امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 101500
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوازدهمین «عصرانه ادبی فارس» پاسداشت رضا شیبانی اصل با حضور علیرضا قزوه، مصطفی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوازدهمین «عصرانه ادبی فارس» پاسداشت رضا شیبانی اصل با حضور علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، علی‌محمد مؤدب، محمدمهدی سیار، میلاد احسان‌پور، فرهاد مکاری،‌ حامد محقق، جواد محقق، محمدتقی قشقایی، محمدحسین نعمتی و جمعی از شعرای جوان تبریزی عصر امروز در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد.

*ما مردمی دو زبانه هستیم

شیبانی در ابتدای سخنانش گفت: یکی از عشق‌های دوران کودکی من خواندن اشعار بزرگانی بود که در این جلسه حضور یافته‌اند. بزرگان شعر و اساتید ادبیات به اندازه‌ای هستند که اطلاق عنوان پاسداشت برای این جلسه به خجالت من می‌افزاید و دلیلی که من را ترغیب کرد تا در این جلسه حاضر شوم غربت شعر فارسی آذربایجان بود. زبان فارسی علاوه بر زبان ترکی نیز زبان ما است و به تعبیر مرحوم استاد شهریار ما مردمی دو زبانه هستیم. ما نباید اجازه دهیم کسانی که دل در آن سوی مرزها دارند شعر فارسی را تبدیل به عاملی برای تفرقه میان ما کنند.

*رهبری به شعر من لطف داشتند

وی افزود: رهبری نسبت به شعر بنده لطف داشتند، ولی تعبیر «شهریار جوان» نباید وسیله‌ای برای تبلیغ شود و این موضوع از سوی من هیچگاه رسانه‌ای نشد و از سوی رسانه‌ها بازگو شده است. شاعرانی بزرگ خواهند شد که تاثیر مثبت در جامعه داشته باشند. امروز باید به تکلیف خودمان در حوزه شعر فارسی عمل کنیم.

*شعرای آذربایجان مورد بی‌مهری قرار نگیرند

شیبانی گفت: در جلسات شعر تبریز ما از عکس آقا استفاده می‌کردیم که گروهی که دارای تفکرات ملی بودند پیام دادند ما با ایرانیت شما مشکلی نداریم ولی با وجود آن عکس در جلسه شعر شما مشکل داریم. ما در پاسخ گفتیم این عکس بخشی از رفتار و اصول ما است. ولی دیدم که همان‌ها که پیام دادند، بعد از چند جلسه به جمع ما اضافه شدند و امروز در زمینه‌های دینی نیز پیشرفت‌هایی داشته‌اند. این خوب است که در جلسه شعر رهبری از شعرای دیگر کشورها نیز دعوت شد و به شعرخوانی پرداختند ولی نباید از شعر خطه‌ آذربایجان که همیشه نقش‌‌آفرین بوده‌اند مورد بی‌مهری قرار بگیرند.

*موضوعات قومیتی به وحدت ملی خدشه وارد می‌کند

این شاعر جوان بیان داشت: دامن زدن به آتش قومیت نباید در منطقه آذربایجان صورت بگیرد. برخی نمایندگان و مسئولین به خاطر چند رای بیشتر یا یک میز به این آتش دامن می‌زنند. مردمان آذربایجان ملی‌گراترین افراد هستند و عده‌ای مطالبات آذربایجان را به موضوعات قومیتی تقلیل می‌دهند و این موضوع می‌تواند به وحدت ملی ما خدشه بزند. تلاش‌های ما در «شعرآورد»های تبریز بر این بوده که نشان دهیم تعارضی میان زبان فارسی و ترکی نیست و تبیین این مسئله از وظایف ما است.

 

*شهریار وقوع انقلاب اسلامی را پیش‌بینی کرده بود

وی ادامه داد: مساله دیگر ما شهریار است، عده‌ای در روز روشن شعرهای مذهبی شهریار را تحریف می‌کنند و صدای بلندی برای جلوگیری از تحریف شعر شهریار وجود ندارد. عده‌ای بودجه می‌گیرند ولی برای شهریار کاری نمی‌کنند. عده‌ای می‌گویند که شهریار به خاطر مشکلات معیشتی، انقلابی شده است. ولی دست‌خطی منتشر نشده از شهریار موجود است که در کتاب «ناله‌های شبانگاهی» جمشید علیزاده منتشر شده که شهریار وقوع انقلاب را در سال 52 پیش‌بینی کرده بود. عده‌ای در مورد شهریار ناجوانمردانه سخن می‌گویند و به شدت مورد هجمه قرار گرفته است. شهریار نقطه اتصال ادبیات آذری با ادبیات فاری و سرزمین مادر است.

 

*باید به شعر شهریار توجه شود

صاحب کتاب «سکوت کاهگلی» گفت: با شعر شهریار نه تنها از تمامیت ارضی می‌توان دفاع کرد بلکه با آن می‌توان به آن به فرهنگ مهاجم، هجوم برد. تاثیر شعر شهریار در باکو جلب توجه کننده است و باید به شعر شهریار بیشتر توجه کرد.

*فحش خوردن شاعر ولایی، توشه آخرت است

شیبانی اصل در پایان عنوان کرد: فحش خوردن به جرم شاعر ولایی بودن توشه آخرت است و ما این نترسیدن را از علیرضا قزوه آموخته‌ایم و امیدوراریم بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم.

 

در پایان از سوی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سازمان هنری رسانه‌ای اوج، حوزه هنری و شهرستان ادب از رضا شیبانی اصل تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها