امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۱۴:۲۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1012
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 398
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، دو کتاب تازه از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و دفتر نشر معارف منتشر و روانه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، دو کتاب تازه از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و دفتر نشر معارف منتشر و روانه کتاب‌فروشی‌ها شد.

کتاب «تیغ دودم: نگاهی تاریخی ـ تحلیلی به فتنه از صدر اسلام تا روزگار معاصر» نوشته حجت‏الاسلام مهدی همازاده ‌ابیانه به سفارش دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از سوی دفتر نشر معارف قم منتشر شد.
 سیره اجتماعی ـ سیاسی معصومین(ع)، ظرفیتی بسیار در استخراج مباحث مرتبط با نیازها و ابتلائات امروز ما دارد و تنها کوششی درخور و نگاهی مسأله‏شناس را می‏طلبد. فتنه سال 88  بهانه‏ای شد تا بخشی از تاریخ اجتماعی ـ سیاسی صدر اسلام که بیانگر نقش خواص در رویدادهاست، بازخوانی شود. به همین منظور، مقالاتی که هدفش ارائه تحلیلی نو از حوادث مهم تاریخ صدر اسلام و ناظر مسائل مبتلابه جامعه فعلی ماست در این کتاب «تیغ دو دم» می‏آید که پیش از این جداگانه در ماهنامه «راه» منتشر شد:

بخش اول، شامل دو مقاله در بررسی زمینه‏های تاریخی ـ سیاسی حوادث زمان امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع). بخش دوم، شامل دو مقاله در تشریح وضعیت خواص و شخصیت‏های تأثیرگذار سیاسی صدر اسلام و بخش سوم، شامل سه مقاله در تبیین حکم اولی و سیره معصومین(ع) در برخورد با خواص فتنه‏گر است.

در ضمیمه هم یک مقاله درباره انقلاب مشروطه که ارتباط مضمونی وثیقی با سایر متن کتاب و شرایط جامعه دارد، گنجانده شده است.

چاپ اول این کتاب، در بهار 1392، در 137 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 2000 نسخه و قیمت 3500 تومان از سوی دفتر نشر معارف و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است.
 
کتاب «تقلب سبز: طنز سیاسی در فتنه 88» تهیه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از سوی دفتر نشر معارف قم منتشر شد.

در فتنه سیاسی سال 1388 که رخدادهای روزانه آن باعث غلبه وجه تراژیک امر سیاسی در اذهان عمومی شده بود، نیاز به طنز و نگریستن از موضع برتر و جلالی حقیقت به شدت حس می‏شد. زبان طنز در کنار دیگر قالب‏های هنری بود که در آن مقطع می‏توانست از ساحت حقیقت در برابر سنگینی غبار فتنه، دفاع کند و از سطح آن واقعیت غالب و معرکه‌گیر، فراتر برود و ببرد.
 


 

در آن ایام، جبهه سایبری و وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی عمدتاً در غلبه امر سیاسی خودبنیاد به شدت می‌کوشیدند و خواه ناخواه مواجهه طنزآمیز هم در این جبهه بیشتر می‌توانست رویارویی بیافریند. «تقلب سبز» نام یکی از وبلاگ‌هایی بود که اقدام به نشر یادداشت‌های موثری در متن و پیام‌های کاربران خود با استفاده از زبان طنز سیاسی می‌کرد. انتشار مجدد مجموعه آن مطالب در قالب کتاب، امکان استفاده برای مخاطبان غیرمجازی را فراهم کرده است و در ضمن گوشه‌ای از تاریخ رویدادهای سیاسی معاصر ما به ثبت می‌رسد. محتوای وبلاگ به زبان طنز، تا حدی می‏تواند واقعیت‏ها و فضای عمومی ایام فتنه برای آیندگان را ترسیم کند.

«تقلب سبز» گامی است جهت مستند کردن تلاش تاریخی جوانان این مرز و بوم در دفاع از انقلاب اسلامی و آرمانهایش.

چاپ اول این کتاب، در بهار 1392، در 186 صفحه، قطع پالتویی، تیراژ 2000 نسخه و قیمت 4300 تومان از سوی دفتر نشر معارف و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است.

گفتنی است دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درباره فتنه 88 کتابهایی چون «نگاه از بیرون1: فتنه 88 از نگاه روزنامه‏نگاران خاورمیانه»، «نگاه از بیرون 2: فتنه 88 از نگاه تحلیلگران آمریکایی»، «اعتراف سبز: گزیده‏ای از نوشتار وبلاگ‏نویسان شورش سبز و مخالفان دکتر احمدی‏نژاد در رفع شبهه تقلب»، «فتنه 88 به روایت وبلاگ‏نویسان ارزشی» را در دست نشر دارد. این مرکز فرهنگی تاکنون چندین مستند در این باره ساخته است که مستندهای «ایران سبز» و «دختر لُر» (به کارگردانی محمدرضا دهشیری) و «ما بی‏شماریم» (به کارگردانی محمد محمدی‏سرشت) از جمله آنهاست.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها