امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۷:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101224
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
جواد سعدون‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: خبرنگاران بخش مهمی از کار جامعه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی را تشکیل ...

جواد سعدون‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: خبرنگاران بخش مهمی از کار جامعه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: خبرنگار حرفه‌ای و آموزش دیده به تمام معنا می‌تواند در زمینه آگاهی‌بخشی بستر لازم را برای تصمیمات بزرگ مسئولان فراهم سازد.

سعدون‌زاده با بیان اینکه خبرنگار یک اهرم و بازوی توانمندی است که جامعه را از سطح آگاهی به روز نگه می‌دارد، گفت: خبرنگار با ویژگی‌های بایسته‌ و ضرورت وجود اجتناب‌ناپذیرش، نباید از نظر دور داشت که انسانی مصون و متعهدی با حضور آنی در همه پهنه‌های اجتماعی است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حرفه خبرنگاری از مشاغل سخت و طاقت‌فرسایی است که در برخی مواقع در حوادث و بلایای طبیعی جان خبرنگار به خطر می‌افتد ولی با قبول زحمت و خطر برای انعکاس حقایق حتی جان خود را به خطر می‌اندازد.

وی ادامه داد: از زیبایی خوب خبرنگاران آن است که امین جامعه‌اند و به عنوان کسی که کار رسالت خبر و رخدادها را صیانت می‌کند، بر اساس امانت‌داری به صاحبان اصلی خود که آحاد جامعه است، بدون خدشه و فریب منتقل می‌کند تا صاحبان اصلی که مردم هستند، بتوانند از واقعیت مطلع شوند.

سعدون‌راده خاطرنشان کرد: این یک رسالت و مسئولیت بسیار خطیر ممکن است موقعیت خبرنگار را به مخاطره بیندازد، اما در نظام اسلامی شاهد بودیم که خبرنگاران با رسالت مردمی در شرایط سخت توانستند واقعیت‌ها را آن‌گونه که هست‌ پیش رو قرار دهند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز خبرنگاران با استفاده از آموزه‌های بلند انقلاب و اصول مردم‌داری دینی و دموکراسی، می‌توانند با استفاده از ابزار نوین افکار عمومی دنیا افق بازی برای رشد و توسعه حرفه خود در کل جهان را مورد خطاب قرار دهند و به عنوان یک صنف و تشکل تاثیرگذار تاثیرات خود را بر روابط بین‌المللی دنیا داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد: جامعه و به ویژه وزارت ارشاد و سازمان‌های مرتبط با تاسیس مراکز آموزش‌محور و فراهم ساختن ابزار پیچیده خبر باید بتوانند خبرنگارانی با رسالت بلند به جامعه خبررسانی ارائه دهند که جایگاه بلند و رفیعی برای خبرنگاران و نظام داشته باشیم.

سعدون‌زاده گفت: طبیعی است که هر قشر و گروه حرفه‌ای در برابر حرفه و تخصص خود الزاماتی دارد و بزرگترین ویژگی یک خبرنگار امانتداری او است، به گونه‌ای که حتی اگر واقعیت اتفاق افتاده و حادثه پیش آمده در متن جامعه در خلاف منافع او و تعلق خاطر سیاسی او باشد، ملزم است به عنوان واقعیت و امانت‌ آن را منعکس کند و هیچ خط و مرزی جز امانتداری و صداقت قائل نباشد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی افزود: خبرنگار باید آنقدر ورزیده و کارآمد و مومن باشد که خود به عنوان عامل ممیزی و سانسور بین واقعیت و مردم قرار نگیرد و موجب نشود که حقیقت یا مقداری از اخباری که باید منعکس شود، واقعیت در آن کتمان یا معکوس شود.

وی ادامه داد: امانتداری و ملزم بودن به اخلاق حرفه‌ای یکی از شرط‌های بایسته‌ای است که خبرنگاران باید مدنظر داشته باشند.

سعدون‌زاده تصریح کرد: خبرنگار با رویکردهای فکری می‌تواند برای خود یک افق رشدی ترسیم کند. خبرنگار مسلمان و انقلابی خبرنگاری است که افق‌های دوردست را مدنظر داشته و به آینده بلند و غرورآفرین چشم خود را دوخته است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خبرنگاران برای اینکه افکار عمومی جهان را مورد تاثیر قرار دهند، باید بر اساس اهداف بلند خود برنامه‌ریزی کنند؛ اگر چنین رویکردی وجود داشته باشد رسالت آنها سنگین می‌شود.

وی افزود: از نظر بسته‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کارهای مهمی وجود دارد که باید در زمینه رشد و آموزش خبرنگاران فراهم شود تا تحقق اهداف بزرگ ممکن شود.

سعدون‌زاده خاطرنشان کرد: قطعا عرصه خبرنگاری مانند تمام تخصص‌های جوامع اسلامی و غیراسلامی خالی از چالش‌ نیست و افرادی که با روحیه و اهداف بلند در این صنف وارد می‌شوند، اگر با این اهداف بیگانه‌ باشند، جایگاه این زحمت‌کشان را به مخاطره می‌اندازند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: نتیجه این موضوع در غزه که بزرگترین نسل‌کشی در آنجا اعمال می‌شود و خون انسان‌های بی‌گناه ریخته می‌شود، قابل مشاهده است که خبرنگاران وابسته به نظام سلطه واقعیت را معکوس و غیر حقیقی به افکار حقیقی دنیا منعکس و مظلومیت غزه را کتمان می‌کنند.

وی ادامه داد: حمایت‌های افکار عمومی نسبت به غزه، آن‌گونه که شایسته است شکل نمی‌گیرد؛ لذا خبرنگاری یک شمشیر دولبه است که یک لبه برای مبارزه با ظلم و یک لبه قلمی برای آگاهی‌بخشی است که اگر از ریل خود خارج شود می‌تواند همه خوبی‌ها را با چالش‌ قرار داده و به عنوان ابزار منفی در اختیار قرار گیرد.

انتهای پیام/72022/صا40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار