امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101250
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 51
منصور ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به عنوان حقوق بشر اسلامی گفت: اگر بخواهید دقیق‌تر بگوییم باید گفته

منصور ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به عنوان حقوق بشر اسلامی گفت: اگر بخواهید دقیق‌تر بگوییم باید گفته ‌شود اسلام و حقوق بشر و نه حقوق بشر اسلامی مانند موضوع مشابه آن در حقوق بین‌الملل که می‌گویند اسلام و حقوق بین‌الملل و حقوق بین‌الملل اسلامی نداریم.

وی افزود: اسلام یک دین است که جامعیتی دارد و هیچ کس نمی‌تواند آن را یک علم خاص محسوب کند ولی در عین حال به برخی از علوم تنه می‌زند و در بعضی از علوم راه‌گشا بوده و مباحثی را مطرح کرده است. دین اسلام به طور کلی یک علم دینی محسوب می‌شود که هدف اصلی آن سعادت بشری است.

این حقوق‌دان ادامه داد: در حال حاضر مشکلی که کشورهای اسلامی با جامعه بین‌المللی دارند بر سر دیدگاه‌ها و پایه‌های تئوریکی است که در دیدگاه و پایه تئوریکی مکتب اسلام دو جهان به نام دنیا و آخرت پیش‌بینی شده ولی در حقوق بشری که به خصوص در سازمان ملل پیگیری می‌شود جنبه ماورا و اخروی وجود ندارد. یعنی جنبه الهی در آن نیست و صد در صد اومانیسمی است.

ملکی اظهار کرد: با این تفاسیر حقوق‌دانانی که اعلامیه جهانی حقوق بشر را تنظیم کرده‌اند خودشان را از اختلاف ادیان راحت و از آن فرار کردند. یعنی آنها نخواسته‌اند حتی به پیروان ادیان دینی که بالاترین گروه در جهان را تشکیل می‌دهند بها بدهند.

این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به اینکه مباحث حقوقی اسلام بسیار گسترده و جامع است، بیان داشت: اسلام در زمینه حقوق بشر حرف‌های بسیاری دارد و در منابع و متون اسلامی هم موجود است. در اسلام حیوانی که در خانه مسلمان است حقوقی دارد. چون جامعیتش بسیار بالاست. همچنین صحبت‌های اسلام در حقوق زنان بی‌بدیل است ولی متاسفانه خوب تبیین نشده است.

وی اظهار کرد: اسلام در بحث حقوق بشر حرف‌هایی برای گفتن دارد که به طور مطلق مورد استفاده تمام مردم جهان می‌باشد. اگر به عنوان مثال حقوقی که اسلام برای کودک، همسر، خانواده و شهروندان در نظر گرفته در تمام جهان اجرا شود با پدیده‌های بسیار خوبی در سطح جامعه جهانی مواجه خواهیم شد. یعنی اسلام برای حقوق تمام افراد و حتی حیوانات حرف دارد و برای تمام دوران‌ها و جوامع برنامه ارائه داده است چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی.

ملکی دلایل اجرایی نشدن حقوق اسلامی را اینگونه بیان کرد: متاسفانه به دلیل نبود ابزار تبلیغاتی یا کم‌کاری اندیشمندان به خصوص اندیشمندان مسلمان و دشمنی‌های جناح مخالف این اندیشه‌های اسلامی به درستی تبیین نشده است و بسیار تعجب‌آور است که با این منابع غنی اسلامی درباره حقوق بشر چرا باید ملت‌های مسلمان در مظان اتهام نقض حقوق بشر قرار بگیرند.

وی با اشاره به حقوق بشر در قانون اساسی کشورمان گفت: هرجا صحبت از حق می‌شود یک تکلیفی هم متعاقب با آن است و باید برای عدم انجام این تکلیف یک ضمانت اجرایی وجود داشته باشد. در حال حاضر در حقوق بین‌الملل از یک ضمانت اجرایی صحبت می‌کنند به نام افکار عمومی. این در حقوق داخلی خیلی ضمانت اجرایی قوی‌ای محسوب نمی‌شود. در ضمانت اجرایی برای کسی که حقوقش ضایع شده باید مراجع دادخواهی وجود داشته باشد. ما جزو آن کشورهایی هستیم که با پیش‌بینی نهادی به نام دیوان عدالت اداری بعد از انقلاب امکان هرگونه دادخواهی علیه حاکمیت وجود دارد و همچنین نهادهای دیگری مانند سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون اصل 90 و ... وجود دارد. این یعنی اصل حقوق بشر که در قوانین داخلی کشور ما به درستی پیش‌بینی شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها