امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101299
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مسعود سلطانی‌فر در نشست هماهنگی برگزاری "سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد با هدف زمینه سازی برای

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مسعود سلطانی‌فر در نشست هماهنگی برگزاری "سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد با هدف زمینه سازی برای گردشگری پایدار" اظهار امیدواری کرد که سمپوزیوم با محتوا و کیفیتی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار شود.

وی در این نشست که با حضور سایر نمایندگان سازمانها و وزارتخانه های کشور در این سازمان برگزار شد با تاکید بر گردش مالی سنگین حاصل از گردشگری خارجی در اقتصاد جهان در سال 2013 گفت: درآمد کشورهای جهان از محل جابجایی 1میلیارد و 187 میلیون گردشگر در سال 2013، یک هزار و 250 میلیارد دلار بوده است.

معاون رئیس جمهور افزود: بر اساس گزارش‌ها  8 تا 10 درصد تولید ناخالص ملی کشورهایی که از ظرفیتهای بالای گردشگری و همچنین  9 تا 12 درصد اشتغال مولد کشورهای این عرصه از محل گردشگری بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ایران با وجود برخورداری از جاذبه های گردشگری فراوان به دلایل مختلف از جمله محدودیتها، تحریمها، و عدم استفاده از ظرفیتهای مختلف موجود در این حوزه فقط حدود 5 تا 6 میلیارد دلار در سال 2013را به خود اختصاص داده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری افزود: اگر به لحاظ وسعت و جمعیت نیز بخواهیم حساب کنیم که یک درصد جمعیت دنیا و یک درصد وسعت خاک دنیا را داریم حداقل باید از این محل حدود 12 الی 13 میلیارد دلار درآمد نصیب کشور ما شود.

وی خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید در این زمینه با توجه به رویکرد بسیار مناسب در عرصه سیاستهای خارجی و تعامل گسترده با کشورهای مختلف باعث شده است دربخش گردشگری با تحول و دگرگونی و افزایش رغبت و علاقه گردشگران خارجی برای سفر به ایران مواجه شویم به گونه ای که در ماه های اخیر روند ورود گردشگران خارجی به کشور به نحو قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز به شان، موقعیت و جایگاه ایران با توجه به ظرفیت های موجود نرسیده و با آن فاصله داریم گفت: با توجه به محدودیت های داخلی و خارجی که با آن مواجه ایم باید تلاش جدی تری از خود برای استفاده بهتر از ظرفیت ها نشان دهیم.

معاون رییس جمهوری با اشاره به نرخ رشد منفی اقتصادی در سال های 91 و 92 گفت: همه مدیران، مسئولان و تصمیم گیران اقتصادی دولت  کشور تلاش می کنند که بتوانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور اقتصاد را از حالت رکود خارج کرده و از این وضعیت بیرون بیاییم.

سلطانی فر تاکید کرد: در بخش صنعت و کشاورزی با صدمات و مشکلات عدیده ای مواجه شده ایم و باید بتوانیم از ظرفیت های بخش گردشگری برای خروج از رکود  و رسیدن به رونقی  که در این زمینه مدنظر ما و مردم است استفاده کنیم.

معاون رییس جمهوری با یادآوری تاکید ویژه رییس جمهور کشورمان بر حوزه گردشگری از ابتدای تشکیل دولت یازدهم افزود: در تلاش هستیم تا از ظرفیتهای مناسب و موجود اقتصادی و فرهنگی در بخش گردشگری استفاده کنیم.

سلطانی فر تاکید کرد: باید تعاملات خود با کشورهای مختلف را گسترش داده و از محل جذب گردشگر خارجی  درآمدهای ارزی کشور را افزایش دهیم که در نهایت موجب اشتغال مولد و پایدار می شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به "سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" از سوی مقام معظم رهبری و همچنین تاکیدات ایشان در خصوص اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: می توانیم از گردشگری برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری در دو حوزه اقتصاد و فرهنگ بهره ببریم.

وی تاکید کرد: گردشگری یکی از مهم ترین زمینه هایی است می تواند مهمتریت بحث کار دولت باشد.

وی نکته مدنظر در خصوص برگزاری" سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد با هدف زمینه سازی برای گردشگری پایدار" را مشارکت جدی بخش خصوصی در زمینه گردشگری در مراحل مختلف برنامه ریزی این سمپوزیوم دانست و تصریح کرد:  بخش خصوصی در کنار دستگاه های دولتی، وزارتخانه ها، سازمانها و ... می تواند از دست آورد های این سمپوزیوم منتفع شود.

سلطانی فر خاطر نشان کرد: بیشتر تمرکز سازمان و دولت در بخش گردشگری  بر روی مسائل حاکمیتی است و تصدی گری متوجه بخش خصوصی فعال در این بخش است  از این رو بدنبال این هستیم که به مرور باقی مانده امور در خصوص تصدی گری را به این بخش  واگذار کرده و و ما دنبال مسایل حاکمیتی باشیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به 10 شهر نخست مقصد گردشگری در جهان و تغییر شهر نخست از پاریس به استانبول طی سالهای 2005 تا 2013 افزود: با توجه به وجود جنگ و ناامنی در برخی از کشورهای منطقه و محدود شدن محور گردشگری فرهنگی و تاریخی در این کشورها فرصت مناسبی برای بهره برداری در زمینه گردشگری و جذب گردشگر برای کشورمان ایجاد شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پایان با بیان اینکه ادبیات منطقی دولت یازدهم در عرصه جهانی ما را با افزایش چشمگیر ورود گردشگران خارجی به کشور مواجه کرده است گفت: امیدواریم با حل مشکل صدور ویزا و راه اندازی ویزای الکترونیک تا یکسال آینده، رفع تحریمها و حل مسایل گروه (1+5 )مشکل توسعه گردشگری خارجی و افزایش ورود گردشگران به کشور مرتفع شود.

سمپوزیوم بین المللی سازمان ملل متحد  با هدف زمینه سازی برای گردشگری پایدار مهرماه امسال و به میزبانی سازمان میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در  تهران برگزار می شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها