امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101437
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 145
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی، عادل بزدوده کارگردان تئاتر اظهار داشت: قطعا باید برای

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی، عادل بزدوده کارگردان تئاتر اظهار داشت: قطعا باید برای برگزاری جشنواره‌هایی نظیر جشنواره تئاتر عروسکی نگاه کلانی وجود داشته باشد چرا که این جشنواره ارزش یک کار هنری را بررسی می کند.

بزدوده با بیان اینکه بودجه در برگزاری جشنواره نقش اساسی دارد، یادآور شد: اگر می‌خواهیم کار قابل تامل و قابل قبولی داشته باشیم باید به اندازه همان هم سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه تئاتر عروسکی مقوله‌ای کاملا هنری است، افزود: باید در نگاه دولت، مجلس تغییر ایجاد شود زیرا کم بهاترین و غیرمنصفانه‌ترین نگاه‌ها به تئاتر است. زمانی که حرف از هنر می شود همه در پیدایش هنر فیلسوف هستند اما زمانیکه حرف از بودجه می شود تنها در حد شعار باقی می ماند.

بزدوده با اشاره به اینکه نگاه‌ها به تئاتر نگاه‌های سطح پایین است، گفت: در سینما چنین نگاهی وجود ندارد زیرا نگاه‌ها به آن بین‌المللی شده است و نمی‌توانند سر سینما را به دیوار بکوبند اما سر تئاتر مخصوصا تئاتر را محکم به دیوار می‌کوبند و صدایی هم از کسی در نمی‌آید.

وی در ادامه افزود: متاسفانه  به نظر می‌رسد در تئاتر به این نگاه‌ها عادت کرده‌ایم و آن را ادامه داده‌ایم به همین علت هم تئاتر کشور امروز وضعیت خوبی ندارد.

بزدوده خاطرنشان کرد: مسئولان جشنواره تئاتر عروسکی امسال اعلام کردند به هر کارگردانی 500 هزار تومان داده می‌شود تا تئاتر عروسکی را بر روی صحنه ببرد. نمی‌دانم این فکر از کجا نشات گرفته است. مگر می‌شود با یک گروه 15 نفری 70 عروسک با این بودجه تولید کرد؟

وی با بیان اینکه دیوار تئاتر بسیار کوتاه‌تر از دیگر هنرها است، گفت: دیوار تئاتر نسبت به سینما بسیار کوتاه‌تر است ضمن اینکه امروز تئاتر به راحتی وارد قربانگاه شده است اما با این وجود همه ما عاشق کار در تئاتر هستیم.

بزدوده با بیان اینکه جشنواره تئاتر عروسکی رو به رشد است گفت: امروز کار هنر و آدم‌ها رو به رشد است اما باید با نگاه مادی و معنوی به این رشد نگاه کرد.

وی در ادامه افزود: این نگاه‌ها به تئاتر نگاه کاملا بی‌رحمانه‌ای است و دولت جدید باید هرچه سریع تر در جهت رفع آن برآید زیرا اگر این نگاه اصلاح نشود به قهقرا می‌رویم و جامعه‌ای که هنر آن به قهقرا رود جامعه سالمی نخواهد بود.

بزدوده همچنین خاطرنشان کرد: وزیر ارشاد، نمایندگان دولت باید به جشنواره تئاتر عروسکی نگاه فاخر داشته باشند. باید نسلی که در این حیطه فعالیت دارند در دلشان امیدواری وجود داشته باشد تا بتوانند حتی از جیب خود برای هنر کشور خرج کنند.

وی در ادامه گفت: در جشنواره تئاتر فجر هر کارگردانی یک اثر را بر روی صحنه می‌برد اما برای به صحنه بردن آن بعد از جشنواره باید یک سال در نوبت اجرا بماند و در واقع به نوعی ارتزاق ما در صحنه تئاتر عروسکی ایستادن در نوبت است. با جدیت تمام می‌گویم که این نگاه از هنرمندان تئاتر باید برداشته شود.

بزدوده با بیان اینکه متاسفانه عروسک‌های نمایشی در منازل افراد نگهداری می‌شوند، گفت: 15 دوره است که جشنواره تئاتر عروسکی برگزار می‌شود و در این مدت عروسک‌های زیادی ساخته شده است اما همه این آثار تاریخی در خانه‌ها خاک می‌خورد در حالی که داشتن مکانی برای حفظ و نگهداری این عروسک‌ها الزامیست.

این طراح عروسک نمایشی تاکید کرد: نمایش عروسکی قسمتی از تاریخ ایران است بنابراین باید در حفظ و نگهداری این عروسک‌ها کوشا باشیم، ضمن اینکه با توجه به بین‌المللی بودن این جشنواره اگر جایی مانند موزه برای نگهداری این عروسک‌ها داشته باشیم می‌توانیم عروسک‌های آثار خارجی را نگهداری کنیم زیرا اینکار موجب انتقال یک فرهنگ غنی می‌شود.

بزدوده همچنین گفت: این جشنواره با توجه به اهمیتی که دارد باید دبیرخانه دائمی داشته باشد خواستن باید در مدیریت کلان باشد. 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها