امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101181
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۳۵
تعداد بازدید: 215
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی عسگری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در یک نشست خبری اظهار داشت: 1300 پرونده بزرگ ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی عسگری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در یک نشست خبری اظهار داشت: 1300 پرونده بزرگ مالیاتی در کشور وجود دارد که 45 درصد درآمدهای مالیاتی از مالیات‌دهندگان گرفته می‌شود که شامل بانک‌ها، بیمه‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی هستند.

وی با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر در اصفهان برخی کدفروشان اقتصادی شناسایی شده که برای چندین شرکت کد اقتصادی صادر می‌کردند،‌ گفت: بیش از 15-16 میلیارد تومان فاکتور جعلی صادر شده بود و نیز موارد مشابهی در تهران و آذربایجان غربی این کدفروشان شناسایی شدند.

عسگری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص بسته خروج از رکود دولت گفت: برخی از پیشنهادهای دولت که در بسته خروج از رکود پیش‌بینی شده  است را سازمان مالیاتی در لایحه اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم گنجانده شده است.

عسگری با بیان اینکه امسال سال ویژه‌ای برای نظام مالیاتی بود، اظهارداشت: اظهارنامه‌های الکترونیکی در سال جاری برای مؤدیان طراحی شد که دیگر نیازی به مراجعه آنها نبود و نیز پرداخت الکترونیکی در نظر گرفته شد و به تمام قول‌هایی که در این زمینه دادیم عمل کردیم.

وی با بیان اینکه 5 میلیون و 200 هزار مؤدی در تیرماه سال جاری اظهارنامه مالیاتی ارائه کردند، تصریح کرد: 300 هزار مؤدی جدید اظهارنامه را به صورت الکترونیکی ارائه کردند و در حال حاضر بیش از 95 درصد اظهارنامه‌ها وارد شده و بقیه نیز در حال ورود اطلاعات هستند.

وی با تاکید بر اینکه بهترین وصولی درآمد را در تیرماه امسال بعد از 5 سال داشتیم، گفت: امسال سازمان مالیاتی سال منحصر بفردی را پشت سر گذاشت و در آزمون بزرگی سربلند بیرون آمد،در حقیقت این مباحث مقدماتی برای کار بزرگی در کشور است که نظام جامع مالیاتی نامیده می‌شود.

وی افزود: تیرماه امسال 8270 میلیارد تومان پیش‌بینی درآمد داشتیم که بیش از 8 هزار و 120 میلیارد تومان وصول شده است و نشان می‌دهد 98 درصد پیش‌بینی‌ها وصول شده و 2 درصد انحراف دارد.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در 4 ماه منتهی به تیرماه تحقق درآمدها 19 هزار و 900 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شد که در حال حاضر 18 هزار و 800 میلیارد تومان وصول و 95 درصد این پیش‌بینی محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه درآمدهای مالیات‌ مستقیم در 4 ماه سال جاری 34 درصد رشد داشته یادآور شد: همچنین مالیات بر ارزش افزوده 83 درصد رشد داشته و در مجموع این نوع مالیات نسبت به مدت مشابه سال قبل 49 درصد رشد نشان می‌دهد که حاکی از ظرفیت بالقوه اقتصاد کشور برای اخذ مالیات را دارد.

عسکری با بیان اینکه امسال علاوه بر استان تهران، اصفهان، کرمانشاه ،7 استان دیگر به طرح جامع مالیاتی می‌پیوندند، تصریح کرد: استان‌های فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، قم، قزوین، کرمان و خوزستان هستند که در حال حاضر مقدمات کار فراهم شده و زیرساختهای آن تکمیل شده و در صورت تخصیص اعتبار لازم طبق برنامه بخش اعظم این طرح اجرا خواهد شد و سال آینده 10 استان بعدی در 6 ماه اول سال و مابقی استان‌ها در 6 ماه دوم سال آینده تکمیل خواهند شد.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در شرایط رکود تورمی دولت به دنبال بهبود فضای کسب و کار است و از ابزارهایی برای حمایت از تولید بویژه ارائه تسهیلات استفاده می‌کند،همچنین در سیاست اقتصاد مقاومتی برنامه‌هایی برای یکسان‌سازی بخش خصوصی و دولتی، استهلاک شتابان تولید و معافیت‌های سرمایه‌گذاری صورت گرفته و در حال حاضر 100 درصد سرمایه افراد سرمایه‌گذار در مناطق برخوردار و 200 درصد در مناطق غیر برخوردار، درآمد سرمایه‌گذاری آنها مشمول معافیت مالیاتی است.

وی در خصوص مالیات سکه و طلا بیان داشت: در مبداء ورود به بازار از سکه ارزش افزوده آن گرفته می‌شود، البته اکنون بازار سکه انگیزه سال‌های گذشته را ندارد.

عسگری ادامه داد: همچنین جلسه‌ای با طلافروشان برگزار شده که عنوان کردیم وضعیت معقول و قابل قبولی از نظر سازمان مالیاتی در پرداخت مالیات ندارند و در برخی استان‌های محروم متوسط پرداختی مالیات بر ارزش افزوده آنها از تهران بیشتر است و حتی طلافروشان قم متوسط پرداختی‌شان بیشتر از تهران است، قرار شد از سوی اتحادیه اطلاع‌رسانی دقیق نسبت به این موضوع انجام شود و نیز ابهام در فاکتورهای فروش نیز وجود داشت که اطلاعات به صورت دقیق درج نمی‌شد که با اصلاحاتی این کار باید انجام شود و میزان ارزش افزوده، ارزش طلا و مباحث اضافی آن در فاکتورها مشخص شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر علت ممنوع‌الخروج شدن علی پروین تصریح کرد: خبری از ممنوع‌الخروج شدن علی پروین ندارم و مطلع نیستم که این ممنوع‌الخروجی به دلیل مالیات باشد ؛ زیرا الان اگر فردی بدهی به بانک‌ها داشته باشد، ممنوع‌الخروج می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اینکه گفته می‌شود قرارداد کارلوس کی‌روش سرمربی فوتبال ایران 24 میلیارد تومان است و آیا مالیاتی تاکنون پرداخت شده،‌افزود: نمی‌دانم قرارداد کارلوس کی‌روش چقدر است و معمولا خارجی‌ها در پرداخت مالیات حساس‌تر از ما هستند و حتما کی‌روش مالیات خود را پرداخت کرده است.

وی در خصوص مالیات باشگاه‌های ورزشی نیز گفت: پس از اظهارات بنده فدراسیون‌‌های فوتبال و ورزشی نسبت به این موضوع حساس شدند و در جلسه با اکثر فدارسیون‌ها این مسئله و دغدغه مطرح شد و باید تکلیف مالیات قرارداد بازیکنان مشخص شود و در حال حاضر مالیات برخی از بازیکنان تقسیط شده است.

وی ادامه داد: مبهم بودن قراردادها یکی از دغدغه‌های سازمان مالیاتی است زیرا خیلی از قراردادها واقعی نبود و مسائل دیگری پشت سر آن وجود داشت، اکنون چارچوبی با دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است، قراردادهای واقعی باید به سازمان امور مالیاتی ارائه شود و در حال حاضر بخش اعظمی از قراردادها مالیات خود را می‌پردازند.
عسکری با بیان اینکه 35 درصد از اظهارنامه‌های مالیاتی جدید ارائه شده تصریح کرد: راه‌های شناسایی زیادی برای مؤدیان وجود دارد. در حال حاضر تعداد زیادی از پزشکان، وکلا که تاکنون پرونده مالیاتی نداشته‌اند شناسایی شده است و در این راستا مکاتبات متعددی با ادارات تعاون، نیروی انتظامی، اوقاف، خیریه‌ها، بانک مرکزی، صندوق‌های قرض‌الحسنه صورت گرفته است.
وی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره برنامه‌های مالیاتی دولت در راستای خروج از رکود عنوان کرد: در حال حاضر لایحه‌ای در دولت در حال تدوین است. بخشی از این سیاست‌ها نیاز به قانون دارد و بخش دیگر نیز توسط دولت برای اجرا ابلاغ شده است. همچنین بخشی از پیشنهادهای مالیاتی بسته خروج از رکورد دولت در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم گنجانده شده است.
عسکری ادامه داد: بازارگردانی سهام در بورس موضوع دیگری بود که پیشنهاداتی برای رونق بازار و خرید و فروش انجام شده و تمهیداتی برای آن در نظر گرفته شده است.
وی در خصوص دغدغه نظام مالیاتی گفت: بحث رعایت عدالت و قانون میان مالیات حقوق‌بگیران و اصناف یکی از دغدغه‌های نظام مالیاتی است که در حال حاضر به دنبال کاهش فاصله هستیم. همچنین رشد مالیات مشاغل در سال‌های اخیر کمتر از 15 درصد بوده اما در 4 ماه اول سال 36 درصد رشد داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل 243 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین ظرف 2 سال آینده به این عدالت خواهیم رسید.

عسکری تأکید کرد: مالیات‌ها به سمت واقعی شدن می‌رود اما میزان آن زیاد نشده است.

وی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اینکه گفته می‌شود مالیات مضاعف از مصرف‌کننده می‌گیرند، تصریح کرد: این موضوع کاملاً روشن است، منتهی برخی مؤدیان که مشمول این مالیات نیستند از مصرف‌کننده مالیات آن را اخذ می‌کنند و در حال حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند اتکا، رفاه، شهروند و سپه  مشمول این مالیات بوده و بسیاری از آنها شرکت هستند و در این راستا تخلفی از آنها صورت نگرفته است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرد: در حال حاضر تالار پذیرایی و رستوران جزو مالیات بر ارزش افزوده بوده اما چلوکبابی‌ها مشمول آن نیستند و به همین دلیل به زودی گروه‌های هم صنف مشمول این قانون خواهند شد و نظارت بر دریافت مالیات بر ارزش افزوده برعهده سازمان امور مالیاتی است.

به گفته وی در اجرای ماده 120 قانون برنامه پنجم توسعه هر کسی مجوزی صادر می‌کند باید اطلاعات آن را به سازمان مالیاتی بدهد از جمله کانون وکلا، اصناف، نظام مهندسی و پزشکی اسامی مجوزگیرندگان خود را باید برای دریافت مالیات به این سازمان ارائه کنند تا اگر کسی پرونده مالیاتی ندارد به سراغ آنها برویم و تمام فعالیت آنها قابل کنترل است.

عسکری در خصوص معافیت تسهیلاتی برای پیمانکاران بخش خصوصی و دولتی گفت: بسیاری از پیمانکاران بخش دولتی بدهکار هستند و به همین دلیل مالیات آن تقسیط شده و نیز تأخیر در پرداخت مالیات آنها نیز مشمول جریمه می‌شود که به دلیل عدم دخالت در آن این جرایم بخشیده می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال پیش‌بینی می‌شود 20 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده و عوارض وصول شود، گفت: 18 هزار میلیارد تومان سال قبل مالیات بر ارزش افزوده و عوارض اخذ شده است.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها