امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101493
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ٍ مراسم رونمایی از کتاب الهیات محیط زیست با حضور غلامرضا اعوانی؛ هومان لیاقتی؛ شهین

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ٍ مراسم رونمایی از کتاب الهیات محیط زیست با حضور غلامرضا اعوانی؛ هومان لیاقتی؛ شهین اعوانی و آیت الله مصطفی محقق داماد اساتید حوزه فلسفه و با حضور علاقه مندان به فلسفه عصر امروز (14 مرداد) در شهر کتاب مرکز آغاز شد.

آیت الله سید مصطفی محقق داماد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و مؤلف کتاب الهیات محیط زیست در این مراسم عنوان کرد: آنچه عامل تالیف این اثر شد باز می گردد به بیست و اندی سال پیش که آقای خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران وزیر فرهنگ و ارشاد بودند و از من درخواست کردند که در یک سمینار که میزان آن وزارت فرهنگ و ارشاد بود در آتن با عنوان نگاه ادیان به انسان شرکت کنم که بعد از مدتی سازمان محیط زیست این سمینار را به زبان اصلی منتشر کرد.

وی با اشاره به اینکه در یک کنفرانس دیگر نیز در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی شرکت کرده که بازهم موضوعش درباره محیط زیست بوده یادآور شد: همین‌ها باعث شد تا بعد متوجه اهمیت برخورد ادیان به محیط زیست جهانی شوم.

آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه از وضع مطالب آن دوره بر می آمد که ادیان متهم هستند که محیط زیست بشر را آلوده کرده اند افزود: این عده معتقد بودند که محیط زیست بشر آلوده شده چون پیروان ادیان سامی انسان را گل سرسبد آفرینش می‌دانند و می گفتند که زمین و جهان و دریاها برای انسان است و انسان را عامداً لوس بار آورده و انسان می تواند بی رحمانه طبیعت را تخریب کند.

درحالیکه من در این کتاب از این امر انتقاد کردم و بیان داشتم که اولا این اتهام به ادیان وارد نیست و دوما نگاه علم تجربی که جهان را تنها ابزار قدرت دانسته ناصحیح است.

آیت الله محقق داماد یادآور شد: بنابراین سخن اصلی من دراین کتاب این است که ادیان ابراهیمی حتی زردشت و بودا از این اتهام بری هستند و نگاه آنها به طبیعت قدسی است بنابراین در نگاه اسلامی چنین چیزی بی معنا است. یک بخش این کتاب نیز به فقه و حقوق محیط زیست تاکید دارد و دغدغه ام از پرداختن به این حوزه این بود که فقها در آثارشان کمتر به محیط زیست توجه کرده اند.

وی معتقد است که از حدود بیست و چهار سال پیش تحقیقاتش در زمینه محیط زیست را آغاز کرده و کار جدی‌اش نیز با مقاله‌ای که داوری اردکانی به او پیشنهاد داده بود، شروع شده است.

محقق داماد یادآور شد:‌ اخیراً نامه‌ای از بان‌کی مون دریافت کردم که در آن برای ارائه یک سخنرانی دیگر درباره ادیان دعوت شده‌ام.

وی  یادآور شد: ما معتقد هستیم که ادیان طرفدار محیط زیست هستند ولی برداشت کلیسا از کتاب مقدس در یک دوره‌ای متفاوت از نظر اسلام شد به این معنا که در کلیسا در یک مقطعی تفسیر این بود که خدا توبه آدم را نپذیرفت و او را به زمین تبعید کرد و زمین محل تبعید آدم شد اینجا آدم مجازات می‌کشد تا زمانی که به مسیح (ع) به صلیب کشیده شود در حالیکه برداشت قرآن کریم در همان بهشت پذیرش توبه انسان بوده و انسان برای آباد کردن زمین او را به اینجا فرستاده است.

آیت‌الله محقق داماد با بیان اینکه الهیات غیر از کلمه کلام است و مفهوم وسیع تری دارد، توضیح داد: بنده در اواخر این کتاب فتاوای صریحی دادند که پای همه آنها نیز ایستاده‌ام و معتقدم در قانون جمهوری اسلامی ایران مسئولیت حفظ محیط زیست بایستی با رییس جمهوری باشد و شورای نگهبان هم باید کسی را برای ریاست جمهوری انتخاب کند که نخست درک صحیحی از محیط زیست داشته باشد تا بعد برآیند اینکه این فرد چقدر در مسیر تخریب یا ساخت محیط زیست گام برداشته ، حساب شود.

وی در پایان یادآور شد: تنفس بچه‌های شهر تهران در سایه فروش تراکم ، دچار آسب می‌شود اینها همه مسئولیت سنگین برای شهرداری و دیگر عوامل این حوزه است.

گزارش تکمیلی این نشست متعاقبا منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ر

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها