ناسازگاری کردند.

وی با بیان اینکه برخی‌ها با اشاعه مطالب کذب و دروغین سعی دارند مانع از مبارزه با فساد شوند، تأکید کرد: دولت بدون شعار در برخورد با مفاسد اقتصادی به ‌صورت ریشه‌ای عمل می‌کند.

جهانگیری خروج از رکود را یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت عنوان کرد و گفت: بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور با تعطیلی روبه‌رو شده و یا با پایین‌ترین ظرفیت خود کار می‌کنند.

این مسئول از تقدیم بخشی از بسته جامع تهیه شده خروج از رکود دولت به ‌عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی در یکشنبه هفته آینده خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور تسهیل فضای کسب و کار برای فعالان بخش خصوصی را نخستین مرحله خروج از رکود دانست و بیان داشت: باید موانع ایجاد شده توسط دولت برای فعالیت بخش خصوصی را رفع کرد.

جهانگیری افزود: برای این کار باید افزایش سرمایه بانک‌ها و پرداخت بدهی دولت به آنها پرداخت و بیش از 78 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانک‌ها وصول شود.

وی فروش اموال منقول و غیرمنقول بانک‌ها را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید به جای تبدیل‌شدن به انبار، به ‌دنبال فعال‌کردن بخش خصوصی باشند.

این مسئول گفت: دولت مصمم است که اقتصاد کشور را سر و سامان داده، نشاط را به فضای سیاسی بازگردانده و با ایجاد گفت‌وگو و تعامل در فضای بین‌المللی، کشور را به جایگاه مناسبی در افکار عمومی برساند.

جهانگیری همچنین به حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی و جنایت آنها در حق زنان و کودکان بی‌دفاع باریکه محصور غزه اشاره کرد و افزود: مجامع بین‌المللی با سادگی و تنها با صدور بیانیه از کنار این جنایت‌ها عبور می‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورهای اسلامی با سکوت خود جنایات رژیم اشغالگر قدس را تأیید می‌کنند، گفت: بحران گروه‌های انحرافی همچنین مشکلات فراوانی را پیش‌ روی عراق‌، سوریه و دیگر کشورهای اسلامی قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهور استان کرمانشاه را یکی از پشتوانه‌های بزرگ کشور عنوان کرد و ادامه داد: با طرح‌های در دست اجرا، منطقه غرب کشور در آینده‌ای نزدیک، مهمترین کانون توسعه صنعتی کشور می‌شود.

این مسئول تسریع در اجرای راه‌آهن غرب را یکی از استراتژیک‌ترین موضوعات در ارتباط با کشورهای همسایه و بهبود وضعیت اقتصادی استان کرمانشاه اعلام کرد.

وی با اشاره به محدودیت منابع بودجه دولت، تأکید کرد: این پروژه باید تا سال 94 با اختصاص 150 میلیارد تومان به بهره‌برداری برسد و تا آذرماه سال‌ جاری نیز اعتبارات فوق، تخصیص کامل داده می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: در ارتباط با پروژه‌های عمرانی نیز هر سهمی به استان‌های دیگر اختصاص یافت، به استان کرمانشاه 10 درصد بیشتر باید اختصاص یابد.

جهانگیری بیان داشت: در زمینه عمرانی نیز طرح‌های ملی با پیشرفت بیش از 80 درصدی تا آبان‌ماه سال‌جاری اعتبار لازم را دریافت می‌کنند.

وی از تأمین اعتبار 25 میلیارد تومانی برای بزرگراه کربلا تا پایان سال ‌جاری خبر داد و گفت: تا یک ماه آینده نیز مطالبات پیمانکاران بخش آب استان پرداخت می‌شود.

این مسئول افزود: مطالعات طرح پتروشیمی اسلام‌آباد غرب نیز باید تکمیل شود تا به‌عنوان یکی از مصوبات سفر رئیس جمهور به استان کرمانشاه در دستور کار قرار بگیرد.

وی با اشاره به جدی‌ بودن محدودیت منابع بودجه دولت، خاطرنشان کرد: دولت با این وجود اصرار دارد که از دادن وعده‌های بدون مطالعه به مردم خودداری کند.

انتهای پیام/2700/صا/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها