امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101412
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، گروهی از میانجی‌ها از حدود یک ماه پیش تلاش می‌کنند، به مصالحه‌ای ولو جزئی و ساده در شهر ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، گروهی از میانجی‌ها از حدود یک ماه پیش تلاش می‌کنند، به مصالحه‌ای ولو جزئی و ساده در شهر حلب دست یابند که در صورت تحقق در نوع خود اولین خواهد بود، چون به موجب آن گذرگاهی باز خواهد شد که بخش غربی شهر که ارتش سوریه بر آن تسلط دارد، را به شرقی آن که در کنترل گروه‌های مسلح است، مرتبط می‌کند.

تنها گذرگاهی که دو بخش شهر را به یکدیگر مرتبط می‌کرد، از حدود 6 ماه پیش به دلیل اختلافات موجود بین گروه‌های مسلح برسر درآمدی که از دریافت غرامت بر نقل و انتقال کالا و محصولات در این گذرگاه حاصل می‌شد، مسدود است.

از وقتی گروه‌های مسلح بر کوی‌های شرق حلب تسلط یافتند، دو گذرگاه بین دو طرف شهر ایجاد شد. یکی در شمال حلب که «گذرگاه النهر» نامیده می‌شود و دیگری «گذرگاه کراج الحجز» که پس از تسلط «جبهه النصره» بر کوی «الشیخ مقصود» به کنترل این گروه درآمد. با بسته شدن گذرگاه النهر هم اکنون تنها یک گذرگاه است که بخش غربی حلب را به بخش شرقی آن ارتباط می‌دهد.

درآمدهای کلانی که گذرگاه کراج الحجز برای گروه‌های مسلح داشت، موجب درگیری‌های مسلحانه بین آنها جهت تسلط بر آن شد تا اینکه جبهه النصره کنترل این گذرگاه را نیز در دست گرفت تا به منبع درآمد کلان قاچاقچیان مواد غذایی و سبزیجات و توتون و دیگر مواد اولیه و اساسی در طرف شرقی گذرگاه تبدیل شود.

با تشدید محاصره شهر حلب و کنترل بزرگراه حلب – خناصر – حماه از سوی ارتش سوریه جبهه النصره کنترل بسیار سختی را علیه گذرگاه به اجرا گذاشت و با متخلفان به شدت برخورد کرد تا اینکه به این بهانه که ساکنان غرب گذرگاه کافر هستند و نباید با آنها داد و ستد داشت و نفوذ اهالی غرب حلب به مناطق شرقی آن را به طور کامل بست تا تنها راه ارتباطی غرب حلب با شرق آن مسدود شود و اهالی مناطق غربی برای تردد بین دو بخش شهر درحالی‌ که تنها 500 متر بین آنها فاصله وجود ندارد، مجبور به طی کردن مسافت 6 ساعته و گذر از ده‌ها مانع امنیتی شود.

اما در خصوص پرونده آشتی‌های ملی در حلب، یک منبع آگاه تاکید کرد که آشتی‌ها در حلب بسیار پیچیده است و هر مصالحه‌ای در اولین گام نیازمند عقب‌نشینی گروه‌های مسلح از کوی الشیخ مقصود و تسلیم آن به کُردهاست تا پس از آن امکان گشودن راهی ماشین‌رو بین دو طرف شهر فراهم گردد.

این منبع درباره مشکلات پیش روی آشتی‌ ملی در حلب می‌گوید که جبهه النصره تمام تلاش خود را برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات به کار بسته است و در این میان اگرچه گروه تروریستی موسوم به «گردان شهدای بدر» موافقت خود با عقب نشینی و گشودن گذرگاه را اعلام کرده، اما النصره با آن به شدت مخالفت می‌کند.

اما در خصوص دلیل تلاش برای گشودن این گذرگاه این منبع گفت: ارتش سوریه هم اکنون مناطق اطراف حلب را به محاصره خود درآورده و راه‌های امداد و کمک رسانی برای کوی‌های غربی ایجاد کرده، این موضوع موجب شده تا هم اکنون کوی‌های شرقی حلب در محاصره کامل و قطع ارتباط با مناطق دیگر باشند که این فشار زیادی را به اهالی این مناطق وارد و آنها را با بحران معیشتی بزرگی مواجه خواهد کرد.

به گفته این منبع علاوه بر میانجی‌گران سوری، میانجی‌هایی از سازمان ملل نیز بر این پرونده کار می‌کنند و امید می‌رود، ظرف روزهای آینده در این خصوص به توافقاتی برسیم، چراکه طی روزهای اخیر راهی آزمایشی به مدت یک ساعت از کوی الشیخ مقصود به سمت کوی‌های غربی باز و سپس بسته شد تا اطمینان حاصل شود که جبهه النصره آن را مورد حمله قرار نخواهد داد و سپس به طور دائمی مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها