امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101198
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
رویدادهای مهم 15 مرداد در تقویم خورشیدی: * وثوق الدوله رئیس الوزراء کابینه خود را به این شرح معرفی کرد. (1297 ش) وثوق الدوله وثوق الدوله رئیس ...

رویدادهای مهم 15 مرداد در تقویم خورشیدی:

* وثوق الدوله رئیس الوزراء کابینه خود را به این شرح معرفی کرد. (1297 ش)

وثوق الدوله وثوق الدوله رئیس الوزراء و وزیر داخله - مشاورالممالک وزیر خارجه -صارم الدوله وزیر مالیه - نصرت الدوله وزیر عدلیه - نصیرالدوله وزیر معارف - دبیرالملک وزیر تجارت و فوائد عامه. تا تعیین وزیر جنگ و وزیر پست و تلگراف سردار همایون والی و محاسب الممالک در دو وزارتخانه مذکور کفالت یافتند.

 

* پذیرش آتش‏ بس پس از 15 روز کارشکنی توسط عراق (1367 ش)

پذیرش آتش ‏بس پس از 15 روز کارشکنی توسط عراقیک روز پس از گذشت پذیرش قطعنامه 598 توسط ایران اسلامی، رژیم جنگ افروز عراق با بمباران نیروگاه اتمی بوشهر، خوی تجاوزگری خود را بار دیگر آشکار کرد. در ادامه، در 31 تیرماه، ناگهان حمله گسترده خود را به خاک جمهوری اسلامی ایران آغازنمود و قصد داشت تا بار دیگر خرمشهر را اشغال کند. اما رزمندگان جان برکف، جانانه در مقابل دشمن متجاوز ایستادگی کرده و بعثیون را با دادن تلفات فراوان وادار به فرار کردند. سرانجام رژیم عراق با مشاهده قاطعیت مسؤولان جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق خود، چاره‎‏ای جز تن دادن به اجرای قطعنامه 598 ندید و آن را در 15 مرداد 1367 پذیرفت.

 

*درگذشت پرویز شاپور ، نویسنده ایرانی وی ادیب، نویسنده، طنزپرداز معاصر. او خالق گونه ادبی جدیدی به نام کاریکلماتور در ایران است. وی متولد 5 اسفند 1302 بود. (1378 ش)

 

 

رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری (9 شوال):

 

* درگذشت "ابن سیرین بصری" خواب‎گزار معروف مسلمان (110 ق)

ابن سیرین بصریابوبکر محمد بن سیرین بصری، فقیه و راوی حدیث بود که از تابعین، احادیث فراوانی را نقل کرده است. وی در سال 31 یا 33 هجری قمری به دنیا آمد. در ابتدا شغل بزّاری داشت و بسیار زیباو با جمال بود. روزی زنی وی را به بهانه‏‎ی خرید اجناس بزازی، به خانه‏‎ی خود برد و او را به گناه فرا خواند و به او گفت: در صورتی که خواسته‏‎ام را برآورده نسازی، آبرویت را می‏‎برم. ابن‏‎سیرین برای آن‏که حِسِّ تَنَفُّر و انزجار را در زن برانگیزد خود را به نجاست آلوده می‏‎کند وبه این ترتیب خود را از گناه می‏‎رهاند. می‏‎گویند در نتیجه‏‎ی آن تقوی، وی به علم تعبیرخواب آگاه گردید، به‏‎حدی که او را "تالیِ یوسف صدیق" می‎‏شمارند. همه‏‎ی تعبیرات او، از ذوق سلیم و فکر ثاقب بود و حوادث رؤیایى را با آیات قرآنی و احادیث نبوی و یا حقایق خارجی تطبیق می‏‎نمود. ابن‏‎سیرین برای احادیث پیامبر اسلام(ص) اهمیت بسیاری قائل بود و در حفظ و نقل حدیث، دقیق و محتاط بود و همین دقت نظر او موجب شد تا مؤلفان برجسته، روایت‏‎هایش را قابل استناد بدانند. ابن سیرین در زمان حیات خود، محضر 30 نفر از اصحاب پیامبر را درک کرد و کتب و نسخه‏‎های خطی گوناگونی رابه زبان‏‎های مختلف از خود بر جای گذاشت. ویژگی‏‎هایى چون رعایت جانب احتیاط در مسایل شرعی، یک روز در میان روزه گرفتن، شب زنده‎‏داری، بردباری، نرم‏‎خویى، پرهیز از بحث و جَدَل، اعتراف به لغزش‌‏های خویش و امیدواری فراوان به رحمت الهی، از ابن سیرین چهره‎‏ای چونان زاهدان و پارسایان بزرگ ساخته است و همین امر موجب شده تا برخی از کسانی که در زمینه‏ی سیر و سلوک کتاب‏‎های مهم نگاشته‏‎اند، در وی به گونه‏‎ی الگوی پرهیزگاری و پارسایی بنگرند.

 

*پایان محاصره‏‎ بغداد از دست عثمانی‏‎ها توسط "شاه عباس صفوی" (1035 ق)

 

 

رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (6 آگوست):

 

*تولد "کارل ویلهلم شل" شیمی‏دان معروف سوئدی و کاشف کلر، منگنز و گلیسیرین (1742 م)

کارل ویلهلم شلکارل ویلهلم شل، شیمی دان سوئدی در ششم اوت 1742 میلادی در منطقه استرال سوئد متولد گردید و پس از پایان تحصیلات به تحقیق در علم شیمی پرداخت. کشف گلیسیرین، کلر و منگنز از نتایج تحقیقاتِ این شیمی دان معروف است. بر همین اساس، وی به عنوان یکی از افتخارات علمی سوئد و از بزرگترین شیمی‏دان‏‎های قرن هجدهم در این کشور محسوب می‏‎گردد. ویلهلم شل سرانجام در هفتم سپتامبر 1786میلادی در 44 سالگی درگذشت.

 

* تولد "الکساندر فلمینگ" طبیب برجسته اسکاتلندی و کاشف پنی‏سیلین (1881 م)

سر الکساندر فلمینگ پزشک و کاشف معروف انگلیسی در 6 اوت 1881میلادی در خانواده‎‏ای کشاورز در شهر لاچفیلد فارم در غرب اسکاتلند به‌دنیا آمد. او پس از طی تحصیلات متوسطه راهی لندن شد و به‌همراه برادر به کار مشغول گردید.

با این حال از سن بیست سالگی تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و پس از پنج سال موفق به اخذ مدرک پزشکی شد. فلمینگ پس از آن وارد تحقیقات پزشکی شد و به مطالعات میکروب‏شناسی علاقه‎‏مند گردید. او در جریان جنگ جهانی اول، در بهداری ارتش انگلیس به خدمت مشغول بود. فلمینگ در آن مدت متوجه شد که عده زیادی از سربازان درنتیجه عفونت زخم می‏‎میرند و این امر باعث تأثر و وحشت در او شد. فلمینگ مشاهده می‏‎کرد که حتی بهترین وسائلی که علم جراحی در آن زمان فراهم آورده است، قادر نیست بیماران مبتلا به عفونت را از مرگ نجات دهد. وی از همان زمان مصمم شد تمام عمر خود را در راه تحقیق و مطالعه درباره باکتری معمولی که موجب عفونت زخم می‏‎شود صرف کند. درنهایت، ده سال پس از پایان جنگ، در چهارم سپتامبر 1928میلادی، یک اتفاق تصادفی و یک مطالعه دقیق و موشکافانه باعث شد که فلمینگ برای از بین بردن باکتری‏‎های تولیدکننده عفونت زخم، موفق به کشف پنی‏سیلین گردد که برای بافت‏‎های انسانی اثرات نامطلوبی در پی نداشت.

این کشف در تاریخ طب بی‎‏نظیر بود و نشان می‏‎داد که نتایج ناشی از آن، انقلابی در تاریخ پزشکی به‌وجود خواهد آورد. پنی‏سیلین بدان‌صورت که فلمینگ کشف کرد کاربردی نداشت؛ تا این‏که یازده سال بعد در سال 1939میلادی با کمک دو دانشمند میکروب‌شناس و زیست‌شناس به نام‏‎های هوارد فلوری و ارنست چین، این آنتی‌بیوتیک به‌صورت داروی ضد عفونت عرضه شد. در طی جنگ جهانی دوم، آنتی‏بیوتیک‎‏ها کاربرد وسیعی پیدا کردند و جان میلیون‏‎ها نفر را نجات دادند. فلمینگ، 17 سال پس از کشف پنی‏سیلین، در سال 1945میلادی، به دریافت جایزه نوبل پزشکی نائل آمد و به لقب بهترین خدمت‏گزار کشور مفتخر گردید. الکساندر فلمینگ سرانجام در یازدهم مارس 1955میلادی در سن 74 سالگی درگذشت.

 

 

* مرگ "فردیناند شیلر" فیلسوف برجسته انگلیسی (1937 م)

فردینانْدْ کنینْگْ اسکات شیلِّر، فیلسوف انگلیسی، در 16 اوت 1864میلادی در یکی از شهرهای آلمان به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود، به مدت بیش از 33 سال به تدریس فلسفه پرداخت و تا ماه‎‏های آخر عمر به این کار مشغول بود. گرچه شیلْلِر در فلسفه از طرفداران و از نمایندگان برجسته انگلیسی در مکتب فلسفی اصالت عمل به شمار می‏‎رفت، اما ترجیح می‏‎داد به جای اصالت عمل یا پراگماتیسم، لفظ اومانیسم یا انسان محوری را به کار بَرَد. شیلْلِر از معتقدان و طرفداران گرایش کمّی کردن رفتار در روان‏شناسی بود. به نظر او، این شیوه، افق اندیشه را وسیع‏تر می‏‎سازد و به فیلسوف توانایى می‏‎دهد که بر تمامی علومی که با کشف حقایق انسانی سر و کار دارند نظارت کند. در حقیقت، شیلْلِر با منطقی کردن مطالعات فلسفی به فهم بهتر اصطلاحات و روشن‏تر فکر کردن می‏‎اندیشید. از شیلْلِر آثار متعددی بر جای مانده که معماهای ابوالهول، اومانیسم، منطق و منطق برای عمل از آن جمله‏‎اند. فردیناند شیلْلِر سرانجام در 6 اوت 1937میلادی در 73 سالگی درگذشت.

 

*بمباران هسته‎‏ای شهر هیروشیمای ژاپن توسط امریکا در جریان جنگ جهانی دوم (1945 م)

متفقین از ژاپن خواستند تا خود را تسلیم نماید. اما این درخواست با مخالفت ژاپن مواجه شد. از این رو، در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم، سران ایالات متحده امریکا تصمیم گرفتند برای نخستین بار در جهان از بمب هسته‌‏ای استفاده کنند.

این بمب به میزان 20 هزار تن ماده منفجره تی. ان .تی قدرت تخریب داشت. در این میان، علی‏رغم مخالفت دانشمندان هسته‎‏ای امریکا برای استفاده از این بمب در شهرها و مناطق پرجمعیت، هاری ترومن، رئیس جمهور وقت امریکا به این مخالفت‏‎ها اعتنا نکرد و به دستور او در روز ششم اوت 1945میلادی، نخستین بمب هسته‎‏ای که نام رمز آن را پسر کوچولو گذاشته بودند بر شهر ژاپنی هیروشیما افکنده شد. این بمب، شهر هیروشیما را که در آن زمان بیش از 340 هزار نفر جمعیت داشت به جهنمی از آتش و دود مبدل ساخت و هشتاد هزار نفر را در دم کشت. از باقی‏مانده جمعیت آن نیز قریب به دویست هزار نفر دچار سوختگی و عوارض ناشی از تشعشعات هسته‎‏ای شده و به تدریج تلف یا ناقص و معلول شدند. این در حالی است که اثرات مخرب این بمباران هسته‏‎ای هنوز هم ادامه دارد و محیط زیست و نسل‏‎های بعدی ژاپن را تحت تأثیر منفی خود قرار داده است. امریکا سه روز پس از بمباران هسته‎‏ای هیروشیما، یکی دیگر از شهرهای ژاپن به نام ناکازاکی را نیز هدف بمباران هسته‏‎ای قرار داد که در نهایتْ ژاپن، وادار به تسلیم در جنگ جهانی دوم شد.

 

* امضای "قانون داماتو" جهت تشدید تحریم اقتصادی امریکا علیه ایران توسط "کلینتون" (1996 م)

قانون داماتو پیروزی انقلاب اسلامی و قطع شدن دست چپاولگران و بیگانگان از سرزمین اسلامی ایران، ضربه‎‏ای محکم بر منافع امریکای جهان‏‎خوار وارد آورد. با این حال دومین ضربه پس از تسخیر لانه جاسوسی این کشور در تهران در سوم نوامبر 1979 شکل گرفت. در اولین عکس‏‎العمل اقتصادی نسبت به این مسئله، دولت امریکا در 8 نوامبر همان سال، مانع از ارسال کالاهای نظامی که توسط ایران خریداری و بهای آن پرداخت شده بود، گردید و یک هفته پس از آن، از سوی رئیس جمهوری امریکا، فرمان مسدود کردن کلیه اموال و منافع مربوط به ایران صادر شد. این وضعیت در سال‏‎های بعد با شدت و ضعف پیگیری می‏‎شد. در همین راستا قانون تشدید تحریم اقتصادی امریکا علیه ایران، با امضای بیل کلینتون رئیس جمهور وقت امریکا در ششم اوت 1996میلادی قابلیت اجرایی یافت. این قانون به نام سناتورِ پیشنهاد دهنده آن، "قانون داماتو" نام گرفت. بر اساس قانون داماتو، هر شرکتی که در صنایع نفت و گاز ایران، بیش از چهل میلیون دلار سرمایه گذاری کند، مشمول تحریم امریکا می‏‎شود.

واشینگتن با تصویب این قانون، تلاش کرد ایران را تحت فشار قرار دهد تا از مقابله با سیاست‏‎های توسعه طلبانه و مداخله جویانه امریکا در منطقه و جهان دست بردارد. اما تصویب قانون داماتو، خشم و نارضایتی سایر کشورها، حتی متحدان اروپایی امریکا را برانگیخت. زیرا این قانون مغایر استقلال عمل و حاکمیت ملی این کشورها بود. البته امریکا بعدها سقف سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران را به بیست میلیون دلار کاهش داد. با این حال در سپتامبر سال 1997میلادی، شرکت نفتی فرانسوی "توتال" بدون توجه به قانون داماتو، 600 میلیون دلار برای استخراج گاز ایران سرمایه‏‎گذاری کرد. پس از آن شرکت‎‏های دیگری نیز در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری نمودند. به این ترتیب، امریکا در تعمیم قوانین داخلی خود به سایر کشورهای جهان شکست خورد و نه تنها موفق به انزوای ایران در عرصه بین‏‎المللی و منطقه‏‎ای نگردید، بلکه اِعمال این سیاست، زیان‏‎های مالی کلانی نیز به شرکت‏‎های امریکایی وارد آورد.

 

* راه اندازی نخستین وب سایت در اینترنت (2008 م)

 

پروفسور «تیم برنرز لیTim Berners - Lee» نخستین وب سایت را ساخت و از ششم اوت 1991 در شبکه شبکه‎ها (اینترنت) قرار داد و در آن به همگان آموخت که چگونه برای خود وب سایت بسازند و حرفشان را بدون سانسور و ترس و نگرانی از تعقیب بزنند برای این کار مهم پولی نگرفت و حق الامتیازی قرار نداد و آن را به ثبت هم نداد تا استفاده از اینترنت در سراسر جهان رایگان باقی بماند.

طبق یک بررسی جهانی تازه، اینترنت در طول عمر کوتاه خود باعث شده است که تبادل اطلاعات، اندیشه و معلومات 76 درصد نسبت به گذشته افزایش یابد و اصحاب نظر در آموزش و پرورش در صدد تغییر نظامات جاری برآیند زیرا که اینترنت از این سیستم‎ها جلو افتاده و سریعتر به افراد اطلاعات و معلومات می‎رساند.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها